Kaş’ta, 7. Doğantaş Hasat ve Bal Şenliği düzenlendi

Antalya’nın Kaş ilçesinde Hasat ve Bal Şenliği düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca bal ormanı kurulan Doğantaş Mahallesi’nde organize edilen şenliğin bu sene 7’ncisi gerçekleştirildi.

Alay kapsamında Yörüklerin yaylaya göçleri canlandırıldı. Yanlarına, geçmişte kullanılan tarım aletlerini da düzlük anadan görme kılıklı vatandaşların traktörlerle, develerle, mehter takımı eşliğinde ilerleyişi mülevven görüntüler oluşturdu.

Sevinç çerçevesinde yerel sanatçılar hayal aldı, gülümseten anların yaşandığı bal yiyecek yarışması bile dikkat çekti. İki kategoride planlı yarışmanın erkekler kategorisinde Ihtiyaç Tatlıkulak 1,5 kilogram balı 33 saniyede tüketerek birinci oldu. Kadınlar dahi ise 1 Kilogram balı 1 an 10 saniyede yiyici Zeynep Afşin şampiyon oldu.

Şenlikte stant açan üreticiler üstelik mahallede üretilen balı sergiledi ve eş yaptı.

“Neşe, kültürümüzü yaşatmamıza ulama sağlıyor”

Burada mütekellim Takım Kaymakamı Tasavvur Öztürk, ilçenin deniz, kum ve tarih turizminin birlikte tarımla üstelik öne çıktığını söyledi.

Kovid-19 salgını zımnında iki yıl aleniyet sunulan şenliği baştan düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Öztürk, “Bu şenlikler, hem ilçemizin tanıtımına katkı sağlıyor hem dahi ürünlerimizi dünyaya pazarlama imkanı veriyor. Alay kendi kültürümüzü yaşatmamıza dahi yardım sağlıyor.” dedi.

İlçedeki Yörük kültürünün tendürüst nesillere aktarılmasının önemine işaret eden Öztürk, tıpkısı milletin kültürüne, tarihine, örf ve adetlerine ehil çıkmasının mefret olduğunu dile getirdi.

Set Şehremini Mutlu Ulutaş birlikte şehremaneti hizmetleri büyüklüğünde içtimai, kültürel ve anadan görme faaliyetleri desteklemenin de eşsiz olduğunu kaydetti.

Doğantaş Mahallesi’nde üretilen balın tanıtımı üzere da çalıştıklarını tamlayan Ulutaş, “Uray namına balımızı mecmu dünyaya takdim etmek, gür ayrımsız alışveriş sağlamak için bu şenliği başlatmıştık. İnşallah bu neşe daha çok dahi devam edecek, bizler birlikte hizmet etmeye devam edeceğiz. Kırsalı önemseyen belediyecilik anlayışıyla çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Yatırımlarından örnekler veren Ulutaş, Set’ın 54 mahallesinde hizmetlerin devam ettiğini bildirdi.

Şenliğe, YANLIŞSIZ Parti Antalya milletvekilleri Atay Düşüncesiz ve İbrahim Aydınlık, DOĞRU Öğür MKYK üyesi Haluk İpek, Demre Kaymakamı Onur Şatıroğlu, Kaş Garnizon Komutanı Binbaşı Hüseyin Vabeste, Doğantaş Muhtar Ulvi Karataş, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri dahi katıldı.Share: