Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Bütün tarafları Kıbrıs Türklerinin haklarını tescil etmeye, KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz”

Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay: “Parçalanmamış tarafları Kıbrıs Türklerinin haklarını tescil etmeye, KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz”

“Maraş konusunda de, KKTC’nin bölgenin ekonomi, turizm ve içtimai hayata kazandırılması yönünde, servet sahiplerinin haklarını gözeterek yürüttüğü çalışmaları destekleyeceğiz”

ANKARA – Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti amacıyla süratle demin diye buradan tıpkı kez henüz gerçekleri görerek bilcümle tarafları Kıbrıs Türklerinin haklarını tescil etmeye, KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz” dedi.

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ünal Üstel ile eş basın toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye’nin hem konuşu kalkınma hem de Kıbrıs Yırlamak’nün uluslararası alanda verdiği hak mücadelesinde KKTC’nin beraberinde olduğunu tabir eden Oktay, Kıbrıs Türkleri ile ezeli bağlar sebebi ile hüznün dahi sevincin da ayrımsız olduğunu söyledi. Oktay, “Ülkemizin 11 ilinde yıkıma ve iri fert kaybına kez açan 6 Şubat depremleriyle yaşanılan asrın acısına dahi, yine, Kıbrıs Yırlamak kardeşlerimizle ortak olduk. Bu vesileyle bizlere taziyelerini ileten Başvekil Sayın Üstel’e teşekkür ediyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin gelişigüzel birine Allah’tan rahmet, yakınlarına çıdam, yaralılarımıza müstacel şifalar diliyorum. Adıyaman’bile vefat eden Kıbrıs Yırlamak uçan top kafilemiz; ‘Böke Melekler’ yüreğimizi yakmıştır. Baştan Sona kalplerimizde yaşayacak evlatlarımızın ailelerine aynı el henüz başsağlığı diliyorum” dedi.

Çöken bina üzerine Adıyaman Başsavcılığı eliyle soruşturma açıldığını ve bu kapsamda 3 kişinin tutuklandığını rapor fail Oktay, dava sürecinin takipçisi olunacağını belirtti.

KKTC Hükümeti’nin öncülüğünde Kıbrıs Türk Tesanüt Platformu’nun yer sarsıntısı bölgesinde mensur edeceği “Kıbrıs Türk Böke Melaike Köyü” konteynır kenti üzere umum Kıbrıs Türklerine teşekkürlerini ileten Oktay, “Şampiyon meleklerimizin isimlerini ve anılarını tamamıyla yaşatacağımızın altını hele çiziyorum. 1571’den bu yana Kıbrıs adasının birincil unsuru olan Kıbrıs Yırlamak kardeşlerimiz ile milletimizin istem ahdi herhangi bir eşya ve durumda işbirliğimizin sürmesini kaçınılmaz kılmaktadır” diye konuştu.

Yıldız Kıbrıs’ın sadık davasının ve ambargolara alın başını yalçın epilepsi dünyaya açılmasının, herhangi bir ant Türkiye’nin öncelikli meselesi olduğuna vurgu özne Oktay, ülkemizde yaşanan iri felaketin yaralarını çabucacık sararken, Kuzey Kıbrıs’taki çalışmalara üstelik bitmeme edildiğinin altını çizdi. Başvekil Üstel’in Aile ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla akseptans edildiğini hatırlatan Oktay, gerçekleştirdikleri heyetler arası görüşmelerde Türkiye Yüzyılı’nda elbette aynı Türkiye-KKTC işbirliği hedeflendiğinin masaya yatırıldığını kaydetti.

Gücük Ay ayında KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar’ın yanı sıra Başbakan Ünal Üstel ile alay malay tekrar Reisicumhur Erdoğan’a tıpkısı musahabe gerçekleştirdiğini hatırlatan Oktay, düşünüm birliği zarfında mutabakata varılan hususlarda işbirliğinin herhangi bir güzeşte dönme henüz dahi güçlendirildiğine ilgi çekti.

Ulaşım ve altyapıyla birlikte teknolojik transformasyon, endüstrileşme, madenlerin işlenmesi, tarımsal verimliliğin artırılması ve işgücü piyasasının güçlendirilmesi kabilinden alanlarda gürlük kaydedildiğini aktaran Oktay, iki talih genel keyif sigortası sistemlerinin uyumlandırılması, Derinya bölgesinde içtimai bölük inşası ve denizin altından kablo ile hayatiyet temini üzere yeni işbirliklerinin ön çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Sosyal sigorta sistemlerinin uyumlaştırılmasına müteveccih KKTC e-Şevket projesini kullanarak ustalık çalışmalara başlandığını duyuran Oktay, uyumlandırmayı lazım dijital imkanları kullanarak icap düğme idari düzenlemelerle çabukça tamamlayacaklarını dile getirdi.

Derinya bölgesinde bin 192 konut ve toplumsal donatıdan oluşan dirim şehri projesinde geçmiş etapta nesir edilecek konutların cazibe ve projesinin tamamlandığını söyleyen Oktay, zaruri adımları çapraz atarak Derinya içtimai basamak inşaatını arz gücük zamanda başlatacaklarını rapor etti.

Kuzey Kıbrıs belediyelerinin ıslahat destek paketi ödemelerinin tamamlandığını söyleyen Oktay, “Önümüzdeki dönemde belediyelerde daha mübarek benzeri bütçe yönetimi yönünde desteğimizi sürdürürken yerelde ihtiyaç mahsus munzam mali kaynakları da sağlamaya bitmeme edeceğiz. Kıbrıs Yırlamak’nün temsiliyet mührü; KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Cumhuriyet Meclisi Projesi inşaat çalışmaları hemencek devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

e-KKTC programı kapsamında düzlük kayran 22 projenin 15’inin tamamlandığını ve canlı kullanıma açıldığını anlatım fail Oktay, Bakir Girne Askeri Hastanesi yapımında majör ilerlemeler kaydedildiğini, bu sene içerisinde inşaatının tamamlamış olacağını açıkladı. Bilgisizlik ve Spor Envestisman Projeleri çerçevesinde; Lefkoşa Çetinkaya Türk Spor Kulübü Taksim Sahasını tamamladıklarını belirten Oktay, “Girne Boğazköy Boğaz74 Ayak Topu Sahası, Lefkoşa Cimnastik Salonu ve İskele 1461 Trabzonspor Kulübü Ayak Topu Sahasını kapsayan 5 tesisin sözleşmeleri imzalanmış ve imal süreci başlamıştır. Tarımdan hayvancılığa, eş kooperatiflerinden girişimci desteklerine Kıbrıs Irlamak’nün temas kesimine vasıl desteklerimizi dahi sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde hazır hale gelecek 2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmamızı hem projeler hem bile finansal çerçeve itibariyle bugüne büyüklüğünde oluşturduğumuz ast yapıyı çok henüz ayrımlı boyutlara taşıyacaktır. Anavatan Türkiye adına tüm gelgel ve kuruluşlarımızla Kıbrıs Türkünü desteklemeye bitmeme edeceğiz” dedi.

“Kıbrıs Yırlamak’nün uluslararası alanda verdiği adalet mücadelesinde KKTC’nin yanındayız”

Üstel ile gerçekleştirdikleri görüşmede Kıbrıs meselesini bile değerlendirdiklerini söyleyen Oktay, “Tarih, Kıbrıs Türklerinin müktesep haklarını görmezden mevrut tek yaklaşımın muvaffakiyetli olma şansı bulunmadığını göstermiştir. Kıbrıs Türk halkı, 1963 yılında Anadolu tarafının kişi elleriyle yok ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit kurucusu ve karşılık ortağıdır. Ülkemizin, bu gerçeği asıl düzlük, Ada’birlikte şümullü ve yaşayabilir tıpkısı çözüm amacıyla iki tarafın egemen eşitliğine ve karşılık arsıulusal statüsüne dayanan vizyona desteği tamdır. ‘Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti amacıyla tezce şimdi’ diye niteleyerek buradan bire bir kere henüz gerçekleri görerek yekpare tarafları Kıbrıs Türklerinin haklarını tescil etmeye, KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz. Yine Maraş konusunda birlikte, KKTC’nin bölgenin tutum, turizm ve içtimai hayata kazandırılması yönünde, servet sahiplerinin haklarını gözeterek yürüttüğü çalışmaları destekleyeceğiz. Hem kazançlı kalkınma hem de Kıbrıs Yırlamak’nün uluslararası alanda verdiği sıhhat mücadelesinde KKTC’nin yanındayız” açıklamasını yaptı.

Başbakan Üstel’in erte, yanı sıra Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Ataoğlu ve Imar ve Eriştirme Bakanı Sayın Erhan Arıklı ile Hatay ve Adıyaman’ı konuşma edeceğini duyuran Oktay, “Kendilerine gösterdikleri mail el birliği amacıyla teşekkürname ediyorum. Zelzele bölgesinden Şimal Kıbrıs’taki akrabalarının yanına giden depremzede vatandaşlarımıza dahi aynı el birliği ruhuyla kapılarını açmışlardır. Ağırlıklı yerine Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’dan Kuzey Kıbrıs’a giden bilcümle vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanımız liderliğinde vacip destekler ülkemiz eliyle sağlanmaktadır. Tagaddi ve üzeri desteklerinin yanında psikososyal, sağlık ve terbiye hizmeti destekleri verilmektedir. KKTC’birlikte kâin depremzede vatandaşlarımıza herhangi bir alanda desteklerimizi arttırarak sürdüreceğiz” dedi.

Share: