Fabrikasının bahçesine serdiği fındığı kurutamayınca fındık kurutma makinası yapmaya değişmeyen verdi

Gün Doğusu Karadeniz’de fındık hasadının sürdüğü bugünlerde fındık dercetmek büyüklüğünde zayıflatmak dahi yaşlı ve yağışlı havalar nedeniyle üreticiler amacıyla zahmet haline geliyor. Aynı haddinden fazla üretici fındığını zayıflatmak amacıyla güneşli havalarda Karadeniz Periferi Yolu’nun kenarına fındığını sererek kurutmayı yeğleme ederken, kimileri dahi fındık kurutma sorununu zat yöntemleri ile çözüyor. Havaların yağışlı geçtiği Karadeniz’dahi fabrikasının bahçesine serdiği fındığı kurutamayan bire bir iklimleme cihazı şirketi yetkilisi ise çareyi kendi fındık kurutma makinelerini yapmakta buldu.

Beşikdüzü Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde cıvıltı gösteren Bilgi Klima Fabrikası’nın İşletme Müdürü Zeliha Bilgi, kişi fındıklarını yok etmek üzere hal ararken herkesin derdine çare olacak tıpkısı fındık kurutma makinesi yaptıklarını söyledi. Zeliha Vukuf, “İklim değişiklikleri zımnında Karadeniz Bölgesi’nde ayrımsız kaç yıldır Ağustos ve Ilkgüz ayları sezon normallerinin dışında elan yağmurlu. Karadeniz’in bir fındığı ve benzeri dahi çayı var. Trabzon, Giresun, Ordu’nun yanı sıra Sakarya ve Düzce taraflarında banal fındık insanların barışma kaynağı haline geldi. Bizimde haddinden fazla az fındığımız var. Geçtiğimiz sene fındığı bizim fabrikanın bahçesine serdiler. Sürekle koştur koştur yağmurda üzerini kapatıyoruz. Devir açıyor, üstüne açıyoruz, derken biz doğrusu yıllardır sıtma, soğutma ve havalandırma otomasyon sektöründeyiz. İklimlendirme sektöründeyiz. Tığ sebep yapmayalım dedik. Şeker Hastalığı, yağ ve un var. Helvayı illet yapmayalım. Sonunda fan var. Motor var. Isıtıcı var. Sacımız üstelik var. Profilimiz var. Tığ dahi kenrdi fındık kurutma makinemizi yapalım dedik ve yaptık. Güzel da oldu. Bu ürünün yapımı tamamlayınca görenler kendileri amacıyla da yapmamızı isteyince bunu hep için yapmaya değişmeyen verdik” dedi.

“Fındığı kişi doğallığında kurutuyoruz”

Fındık Kurutma Makinası yaparken Karadeniz Beceri Üniversitesi’ndeki akademisyenlerden bile bindi aldıklarını belirten Bilgelik, “Fındığın kurutması birçok etap olmalı ve doğallığının bozulmaması amacıyla akademisyenlerden bindi aldık. Baştan Sona natürel içinde kurusun istiyorsunuz. Makinanın derecesini istesek 50 dereceye üstelik çıkarabiliriz ama fındığın kalitesini düşürmeden, yakmadan 36-37 derecede doğallığını bozmadan kurutuyoruz. Fındık kurutulması yanı sıra bu cihazlarda ceviz, fıstık ve hurma dahi kurutabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Fındıkta harman sorununu bitiriyoruz”

Fındık kurutma makinalarıyla dokunaklı bire bir harman sorununu ortadan kalktığını belirten Zeliha Bili, “1 Titrem fındık 8 ile 12 saat ortada kurutuluyor. Çetin tıpkı harman sıkıntısı bulunmayan. Süre sıkıntısı yok. Fındıkla müsademe süresini baya kısaltıyor. 1 titrem, 2 ton ve 3 titrem yerine bu cihazları yapabiliyoruz. Cihazları üretirken endüstri elektriği ile çalışanlarınının birlikte cellat-atıkla çalışanlarını üstelik ürettik. Ocak elektriği cinside var. İsteğe bakarak hem elektrikli hem birlikte merhametsizce-atıklı olarak iki tür kitap şeklinde cihazı çalıştırabiliyoruz” diye konuştu.

Çok ciddi murat aldıklarını belirten Fen, “Önünüzdeki günlerde elan bunaltıcı olacağını düşünüyoruz. hava raporu fındık kurutma açısından istenildiği kadar gitmiyor. İnsanlar fındıklarını kurutamadıkça bire bir çare arıyorlar. Şuana büyüklüğünde gelen talepleri karşıladık. Tıpkısı tonluk makinanın maliyeti 50 bin TL geliyor. 2 ve 3 tonluk makinaların fiyatları ise yüzdelik 20 oranında artıyor. Tıpkı tonluk fındığı vatandaşlarımız 350-ila 400 TL maliyetle kurutabiliyorlar” şeklinde konuştu. – TRABZONShare: