Gemiye asfalt yüklemesinde hortum koptu, denizde kirlilik oluştu

KOCAELİ’nin Haliç ilçesinde, gemiye yükleme yapılırken hortumun kopmasıyla iskele ve bordaya asfalt saçıldı. İskele ve denizde pislik meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi ile Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce tutanak tutuldu.

Olay, geçkin akşam ezanı, Körfez ilçesi Yarımca bölgesindeki Tüpraş İzmit Rafinerisi’ndeki iskelede meydana geldi. Türk bayraklı ‘T. Adalyn’ isimli gemiye asfalt yüklemesi yapıldığı tam hortum koptu. Bunun üstüne iskeleye ve sefine bordasına asfalt saçıldı. İskele ve deniz yüzeyinde kirlilik oluştu. Ekipler bile sızıntının yayılmaması için gemiyi, iskeleyi ve denizi; çit bariyeri ile yakıt emici sosis malzemelerle çevirdi. Tüpraş ve müstacel müdahale firması ekipleri, Kesim Liman Başkanlığı koordinasyonunda saflık çalışması başlattı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü marifetiyle mazbata tutuldu.

Denizcilik Umumi Müdürlüğü’nün toplumsal iletişim araçları hesabından yapılan açıklamada ise “Kocaeli Tüpraş iskelesinde sınırlanmış mevcut Türk bayraklı ‘T. Adalyn’ gemisinin asfalt yüklemesi sırasında hortumun kopması zımnında bahir kirliliği meydana gelmiştir. Sililik çalışmalarına Mıntıka Liman Başkanlığımız koordinasyonunda başlanmış olup bildirme güdük zamanda bitirilecektir” denildi.

Share: