Karamollaoğlu, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu (2)

Ongunluk Partisi Genel Başkanı Anne Karamollaoğlu, altılı masanın cumhur reisi adayına ilgili, “O cumhurbaşkanı tabii bizimle çalışmaya razı olacak, elbette seçime gitmeden geçmiş tümen genel başkanlarıyla tıpkı deklarasyon yayınlayacak, ‘Ben bu prensipler zarfında çalışacağım.’ diyecek.” dedi.

Karamollaoğlu, partisince Yenimahalle’deki AFİTAB Firez Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları ve İl Müfettişleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 3 Meyan Acun Engelliler Günü’nü kutladı, engellilerin üstelik desteği ile iktidara geldiklerinde sorunlarını çözeceklerini söyledi.

Yakın zamanda bire bir intihap olacağına bel fail Karamollaoğlu, “Biz iktidara gelelim, bunların 20 yıldır çözemediği problemlerin tamamını 20 ay geçmeden çözeriz. Zira bizde akide var, tecrübe var. Biz bilgi sahibi insanla tokalaşırız, her insandan istifade ederiz. Herhangi Bir tip fedakarlığı birlikte yaparız. Hakeza bir atmosferde Türkiye’nin nereden nereye geleceğini görürsünüz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülkeye ne kadar pahalıya dünyalık olduğunu sistemi getirenlerin da gördüğünü savunan Karamollaoğlu, şöyle bitmeme etti:

“6 öğür adına bir araya geldik. Herhalde acun tarihinde hakeza ayrımsız uyuşma zorlu olmamıştır. Birbirleri ile yöntem bakımından uzlaşmayan 6 siyasal parti tıpkısı araya geldi, deminden kasıt yegâne benzeri namzet izah etmek cumhurbaşkanlığına. Cumhurbaşkanlığını kazandığımız devir Mecliste çoğunluğu elde edip Türkiye’nin politikalarını baştan sınırlamak. Böyle tıpkı koalisyon protokolü bugüne kadar on paralık hazırlanmadı. 5 kol kalburüstü bir ifade ortaya koyabilmek için değişik çalışıyor. Bu raporlardan ikisi yayınlandı. Umumi parti politikalarını belirlemek amacıyla benzeri encümen haftalardır çalışıyor. İnşallah önümüzdeki birkaç hafta zarfında rapor tamamlanacak ve tığ 6 tümen olarak minimal müşterekleri belirlemiş olacağız. Bu sistemi kesin değişmek gerekir. Bu değiş belli bire bir süreç gerektirir, bu süreçte mevki ekonomisi, eğitimi, sağlığı lacerem şekillenecek şimdiden tedbir yapıyoruz. 300-350 sayfalık tıpkısı protokol imzalanacak.”

Altılı Ganyan masanın cumhurbaşkanı adayı

Parlamenter sisteme intikal amacıyla anayasa değişikliğini öngören kısa aynı metni kamuoyuna açıkladıklarını anımsatan Karamollaoğlu, “Demin nöbet haritasını çiziyoruz. Seçilecek cumhurbaşkanı politik partilerle elbet çalışacakmış, eli ayağına dolaşırmış, hadi oradan, siz istişarenin ne manaya geldiğini anlamaktan acizsiniz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesine müteveccih da değerlendirmelerde kâin Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Tabiatıyla aynı cumhurbaşkanı adayı olacak, o cumhurbaşkanı elbette bizimle beraber çalışmaya razı olacak, tabiatıyla seçime gitmeden önce tümen umumi başkanlarıyla tıpkı beyanat yayınlayacak, ‘Ben bu prensipler zarfında çalışacağım.’ diyecek. değme yaşama, neyi hedeflediğimizi kazara reisicumhur adayı gösterilebilir mi, tabii gayrimümkün. Antlaşma süresince acil kararlar vermesi gerektiğinde bittabi danışma edecek. Sen bunun yerine hangi dersen birlikte hukuken cumhur reisi yardımcılığı tabirini kullanamazsınız, kullandığınız dakika eğer o genel başbuğ Mecliste ise milletvekilliği statüsü düşer, onun için biraz henüz sönük tıpkı kavram kullanıyoruz. Amma cumhurbaşkanının sunu muhteşem özelliği, tabii bakanları tayin edilecek, tabii siyasal partilerle müşavere ederek değişmeyen algı, aklına eseni yapmayacak. O devir müstacel değişmeyen alamazmış, makul siz alamazsınız zira kime neyi ne kadar vereceğinizi başlangıçta hesaplamanızı gerektirir, bu bir endam gerektirir. Bizde ferdî tıpkı yarar namevcut, bilavasıta kararın yerinde olup olmaması var.”

Feyiz Partisi adına bu tarihten itibaren ayrımsız seferberlik zar ettiklerini dile getiren Karamollaoğlu, “Mart ayında birlikte seçimin yapılma ihtimali var, aymaz avlanmamalıyız. Topluma ineceğiz, elini sıkmadığımız benzeri müntehip kalmayacak. İş yerinde, evinde, yeri ati kahvehanede seçmene ulaşacağız ve tığ kimiz ona söyleyeceğiz. Bu ülkenin süresince bulunduğu şartlardan kurtulmanın tek yolunun Milli Rey olduğunu onlara söyleyeceğiz.” diyerek konuştu.

Altılı Ganyan masanın ahenktar aynı şekilde çalıştığını dile getiren Karamollaoğlu, “İnşallah bu kamer ortamında hep hazırlıklarımız bütün olacak, önümüzdeki aydan itibaren kolları sıvayıp sahaya bir bütün olarak ineceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Share: