Cumhur Reisi Erdoğan: “Bu coğrafyanın tarihte gördüğü sunma büyük yer sarsıntısı felaketiyle yüz yüze kaldık”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, bu coğrafyanın tarihte gördüğü arz nazik yer sarsıntısı felaketiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı şu zaman itibariyle 16 bin 546’ya ulaştı. Yaralılarımızın sayısı 66 bin 132” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Kilis’te hastanede otama altına alınan depremzedeleri ülfet etti, esbak olsun dileklerini iletti. Ziyaretin arkası sıra yaptığı açıklamada Erdoğan, “Bu coğrafyanın tarihte gördüğü sunu şişman sarsıntı felaketiyle yüz yüze kaldık. Kilis dahi bu felaketten etkilenen şehirlerimizden bir tanesi oldu. Kahramanmaraş merkezli bu felakette ne efsus kim şu anne kadar çok gösterişli mevt durumumuz var. Geçkin Maraş ve arz çokça etkilenen bire bir ayrıksı şehrimiz Hatay’daydım. Buraları gezdik. Havza genelinde depremin sefer açtığı yıkıntılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı şu an itibariyle 16 bin 546’ya ulaştı. Yaralılarımızın sayısı 66 bin 132. Yine toprak genelinde yıkılan bina sayısı 6 bin 444. Kilis’te ise 178 yapı yıkılmış 73 yurttaş memat etmiş, 690 vatandaşımız yaralanmıştır” dedi.

“Tek endişe olmasın bir anda vatandaşlarımız konutlarına erbap olacaklardır”

“10 şehirdeki vatandaşlarımıza buradan tıpkı sefer elan önceki olsun diyorum” ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hayatını kaybeden tam vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyorum, yakınlarına sabırlar istek ediyorum. Zelzele anından itibaren kurumlarımız 10 vilayetimizde saha almış, vacip ne icap ediyorsa bunları birlikte yürütme etmiştir. Fakat depremin 13,5 milyon insanımızın yaşadığı 500 kilometre çapında benzeri alanda deli dolu olması işimizi takdir edersiniz kim zorlaştırmıştır. Buna rağmen devletimiz mecmu kurumlarıyla facia bölgesinde kontrol kurtarma ve yardım çalışmalarını hemencek başlatmıştır. Bundan Sonra sayıları 100 bini bulan personeli, binlerce amme, sivil toplum ve uluslararası yardım ekibi sahada fariza başındadır. Cümle geri hizmet merkezlere seçme türlü müzaheret yerel, ecnebi akmaktadır. Ülkemizin seçkin ilinden ilçesinden yardım malzemeleri ve gönüllüler sarsıntı bölgesindeki illerimize gelmeyi sürdürmektedir. Hem malzeme, hem personelin zelzele bölgesindeki organizasyonu AFAD aracılığıyla yürütülmektedir. Yoğun etkileri olan afette eksikler olabiliyor. Bu eksikleri tezelden gidermenin gayreti içerisindeyiz. Buna karşın bakanlıklarımız, kurumlarımız, STK’larımız vatandaşlarımız canla başla fiilen depremzedelere dayanaklık etmek için mücahede gider ediyor. Hiçbir vatandaşımızı iyesiz bırakmayacağız. Şu an itibariyle depremzedelerimize 10’ar bin teklik destek vereceğiz. Konutları yıkılanlarla ilişkin TOKİ tarafından Yer Şehircilik Bakanımın koordinasyonunda tıpkısı yıl içre bu konutların inşaasını bundan ilk olduğu kadar gerçekleştireceğiz. Yıkılan şehirlerimizi geçmiş enkazdan arındıracağız. 10 ilimizde da yüklenici firmalarımız bir anda bu enkazları buyurmak ve peşi sıra da bir anda yüklenici firmaların buralarda inşaatları başlatmasını temin edeceğiz. Derdimiz bundan esbak gerek Van, icap Bingöl, lazım İzmir’bile gerekse andıran dönemde Malatya, Elazığ buralarda, gerek Kastamonu’daki sel afetinde, Antalya, Muğla felaketlerinde elbette alelacele inşaatları tamamlayıp sahiplerine teyit ettiysek orada çap olarak vatandaşımızın birlikte olduğumuzu ispat ettiysek, aynı şekilde şimdi de 10 vilayetimizde on paralık keder olmasın tezce vatandaşlarımız konutlarına erbap olacaklardır. Hiçbir vatandaşımız inşallah barınaksız, konutsuz kalmayacak bunları dahi çözeceğiz.” – KİLİS

Share: