Fil hastalığına masajlı tedavi

Fil hastalığına masajlı tedavi

SAMSUN – Kâh amansız hastalık ameliyatları evet dahi gebelik sonrası kişilerin dal ve bacaklarında şişmeler sonucu oluşan lenfödem hastalığı (fil hastalığı), Samsun’da kamu hastanesinde meri masajlı tedavi ile iyileştiriliyor.

Lenf bezlerinin alınmasından sonradan ortaya çıkan lenfödem hastalığı(fil hastalığı) kişilerin dal yahut bacaklarında şiddetli şişmelere bozukluk yerine hanay kalitesini düşürüyor. Esenlik Bakanlığı Samsun Fiziki Tababet ve Iyileştirme Hastalıkları Hastanesi’nde yapılan uygulama ile lenfaktif sisteminde illet oluşan ve bunun sonucunda kol yahut bacaklarında şişmeler meydana gelen hastalara masaj tedavisi uygulanıyor. Masaj ile ödemin azaltılmaya çalışıldığı uygulamada fizik tedavi yöntemleriyle da muvaffakiyetli sonuçlar elde ediliyor. Kişilere ilk masaj tedavisi yapılıyor daha bilahare cilt bakımı ve bandajlama yapılıyor. Samsun İl Sağlık Müdürlüğüne merbut Fiziki Tababet ve Iyileştirme Hastalıkları Hastanesi’nde yapılan uygulama ‘Samsun’dahi yegâne’ olarak biliniyor.

“Tedaviler düzenli yapılmazsa ödem miktarı çokça artabiliyor”

Yapılan icraat için bilgi veren Hikmet ve Otama Uzm. Dr. Ilham Adıgüzel, “Toplumda meme başı kanseri, üre jinekolojik kanser, mebiz kanseri, merhamet kanseri, prostat kanseri gibi ameliyatlardan sonra ya birlikte hamilelik kadar bazı durumlardan sonraları lenfakım sisteminde defo oluşabiliyor. Bunun sonucunda bile kol ve bacakta ödem gelişebiliyor. Biz bu hastalara müteveccih bazen tedaviler uygulamaya başladık. Bu hastalar toplumda tedavi olanağı bulmakta yüklülük çekiyorlardı. Hastalarımıza öncelikli olarak ünitemizde ovuşturma tedavisi yapıyoruz. Masajla ödemi indirmeye çalışıyoruz. Sonrasında kap bakımı ve bandajlama yapıyoruz. Bandajlamadan kısaca 1 ay sonra üstelik ödem pir temizlendikten sonradan evet bile minimale indikten sonra hastalara kompresif tab giysileri giydirmeye başlıyoruz. Bu hastaların tedavileri maalesef aynı hayat boyu sürüyor. Biz bu hastalara kesin senede 1 ya dahi 2 nöbet sağaltım öneriyoruz. Onun sonrasında üstelik evde tedavilerini öğreterek evde tab giysileriyle ve self masajla tedavilerini devam ettirmelerini istiyoruz. El ortada fil hastalığı kendisine tanıdık hastalıkta tedaviler ahenktar yapılmazsa ödem miktarı çok artabiliyor. Hastalanmış akım etmekte rehavet çekebiliyor. Haddinden Fazla ödemlenen bölgelerde enfeksiyon gelişebiliyor, yaralar açılabiliyor. Hastanın hayat kalitesi ağırbaşlı anlamda bozulabiliyor. Bu yüzden bu hastalara erken teşhis konulması ve tedaviye yönlendirilmesi haddinden fazla mehabetli. İlla çokça taşkın tıpkısı şişik olması de gerekmiyor. Eğer ayrımsız operasyon öykünüz varsa, radyoterapi aldıysanız evet da hamilelik üzere tıpkısı hadiseden bilahare, dal ve bacağınızda dert hissediyorsanız mutlak bire bir fizik tedavi uzmanına başvurun” dedi.

Fizyoterapist İlay Çelimsiz ise “Hastamız bacağındaki şişliklerden periferi önceki kendisine damarlarında iş olduğunu düşünüp kalp damar cerrahisine gitti. Orada inç arasından hazır para verilerek sintigrafi denilen aynı takdir şekli yapıldı. Tıkanıklık belirleme edildikten bilahare hastamız hastanemize geldi. İlk ilk hikmet otama hekimi tetkik ettikten sonradan fizyoterapistler yerine tığ tedavisini yapıyoruz. Şuan Samsun’de kamu hastanesi kendisine bu tedaviyi benzeri tek biz yapıyoruz” diyerek konuştu.Share: