İl Keyif Müdürü uyardı: Zaman geçişlerine ilgi

İl Sağlık Müdürü uyardı: Zaman geçişlerine dikkat

NEVŞEHİR – Nevşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, mevsim geçişlerine dikkat çekerek ısıdam ve güneşli havalara özen edilmesi gerektiğini söyledi.

Meteoroloji 7.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Nevşehir ve ilçelerinde hafta sonuna büyüklüğünde kavurucu sıcaklıklar etkili olacak. Pazartesi gününden itibaren sıcaklıklar kısaca 10 mertebe bedaheten düşecek. Sezonluk sıcaklığın erdemli olduğu günlerde mıhlı beslenmenin önemini tamlayan Nevşehir İl Afiyet Müdürü Dr. Acıma Ünlübay, “Özellikle bu hamam havalarda, sıcaklığın bunaltıcı olduğu saatlerde cins olduğunca dışarıda dolaşmamak gerekiyor. Zaman meyveleri ve sıvı tüketmeliyiz. Tür olduğunca pahal yemeklerden kaçınarak likit almalıyız. Güneşte çokça çok gezildiğinde bayılmalar, tevettür düşüklüğü, bulantı ve gaseyan benzer” şeklinde konuştu.

Ünlübay, “Güneşte çok çok gezildiğinde bayılmalar, voltaj düşüklüğü, bulantı ve kusma olanaklı. Yavaş zaman altında artan meslekler kabil. Şayet hakeza aynı duruma maruz kaldığında mebde dönmesi, bulantı üzere şeyler hissettiğinde bildirme mail esenlik kuruluşuna başvurmasını tavsiye mektubu ediyoruz ” dedi.

Share: