Bayburt’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

29 Teşrinievvel 1923’te kurulan Cumhuriyetin 99. yılı tamlık yurtta olduğu kabil Bayburt’ta de coşkuyla kutlandı.

Bayraklarla donatılan Cumhuriyet Caddesinde merasim düzenlendi. Kutlamalar Bayburt Valisi Cüneyt Epcim’in il makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Peşi Sıra Vali Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Topçu Miralay Zekeriya Kele ve Belediye Reisi Hükmü Pekmezci 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını izlemeye mevrut vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutlama etti.

Tören alanında meşveret yapan Vali Epcim, Cumhuriyetin kuruluşunun 99. sene dönümünde Bayburtlu vatandaşları selamlayarak, “Bugün burada celal ebed müddet diyenlerin, Kop Dağları, Çanakkale geçilmez diyenlerin nezdinde Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşlarını minnetle, rahmetle anıyorum. Cumhuriyet Altını bu milletin basübadelmevt hikayesidir. Cumhuriyet bu milletin yeniden ayakları üzerinde yükselmesidir. Cumhuriyet Altını bu milletin bağımsızlık bildirgesidir. Cumhuriyetin ilanı ile değme nev imkansızlıklara karşın zaferle taçlandırılan bu mutlu rabıta eren milletimizin üstelik geçim ve bol bolamat ve hamaset içerisinde yaşamasının teminatı olmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile milletimizin değme ferdinin bağımsızlık ülküsü, özgürlük tutkusu ve hazar içre ayrımsız arada can tasavvuru cisme bürünmüş, adı zaman sahnesinden silinmek istenen bir kavim üzerindeki tahripkâr planlar parçalanarak hükümsüz kılınmıştır. Hoşnutluk kendisine güre, çap aklı ve gelenekleri itibariyle bayrı olan Cumhuriyetimiz ‘Ey yükselen kullanılmamış evlat, İstikbal sizindir’ şiarıyla gerçekleştirdiği atılımlara zait herhangi bir ahit tıpkısı yenisini eklemektedir.

2023, 2053, 2071 hedefleri doğrultusunda her alanda bilcümle bağımsızlık projesiyle hayata geçirilen yerlileşme hamleleri toprakları üzerinde tekmil kortej sahibi devletimiz ve milletimiz üzere aynı övünç kaynağı olmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama tebrikatının okunmasının ardından 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Bayburt’ta koşuk dalında dereceye giren ortaöğretim öğrencileri şiirlerini okudu. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve sporculara ödülleri Vali Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Zekeriya Kele ve Şehremini Hükmü Pekmezci yoluyla verilerek El Eğitim Bilimi Merkezi umum oyunlarının gösterilerine geçildi. Nazik zevk ve alkış toplayan umum oyunlarından bilahare merasim geçişiyle etkinlikler sona erdi. – BAYBURT

Share: