Cali telkih kartı davasında 12 sanığa cezaevi cezası verildi, hükmün açıklanması izansız bırakıldı

İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde cali telkih kartı düzenlediği öne sürülen hemşire R.K.’nın (51) ve bu hareket üzere anlaşmaya vardığı öne sürülen 13 kişinin tutuksuz yerine yargılandığı davada değişmeyen daha çok. 2 kişinin beraatine karar veren mahkeme heyeti, R.K.’nın de aralarında bulunduğu 12 sanığa 2 ay 15 zaman ve 1 sene 8 kamer ortada mütebeddil hapishane cezaları verip, hükmün açıklanmasını vurdumduymaz bıraktı.

İzmir’da Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde işyar abla K.Ü. ile uzman doktor Ç.Y., ağustos ayında, hastanede işyar hemşire R.K.’nın, Covid- 19 aşısı olmayanlara reşit üzere düzme aşı kartı düzenlediği iddiasıyla ihbarda bulundu. Gözaltına alınan R.K., polisteki işlemlerinin ardından tutuklandı, yaklaşık 2 ay bilahare birlikte boşaltma edildi. Hazırlanan iddianamede R.K.’nın, 11 Ağustos 2021’dahi telkih yapmadığı kişiyi sistemde ‘aşılama yapılmış’ üzere gösterdiği ve bu yöntemle servet öğrenim ettiği meydan aldı. R.K.’nın, düzme aşı kartı konusunda WhatsApp grubu kurduğu ve 13 kişiyle bu aksiyon amacıyla anlaşmaya vardığı dahi iddianamede düzlük aldı. Toplanan deliller ve alınan ifadeler ışığında müddeiumumi, R.K. hakkında 13 nöbet ‘rüşvet almak’, 7 kat ‘bilişim sistemine hukuka çap selen fent ve sistemdeki verileri değiştirme’ ve 8 nöbet da ‘kamu malına uymazlık verme’ suçlarından hep 241 sene 6 aya kadar mahpushane cezası istedi. Gayrı 13 sanık için ise ‘rüşvet vermek’, ‘bilişim sistemine hukuka çapraz fen sistem, sistemdeki verileri değiştirme’ ve ‘kamu malına engel verme’ üzere suçlardan ukubet verilmesi istek edildi.

AVUKATLAR SERENCAM SAVUNMALARINI YAPTIİzmir 5’inci Kilolu Ukubet Mahkemesi’nde yargılanan sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddetti. Sanıklar, R.K. ile ‘hacamat’ yapması üzere WhatsApp grubu kurduklarını söyledi. Sanıklar karşı açıklayan anne hakkında mütalaada R.K. için ‘sistemi engelleme ve görevi kötüye kullanma’ ile ‘mala engel verme’ suçundan da bütün 2 yıl 8 kamer, değişik sanıklara de 1 yıl 4 ay ile 1 yıl 9 kamer beyninde mapushane cezası talebinde bulundu.Davanın bugün görülen duruşmasına sanıklardan Ş.D. ve canip avukatları katıldı. Duruşmada saraka verilen Ş.D. bigünah olduğunu belirtip, beraatini istedi.CEZALARIN HÜKMÜNÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDIEsas hakkında mütalaaya alın beyanda mevcut maznun avukatları, müvekkillerinin beraatini dilek etti. Savunmaların ardından değişmeyen açıklandı. Mahkeme heyeti, maznun R.K.’ya ‘zincirleme adına görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 sene 1 kamer 10 dönme mapushane cezası, ‘mala beis verme’ suçundan ise 6 kamer 20 dönme dam cezası verdi. Heyet, R.K.’ya hacamat amacıyla servet verdikleri gerekçesiyle 7 sanığı, ‘zincirleme kendisine görevi kötüye kullanmaya yardım’ suçundan 7 kamer 15’er dolaşma dam cezasına çarptırdı. 4 sanığa birlikte ‘Görevi kötüye kullanmaya yardım’ suçundan 2 ay 15 dönme cezaevi cezası verilirken, 2 sanıkta aklanma etti.

Mahkeme heyeti sanıkların tamamına sunulan delik cezalarının hükmünün açıklanmasını hoşgörüsüz bıraktı.

Share: