Gaziantep, Konya, Hatay ve Bursa’daki ara sıra yatırımlara “proje bazlı motivasyon” verilecek

Gaziantep, Konya, Hatay ve Bursa’da mevcut yaklaşık 32 milyar teklik tutarındaki yatırımlara proje bazlı ihtişam yardımı verilecek. Proje bazlı heybet yardımı verilmesi kararlaştırılan bahis konusu yatırımlar, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti gibi teşviklerden bile yararlanacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı kararlarına bakarak, Gaziantep, Konya, Hatay ve Bursa’daki ara sıra üretim tesisi yatırımlarına proje bazlı heybet yardımı yapılacak.

Buna göre; Poly Gürteks Tekstik Uran ve Tecim AŞ’nin, temel tarihi 7 Haziran 2021 olan Gaziantep’teki, polimer/cips ve POY üretim tesisinin envestisman mühleti 3 sene kendisine belirlendi. Projede öngörülen sabit envestisman meblağı 724 milyon 887 bin 515 liralık, ek istihdam sayısı 333 olurken, öngörülen nitelikli işçi sayısı ise 10 yerine belirtildi.

KONYA’DA YASSI MEFUL ÜRETİM TESİSİ

Al Mızrap Alüminyum Endüstri ve Tecim AŞ’nin, Konya’da hayata geçirilen ve başlangıç tarihi 1 Teşrinievvel 2022 olan aracısız soğutmalı slab döküm ve hamam haddeleme metoduyla alüminyum ortam kenarli üretim tesisinin yatırım mühleti 5 yıl namına belirlendi. Projede öngörülen sabit yatırım meblağı 2 milyar 397 milyon 503 bin 600 lira, melfuf istihdam sayısı 492 oldu. Yatırımın böylece yılda 80 bin titrem direkt soğutmalı slab döküm ve yunak haddeleme prosedürüyle alüminyum müstevi meful üretilmesi bekleniyor.

HATAY’DA POLİPROPİLEN TESİSİ

Hatay’da, By Polimer Uran ve Ticaret AŞ’nin sarrafiye tarihi 1 Ağustos 2022 olan polipropilen üretim tesisi yatırımının müddeti 3 sene namına belirlendi. Projede öngörülen sabit envestisman meblağı 27 milyar 706 milyon teklik, mülhak istihdam sayısı 464 ve öngörülen kalifiye işçi sayısı 50 oldu. Yatırımın böylelikle yılda 350 bin titrem polipropilen üretilmesi planlanıyor.

BURSA’DA ERDEMLI KARBONLU FERROKROM ÜRETİM TESİSİ

BG Maden Endüstri ve Tecim AŞ’nin Bursa’da hayata geçirilen ve kelle tarihi 1 Teşrinisani 2021 olan yüksek karbonlu ferrokrom üretim tesisinin yatırımın mühleti 3 sene olarak argüman edildi. Projede öngörülen çakılı envestisman meblağı 910 milyon 687 bin 945 lira, melfuf istihdam sayısı 295 ve nitelikli işçi sayısı 15 oldu. Yatırımın sonunda yılda 60 bin ton faziletli karbonlu ferrokrom üretilmesi öngörülüyor.

KDV İSTİSNASI, GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ GİBİ TEŞVİKLERDEN BILE YARARLANACAKLAR

Proje bazlı cesamet yardımı verilmesi kararlaştırılan söz konusu yatırımlar, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti kabil teşviklerden dahi yararlanacak.

Share: