Çoluk Çocuk sivil havacılıkta hünerlerini sergiledi

Çoluk Çocuk sivil havacılıkta hünerlerini sergiledi

İSTANBUL İstanbul Hisse Senedi Üniversitesi Uygulamalı Ulum Fakültesi marifetiyle “SHY-147 Tanınan Meslek Uçak Strüktürel Sergisi” düzenlendi. Sergide üniversite öğrencileri zat ürünlerini tanıttı.

İstanbul Hareket Üniversitesi yoluyla planlı sergide gençler uçakların çatı malzemeleriyle ilgili üretmiş oldukları halk ürünlerini sergilediler. Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli’nin da katılım sağladığı sergide, İstanbul Hareket Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğr. Gör. Mehmet Üzücü’e plaket ikram edildi. İstanbul’daki üniversiteler arasında ilk defa modül sınavını başarmış mezun öğrencilere birlikte başarı belgeleri sunuldu. Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Bahri Atmaca ise sivil havacılık alanında darülfünun kendisine ulusal ve arsıulusal fonlu projelere, yayınlara ve inovatif faaliyetlere vakar vereceklerini belirtti.

“Millî ve arsıulusal proje bazlı çalışmalar yürüteceğiz”

Bölümlerinin 7 yıldır ongun aynı posta aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Bahri Atmaca, ” Türkiye’birlikte SHY-147 belgesi düz çevrilmiş okullar arasındayız. Emeği geçen tamlık arkadaşları tebrik ediyorum. Havacılık üstüne iddialıyız. Hedefleri ona bakarak koyduk. Havacılık ekosistemini bu üniversitede oturtmaya çalışıyoruz. Zımnında sergimiz bizim amacıyla haddinden fazla nadir. çıktı biraz henüz ulusal ve uluslararası fonlu projelere, yayınlara ve inovatif faaliyetlere ağırlık vereceğiz. Bunun startını verdik.” dedi.

“Okulumuz B1 seviyesine yükselecek”

Tayyare Hizmet ve Tamirat Bölümü’nün YÖK yetişek-tedris programına makul ve Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü eliyle maruf meslek statüsünde yetişek verdiğini tamlayan Kullanışlı Ulum Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Kayaç, “Okulumuz tanınan okul seviyesi yani A1 seviyesindedir. B1 seviyesi amacıyla kül altyapılar mücehhez, gerekli yazışmalar gerçekleştirilmiş ve bu ayın sonu ya da ati ayın içerisinde Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü yoluyla teftiş yapılacak ve april ayı kadar B1 seviyesine yükseltmeyi bekliyoruz” diyerek konuştu.

İlk mezunlarının sükse belgelerini aldıklarını birlikte kaydeden Kayaç, “5 öğrencimiz bu sene parça sınavlarını başardı. İlk öğün üniversitemizde parça sınavını başarmış öğrencilerimizi çıkışlı ettik. Bu önceki yemeden içmeden üniversitemiz adına bire bir ilk değil, İstanbul’daki umum cesamet ve mangiz üniversiteleri ortada tıpkı ilktir. Sergimiz bölümümüzün öğrencileri tarafından, güzeşte yıl TASK eğitimleri sırasında, umum emeği göz nuru ile ürettikleri ürünlerden oluşmakta. Ağız Ağıza öğrencilerimizin emeği” dedi.

“Kılgısal eğitimler veriyoruz”

Sergiyi düzenleyen Öğr. Üyesi Mehmet Zehir ise havacılığın ölçün işi olduğunu belirterek şu ifadelerde bulundu: “Bu standartlar arsıulusal ölçekte belirleniyor. Üniversitemizde bu standartlara akla yatkın, maruf okul yetkinliğine topluluk. Bu çerçevede öğrencilerimiz dahi tayyare yapısallığıyla ilişkin üretmiş oldukları el ürünlerini sergilediler. Çekicilik koşullarında uçaklar birçok hasara maruz kalabiliyor ve gövdede esnemeler meydana geliyor. Bu esnemeler cihetiyle bile tedricen bozulmalar oluyor. Öğrencilerimize alanlarıyla ilgilendiren tam eğitimleri vermeye çalışıyoruz. Bu çerçevede aplikasyon maharet kaynakları olan 38 TASK, on modül tayyare, sınıf ve atölyelerde birebir kullanışlı eğitimler görüyorlar.”

Havacılık mesleğini düşünen gençlere tavsiye üstelik veren Dağ, “Havacılık maddesel manevi istiğna düzeyi faziletkâr benzeri meslek. Türkler havacılıkta öncü milletlerdendir. Havacılıkta Türk tarihine ismini yazdıran büyüklerimizin bıraktığı noktadan eğitimlerimizi sürdürmekteyiz. Havacılık mesleğini yeğlemek isteyen gençlere yeğleme süreçlerinde maruf ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden akredite olan okulları seçmelerini öneririm ” diye niteleyerek konuştu.

Share: