Hareket bölgesinden getirilen 15 sevimli Giresun’da tedavi görüyor

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralananlardan 15’i, Giresun’üstelik otama altına makbuz.

Sarsıntı bölgesinden Giresun Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne 7, Giresun Eş Veladet ve Çocuk Hastanesi’hangi 6, Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne ise 2 yanık getirildi.

Giresun Üniversitesi Yetişek ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kazan, AA muhabirine, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’dan hastalarının olduğunu söyledi.

Hastaların afiyet durumunun mebzul olduğunu belirten Kazan, “Operasyon ettiğimiz hastalarımız var. Izlem ettiğimiz hastalarımız var. 7 hastamız vardı, birini taburcu ettik. Gine acilimizde depremden değil fakat Giresun’a geldikten sonra akciğer hastalığı zımnında tedavisine başlanan bire bir hastamız var.” dedi.

Kulaklı, depremzedelere ayakta poliklinik hizmetleri de sağlandığını kaydetti.

Bölgeye müzaheret getiren minibüsle Giresun’a geldiler

Tedavi görenlerden Döne Ayhan ise sarsıntı andaç ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Depremin oluş saatini hatırlamadığını dile getiren Ayhan, “Zelzele ile kalktık. Çocuklarım benzeri tarafta, tığ tıpkı taraftaydık. O esnada çok dokunaklı sarsıntı oldu. Hareket durunca dışarı çıkmak istedik. Dördüncü kattaydı benim evim. Çıkarken basak boşluğundayken önüme bir özdek düştü. Ben de düştüm. Ben karı yıkıldı sandım. Korkuyla panikle eşimin da sebebiyle oradan çıktık.” diye konuştu.

Ayhan, apartmandan çıktığında sağlığının dolgunca olduğunu ancak ilerleyici saatlerde belden aşağısını hissetmemeye başladığını tabir ederek, şunları söyledi:

“3-4 devir geçmişti. Eşime seslendim ve ‘Ahmet ben öldüm, beni tıpkısı yere götür’ dedim. Oradan tıpkısı vesile geçiyordu ve durdurduk. Benzeri minibüstü. Giresun’dan müzaheret getirmişti. Arkalama istedik. O araca battaniye falanca serdiler. O şalter beni doğrudan Giresun’a, hastanenin önüne getirdi, görevlilere teyit ettiler. Ego anca geldim buraya. Ego Malatyalıyım. Giresun’a elan ilk hiç gelmedim. Giresun’u ne tanır, ne dahi bilirim. Buraya canımızı yumruk attık.”

Döne Ayhan’ın eşi Ahmet Ayhan de kendilerini Giresun’a getiren minibüs sürücüsü ve hastanedeki doktorlara teşekkürname etti.

Ayhan, “Eşim hastalanınca kendisini tedavi yol açmak amacıyla arayış içerisine girdim. O esnada açacak aramaya başladım. Tıpkı servis aracı geliyordu. Durdurdum ve kendilerine nereye gittiklerini sordum. Bana Giresun’a gittiklerini söylediler. O araca bindik ve yola çıktık. O şekilde hastaneye geldik. Doktorlardan Allah razı olsun. Gereken tedavileri yaptılar. Hastaneye yetiştiremeseydik, belden aşağısının damla kalma durumu vardı.” ifadesini kullandı.

Share: