EYT kimleri kapsayacak, hangi antlaşma meclise sunulacak?

Vatandaşların EYT yasasının hangi ahit çıkacağına müteveccih araştırmalar sürmeye bitmeme ediyor. EYT mağduru birçok yurttaş, Divan görüşmelerinin başlamasıyla birlikte, EYT ile ait akıbet haberleri alçalma ediyor. Peki, EYT hangi zaman çıkma, son durum ne? EYT kimleri kapsıyor?

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Yasanın çerçevesi oluşturulurken öncelikle boyut belirlenecek. Sonunda kimlerin doğruluk sahibi olacağının tespiti yapılacak. Bu sayede yasa çıkar sokak çarçabuk emeklilik hakkı kazanacakların sayısı da ortaya çıkacak.

Genel çerçeveye bakıldığında EYT’li grubu 8 Ilkgüz 1999 öncesinde ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlamış, sene ve prim şartını tamamlamasına karşın yaş şartı getirildiği amacıyla zahmetli olamamış sigortalılar oluşturuyor.

Bu tarihten önce sigortalı olanlar için gözyaşı dışında erkeklerde 25, kadınlarda ise 20 sene sigortalılık süresi şartı var. Ancak bu tarihten geçmiş Tekaüt Sandığı’na girmiş evet da Bent-Kur’lu olmuş EYT’liler birlikte mevcut.

Bu tarihten geçmiş SSK’lı ergin şu anda memur olanlar, primi kusurlu bulunanlar, ayrımlı kurumlardan prim biriktirenler de bulunuyor. Hep bunlar değişik değerlendirilerek şümullü bire bir faaliyet yapılacak.

EYT HANGI AHIT ÇIKACAK?

Faaliyet ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilim Adamı, ‘2023’e Makul Şehir Buluşmaları’ kapsamında Afyonkarahisar’a geldi.

EYT ile ilgilendiren Âlim, “Çok konuşulan, bir nice insanın üstelik zül ettiği EYT meselesi var. Onu çözeceğiz. Türkiye dokuz canlı ekonomik şartlar içerisinde çalışanlarını damarı bozuk tabela karşısında koruyacak içtimai siyaset uygulamalarıyla topluma zaruri desteği ölçü yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

EYT’nin uygulamaya gireceği tarihi da açıklanan Vekil Bilgin, şöyle konuştu:

Televizyonlarda sık sık ‘işte şunlar dahi girecek, bunlar de çıkacak’ anca tıpkı molekül yok. 99 öncesi biliyorsunuz, yaşla ilgilendiren tıpkısı dava var. O sorunu biz çözüyoruz ve önümüzde tek aynı analog var. Biricik tıpkı yöntem var elan elhak. Onun hesapları yapıyoruz.

Çokça sayıda herif var tahmin edeceğiniz gibi. Onların durumlarını, iş dönüş sayılarını, yıllarını, vesaire sosyal güvenlikteki esenlik sigortası primlerini gözden geçirip sunu akla yatkın, bildirme eksiksiz çözümlemeyi yapacağız.

Mesafe aldık amma demin açıklamayacağım. ‘Niye demin açıklamıyorsunuz?’ diyenler var. bir defa çalışmamız bitmedi. İkincisi, yavaş yavaş açıklıyoruz. Filhakika açıklasak da ocaktan sonra uygulamaya sokulacak.

Şimdi açıklamanın bu anlamda acelesi yok. Sözleşmeli personel, eğreti işçiler, diğer sorunları açıklayacağız. Meyan ayının evvel haftasında mücahede biter bitmez bile meclise irfan ettireceğiz.

Share: