Depremde 30 kişiye oyuntu olan apartmanın davasında karar için ehlihibre raporu beklenecek

İzmir’bile meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 30 kişinin hayatını kaybettiği Emrah Apartmanı’nın sorumlularının yargılandığı ve karar aşamasına mevrut davada, eksper raporunun beklenmesine değişmeyen verildi.

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayraklı’daki Emrah Apartmanında 30 yaşama hayatını kaybetti, 8 dirilik da yaralandı. Depremin arkası sıra başlatılan anket çerçevesinde binanın müteahhidi H.U., duruk-demirli beton proje müellifi ve fenni mesulü T.A. ve sürveyanı H.B.S. gözaltına makbuz. T.A. tutuklanırken, H.U. ve H.B.S. ise adli arama şartıyla azade bırakıldı. Soruşturmanın ardından şüpheliler hakkında ‘bilinçli taksirle apansızın aşkın insanın ölümüne ve yaralanmasına illet olma’ suçundan 20 yıla kadar mahbes talebiyle sevgili açıldı. Entelekt sürerken H.S.B. hayatını kaybetti. Geçen celsede ise T.A. tahliye edildi.

Davanın zaman İzmir 4. Ağırbaşlı Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına tutuksuz sanıklar T.A. ve H.U. ile müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı, esbak oturum bilirkişiden istenen katma raporun bibi mahkemeye ulaşmadığını ve bu konuda bilirkişinin bir gün vermediğini söyledi. Murafaa savcısı, önceki celselerde mahkemeye sunduğu ana hakkındaki mütalaasını tekrarladığını söyledi.

“Etraftaki binalar sağlamken bizimki neden yıkıldı?”

Emrah Apartmanı’nın enkazından kendisinin sağlıklı yerine kurtulduğunu ancak kızı Öpücük Çipo’in esen namına kurtulamadığını belirten ana Şaziye Çıpa, “Zelzele Allah’tan gelen tıpkısı facia amma binalar öldürür diye benzeri madde var. Bizim binamız sebep yıkıldı onu aktarmak istiyoruz. Sanıklar bibi dışarıda ve cezalarını bulmadılar. Etraftaki binalar sağlamken bizimki sebep yıkıldı?” dedi.

Öpücük Demir’in babası Osman Çıpa ise “Binamızın 2005’teki depremde hasar gördüğü söyleniyor. Bu çatı, o antlaşma 11-12 yıllıktı. Üzeri bu kadar hasar gördü onu üstelik sorgulamak geçişsiz. Daha Çok adaletin yerini bulmasını istiyoruz” diyerek konuştu.

“Tek çocuğun bu şekilde enkaz altında ölmesini istemiyorum”

Depremde 10 yaşındaki kızı Elif İnan’ın hayatını kaybettiğini belirten esas Bahriye İnan dahi “Tek çocuğun bu şekilde göçük altında ölmesini istemiyorum. Sanıklar cezalarını çeksin” dedi.

“Bina, titreşim sonucunda yıkılmıştır”

Binanın zemininde anormal yapılanmaların olduğunu iddia fail tutuksuz maznun T.A., “Zeminden çevre arka yapıdaki bazen noktalar ehemmiyet kazanmıştır. Binayla mesnet beyninde ayrımsız rezonans ilişkisi olmuştur. Bina, titreşim sonucunda yıkılmıştır. Bu nedenle yıkılan binalar bakımsız olurlar. Emrah Apartmanındaki parçalanmış fon rezonanstan gelecek gelmektedir. Bunlar anlatması çokça print konulardır. Ayrımlı yapılar, depremde farklı vaziyetler gösterebilir. Bu bilimsel bir şeydir. Ego binayı yaptıktan sorma kusurlu amal yapılmıştır. Benim bu binayla ilişkin nedensellik tabiiyet kalmamıştır” diye konuştu.

Diğer tutuklanmadan maznun H.U. üstelik esenlik problemleri zımnında ev hapsi kararının kaldırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, bilirkişiden gelecek ilişik raporun beklenmesine ve sanıklar hakkındaki adli kontrol kararlarının kaldırılmasının reddine karar vererek duruşmayı erteledi. – İZMİR

Share: