Karadeniz’de 5 ilde 460 yerleşme namına erişim sağlanamıyor

Rize, Trabzon, Artvin, Bayburt ve Giresun’da kar zımnında 460 iskân yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Rize’nin erdemli kesimlerinde hareketli olan kar zımnında merkezde 12, Ardeşen’de 14, Çamlıhemşin’dahi 22, Çayeli’nde 27, Derepazarı’nda 3, Fındıklı’birlikte 5, Güneysu’da 11, Hemşin’üstelik 4, İkizdere’de 29, Kalkandere’de 9 ve Pazar’bile 3 doğmak için toplam 139 köye ulaşım sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresinin 66 personeli, gelişim makineleri sebebiyle karla mücadele çalışması yürütüyor.

Karayolları ekipleri bile Ovit Dağı Sivrikaya mevkisindeki tünel bölgesi ile Ayder Yaylası’nda yolların açkı trafiğine peyda kalması ve buzlanma olmaması amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Bazı köylerde kar kalınlığı yer kayran 5 santimetreye, dünyaca ünlü Ayder Yaylası’nda ise kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı.

Trabzon

Trabzon’birlikte dahi kar yüksek kesimlerde etkisini gösterdi.

Yağış dolayısıyla Akçaabat’ta 21, Araklı’de 7, Arsin’dahi 5, Beşikdüzü’nde 5, Çaykara’birlikte 28, Dernekpazarı’nda 13, Düzköy’birlikte 10, Hayrat’ta 3, Köprübaşı’nda 5, Of’ta 4, Sürmene’bile 10, Şalpazarı’nda 12 ve Tonya’üstelik 5 atılmak üzere bütün 128 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir Belediyesi Posta Yapım, Bakım ve Tamirat Kat Başkanlığı ile ilçe belediyelerinin ekipleri, yolları ulaşıma yazmak için çalışmalarını koordineli sürdürüyor.

Artvin

Artvin’dahi sabahleyin saatlerinde başlayan ve giderek etkisini artıran kar yağışı yaşamı zıt etkiliyor.

İl Hususi İdaresinden alınan bilgiye göre, Artvin merkezde 36, Ardanuç’ta 7, Borçka’bile 38, Murgul’üstelik 11, Şavşat’ta 32, Yusufeli’nde 6 koyulmak için 130 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yolların açılması için ekiplerce emek başlatıldı.

Artvin kent merkezi beyaza bürünürken saha kayran 20 santimetreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle mahalle ve çıkmaz aralarında ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Artvin Belediyesi bile yaptığı anonslarla mecburi olmadıkça vatandaşların araçlarını kullanmamaları, mecburi hallerde dahi araçlara zincir sarmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Belediye ekipleri şehir içindeki asıl yollarda tuzlama çalışması yürütüyor.

Şavşat- Ardahan kara yolu, 75-85’inci kilometreleri arasında yük olan kar ve çığlık fırtına dolayısıyla trafiğe kapatıldı.

Bayburt

Bayburt’ta geceleyin başlayan kar, aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Aydıntepe ilçesinde kardan kapanan 21 karye önünde, İl Hususi İdaresi ekipleri, 8 personel ve 3 gelişim makinesiyle çalışmalar devam etti.

Belediye ekipleri mahalle ve sokaklarda mesai yürütürken Karayolları ekipleri trafikte aksama yaşanmaması üzere yollarda tuzlama yaptı.

Giresun

Giresun İl Hususi İdaresinden yapılan kayıtlı açıklamada, kar yağışı nedeniyle Çanakçı’bile 5, Doğankent’te 9, Güce’da 13, Tirebolu’birlikte 15 almak amacıyla toplam 42 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Açıklamada, İl Özel İdaresi ekiplerinin kat küşat çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Share: