Giresun ve Trabzon’da öğretmenler depremzedeler üzere battaniye dikip soba üretiyor

Giresun ve Trabzon’dahi öğretmenler, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ile karşılamak üzere battaniye dikiyor ve soba yapım ediyor.

Giresun’un Görele ilçesindeki 13 Küçük Ay Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi’nin 9 öğretmeni, hurda çamaşır makinesi kazanları ve varillerden soba imalatına başladı.

Okul Müdürü Yusuf Öztürk, AA muhabirine, ülkenin mukavemetli süreçten geçtiği dönemde öğretmenlerin ellerini taşın altına koyarak çadır içinde ve dışarıda kullanılmak üzere soba imalatına başladığını söyledi.

Öğretmenlere duyarlılıkları dolayısıyla teşekkür fail Öztürk, “Halkımızdan bile kullanmadıkları hurda çamaşır makinelerini, varillerini bizlere getirmelerini rica ediyoruz. Bunları sobaya dönüştüreceğiz.” dedi.

Metal Teknoloji Alanı Departman Şefi Cafer Aydın ise bodur sürede 20 soba hazırladıklarını belirterek, “Biraz günde dahi 200 soba yapım etmeyi planlıyoruz. İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüze teslimini yapıp, afet bölgelerine ulaştıracağız. Sobaların üretimi üzere gerekli malzemelerin temini üstüne yaptığımız duyuruya sakil istek gösteren halkımıza de teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Trabzon’dahi de Akçaabat Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi’nde işlik oluşturuldu.

Öğretmenler, burada hareket bölgelerine çıkmak amacıyla battaniyenin yanı sıra panço ve kaşkol kabil değişik kışlık malzemeler üretiyor.

Gönüllü 29 hoca, 9 personel ve 6 yardımseverin, önceki etapta hazırladığı 560 battaniye ve 800 çıngı ruba yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Share: