İzmir’de Tarihi Basmane Hars Müzakere Adası Olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırarak kente kazandırdığı Felek Sineması ile Çakıcı Konak’ın peşi sıra tıpkısı bölgedeki üzerinde çarkıt Içtimai Düzenlilik Kurumu binasının bulunduğu yer bile kentlilerin kullanımına sunuluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Hazine’den satın aldığı binayı yıkarak hususi proje alanına karışma etti. Yıkılan binanın namına yeşil düz yapılacak ve Bıçakçı Han’a erişim kolaylaştırılacak. Tarihi Basmane semti amacıyla manivela niteliğindeki projeyle, hususi proje alanı adına belirlenen 7 bin metrekarelik bölge tıpkı kültür laf adası haline getirilecek.

Basmane’deki tarihi Çakıcı Han ile Yıldız Sineması’nı satın alarak kente kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgenin girişinde süreduran duran sakat Sosyal Asayiş Kurumu binasını dahi kamulaştırdı. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Müesses yoluyla alınan onaylama sonrasında çatı yıkıldı. Binanın olduğu yer yeşil alana dönüştürülecek. Böylelikle Gaziler Caddesi üzerinden görünür kuzuluk gelen Çakıcı Eğlek’a ulaşım üstelik kolaylaşacak. Tarihi Basmane bölgesi amacıyla kaldıraç niteliğindeki projeyle imar planlarında “hususi proje alanı” yerine belirlenen Bıçakçı Konak, Nasip Sineması, Gaziler Caddesi’ndeki dört dükkan ve çarkıt SGK binasının bulunduğu alan ayrımsız ekin danışma adasına dönüştürülecek.

YENİ BİR ÜRETİM ALANI OLACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında kentin mümasil geçmişinde kalıntı bırakan Şans Sineması ile Çakıcı Konak’ı satın almıştı. Basmane’birlikte mevcut iki yapıyı şehrin toplumsal ve kültürel yaşamına baştan vermek amacıyla harekete geçen Büyükşehir, Gaziler Caddesi’ndeki dükkanlar ve tembel durumdaki çarkıt SGK binasını üstelik karışma ederek bölgeyi “hususi proje alanı” kendisine belirlemişti. Bıçakçı Han ve Çevresi Yenileme ile Değişiklikler projesi kapsamında 6 eğik bozuk SGK binası Hazine’den 16 Küçük Ay 2022’bile 13 milyon liraya satın alınarak kamulaştırıldı ve Çakıcı Han’a ulaşımı kolaylaştırmak için yıkıldı.

Kader Sineması’nı sinemadan kongreye dayanabilen çokça etkinliğin yapıldığı tıpkısı mağaza haline beyan etmek için icraat sürüyor. Bıçakçı Eğlek, hars ve musahabe etkinliklerine ev sahipliği yapmaya bitmeme edecek. Büyükşehir projeyle bölgeyi hem dip mahalleleri içine düz sosyolojik kavuşma noktasına çevirmeyi hem de kültür ve sanat aktörleri üzere kullanılmamış ayrımsız üretim alanına dönüştürmeyi hedefliyor.

KENT TARİHİNDE İKİ SİMGE YAPI

Felek Sineması 1953’te yazlık sinemadan sınırlanmış sinemaya dönüştürüldü. 1957’dahi yeniden düz yazı edilen sinema, kapılarını Anlaklı Müren konseriyle açtı. Şans Sineması’nda afsuncu gösterilerinden konserlere, operetlerden tiyatrolara kadar farklı dokuz canlı çokça hanek etkinliği yapıldı. Türkiye ve İsveç güreş milli takımlarının müsabakalarına bile aile sahipliği fail Nasip Sineması, ayak topu sahası yerine de kullanıldı.

Çakıcı Han, kervancıların konaklaması üzere düz yazı edildi. 1950’li yıllara büyüklüğünde kente mevrut ve giden malların depolanması için, benzeri süre birlikte dirimlik düzeyi düşük yurttaşların konakladığı aynı “familya evi” adına kullanıldı. Akıbet dönemlerde ise depo kendisine hizmet verdi.

Share: