Feribotu kaçırdığı üzere bomba ihbarı işleyen sevimli başıboş bırakıldı

Feribotu kaçırdığı için bomba ihbarı fail kişi erkin bırakıldı

BURSA Bursa’dan İstanbul’a gezmek için biletini aldığı feribotu kaçıran ve temelsiz bomba ihbarında bulunan palyatif ortalığı ayağa kaldırdı. İhbar konusunda Bursa ve İstanbul’daki limanlara yanaşan feribotlarda bomba araması yapıldı. Yolcular didik didik arandı. Polise uydurma ihbarda bulunup feribota yetişemeyince İstanbul’a otobüsle giden kuşkulu, çok güdük sürede Bursa Itimat Müdürlüğü ekiplerince otobanda gözaltına alındı. Emniyette işlemleri tamamlanan karanlık irsal edildiği adliyeye çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Geri geceleyin Bursa 112 ihbar hattını arayan dirilik Bursa-İstanbul İstanbul-Bursa feribotlarına bomba ihbarında bulundu. İhbarı dikkate kayran Bursa Güven Müdürlüğü ekipleri İstanbul’a vukuf verdi. İstanbul’a yanaşan gemide taharri yapıldı ve seçme menfilik tespit edilmedi. Sirkeci’den koruyucu ve Bursa’ya gelen feribot da ihbar sebebiyle sunu yakındaki Armutlu limanına çekildi. Burada panik yaşanmaması için yolculara gemide arıza olduğu söylendi. Fakat gemi ayrıntılı kontrol yapılması ve 400 yolcunun kıygın edilmemesi üzere Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın talimatıyla derhâl Mudanya iskelesine yönlendirildi. İstanbul’dan mevrut yolcular bire bir süre Mudanya iskelesindeki terör ve güvenlik ekiplerince bekletildi. Gemide ince kontrol yapılırken, bekletilen yolcular dahi kayırıcı aramasından sonradan iskeleden dışarıya çıkarıldı.

Öte yandan, polise asılsız ihbar fail kişinin kimliği da güdük sürede tespit edildi. Şahsın 15 çevrim geçmiş İstanbul’dan çalışmak üzere Bursa’ya mevrut ve işten ayrılınca İstanbul’a kavrayışsız andırmak isteyen 22 yaşındaki E.A. isimli şahsiyet olduğu belirlendi. Terörle Savaşım Ofis Müdürlüğü ekipleri bu kişinin Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden otobüse binerek İstanbul’a akım ettiğini belirleme etti.

Yapılan operasyonla tıraşçı ihbarda mevcut güç Bursa İstanbul otobanı Orhangazi ilçesi düz gözaltına alındı. İşsiz olan E.A sorgusunun ardından Bursa Güvenlik Müdürlüğü Terörle Savaşım Şube Müdürlüğü ekiplerince sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece adli taharri şartıyla erkin bırakıldı.

Share: