Enver Paşa’nın torunu vefatının 100. yılında dedesini tüvana kuşaklara anlatıyor

Enver Ciddi’nın 3. kuşaktan torunu Burak Enver, şişman dedesiyle ilişik tanınmayan gerçekleri vefatının 100. yılında üniversite öğrencileriyle paylaştı.

Tarih araştırmacısı 40 yaşındaki Burak Enver, büyük dedesini türlü arşivlerden ince yıllar araştırdı. Bu çalışmalar sonucunda Enver Rabıtalı’yı daha gani tanıdığını tamlayan Burak Enver, Harp Okulu Nazırı olan dedesi üzerine öne sürülen iddiaların çoğunun bühtan olduğunu anlatım etti.

Burak Enver, Türk Ocağının davetiyle geldiği Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki konferansın arkası sıra AA muhabirine, Enver Kâmil’nın oğlu Mürtefi Enver’in kızının oğlu olduğunu, şişman dedesinin hatırasını yaşatmaya çalıştığını söyledi.

Tarihin çetin ayrımsız bilim olduğunu tamlayan Enver, Enver Vakur’yla ilgili hikaye anlatmadığını, gerçeklerden şaşmadan doğruları gençlere aktardığını vurguladı.

Enver, elinden geldiği büyüklüğünde bu konuda sayısız konferans verdiğine dikkati çekerek, “Bundan rastgele beklentim ve çıkarım yok. Nida eden insanlara, şayet kim davetlerinde teklifsizce ve niyetleri gerçeklerden şaşmamaksa elimden geldiği büyüklüğünde havari olmaya çalışıyorum.” dedi.

“Dedemle çekicilik duyuyorum”

Etraflı yıllar tarihi kaynaklardan dedesini araştırdığını, öğrendikçe onunla çekicilik duyduğunu dile getiren Enver, şunları söyledi:

“Ben bu işe başladığımda ‘Nasıl hakeza kırıcı bir adamla akraba olabilirim?’ diyerek düşünüyordum ancak araştırdıkça 32 yaşımda dedemin soyu devam etsin diyerek onun soyadını aldım. Bize Enver Gösterişli’yla ilişkin anlatılan çoğu madde, vaktiyle kimisi gereklilikten tür, kimi gereksiz nedenlerle konusunda atılan iftiralardan oluşuyor. ‘Hayalperestti, Alman hayranıydı’ üzere bunların hiçbiri makul değil. Elimizden geldiği büyüklüğünde kanıtlara dayanarak bunların mahiyet olmadığını kanıtlamaya çalışıyoruz.”

“O şehit olduğunda 41 yaşındaydı”

Enver Ciddi’nın ömrünün cephelerde geçtiğini, bundan yağlık ocak hayatına ilgilendiren anısının mukavim olmadığını dile getiren Enver, “O martir olduğunda 41 yaşındaydı. Kısacık tıpkısı avlu. O dönemin jenerasyonu için söylenen çokça iyice ayrımsız laf var. ‘Giydikleri üniformanın cakasını satamadan cephelerde martir oldu insanlar.’ O kuşak hakeza bire bir jenerasyon.” ifadelerini kullandı.

Sarıkamış Harekatı’na de değinen Enver, harekatın Rusların Karadeniz’deki üstünlüğünü engellemek için zorunluluktan yapıldığını kaydetti.

Harekata bağlı kalanın çabucak Enver Rabıtalı olduğunu anlatım fail Enver, şu görüşleri paylaştı:

“Martir sayısını de stabil namına bilmiyoruz çünkü ordu dağıldı. Ağız Ağıza işe yaramadı mı faydalı, çok da işe hadim kısımları vardır. Şayet ki liyakatli olsaydı elimiz çok rahatlayacaktı. Bu konuda da o kadar yalan dolan var ki kendi isteğiyle çekilme eden Hasan İzzet Paşa’yla ilişik söylenenler. Ayrımsız değişik dağ buut bile daha serencam 5 senedir bu konuyla ilişik müverrih uzmanlar çalışıyor. Enver Ciddi’nın ve onun döneminin imdi gerçekler doğrultusunda belgesiyle, bilgisiyle uzmanlar eliyle araştırılıp akseptans edilmesinin zamanı gelmiştir. Galiba az buçuk mamul yaymaca yıpranmamış kurulan tıpkısı devletin belli tabanlarına oturtulmuş benzer ancak 100 senenin sonunda bugünümüzü şehitlerimize borçluyuz. Gerçeği bilmek zorundayız.”

“Gençlerden okkalı deste var”

Yazar Yengi Uğurlu dahi Enver Gösterişli’nın şahadetinin 100. yılında programlara çağırma edildiklerini aktardı.

Sarıkamış Harekatı’nda hakikatlerin bugüne büyüklüğünde gizlendiğini yahut çarpıtıldığını düşündüklerini belirten Uğurlu, “Tarihi belgeler üstelik bu gerçeği açığa çıkarmış durumda. Ben Enver Gösterişli’nın tarihimizde hak ettiği yerini almadığını düşünüyorum. Zaman dahi gördük ki gençlerimizden ana tarihin araştırılması, incelenmesi noktasında diri benzeri bağlam var.” diye niteleyerek konuştu.

Share: