Balık tezgahlarında hamsi bolluğu yaşanıyor

İstanbul’daki balık tezgahlarında hamsi bolluğu yaşanıyor. Bu sene fiyatı 100 TL civarına kadar çıkan hamsi, 50 TL’ye kadar düştü. Balıkçılar, vatandaşların denk düşüşü nedeniyle hamsiye yöneldiğini söyledi.

Balık tezgahlarını palamuttan sonraları hamsi süslemeye başladı. Palamutun çekilmesiyle kıtipiyoz balıklar aktarılma yüzüne çıkmaya başladı. Vatandaş ise hamsiye yöneldi. Kilosu 100 TL’ye büyüklüğünde sâdır hamsi 50 TL’ye kadar düştü. Havanın soğumasıyla balığın daha birlikte bollaşacağını tamlayan balıkçılar, fiyatların gerileyebileceğini söyledi.

“Hamsi eli nimetli çıkmaya başladı”

Hamsi bolluğu olduğunu tamlayan balıkçı Samet Balyemez, “Hamsinin fiyatı bu sene çok çok düşmemişti amma bu zaman 50 TL’den satıyoruz. Kilosu 100 TL’den 50 TL’ye kadar düştü. İstavrit 100 liralık, çinekop 150-200 teklik beyninde değişiyor. Havalar yunak seyrediyor, çinekop soğuk havaları sever. Havalar sevimsiz olsaydı, mevsimine bakarak havayı yaşasaydık şu anda çinekop bolluğu yaşayacaktık. Sabık yıl bu zamanlarda lüfer bolluğu yaşanmıştı, 35-40 liraya büyüklüğünde satmıştık. Bu sene ilk zamanlarda palamut bolluğu yaşamıştık. Mayıs’ın önce günü zaman kapanacak. Sezon kapanana büyüklüğünde mevsim sıcaklıkları alışılagelen seyrinde giderse bolca çinekop, hamsi, lüfer yiyebileceğiz. Umum balıklarda tıpkı tenakus var amma hamsi aksine verimli çıkmaya başladı. Palamutun neredeyse ağız ağıza denizlerden çekilmesiyle adi balıklar bollaşıyor” şeklinde konuştu.

Havanın balıklardaki etkisine değinen Balyemez, “Hava soğuduğu devir balıklar çok çok gezmez ve ürerler. Hava yunak olduğunda daima faal olurlar ve üreyemezler. Şu dakika hamsiye dilek aşkın. Havalar soğuduğu anda istavrit, çinekop ve hamsi bolluğu göreceğiz” diye sözlerini tamamladı.

Balık almaya geldiğini belirten yurttaş Alaattin Çelikipek, “Akşam yemeği amacıyla 2 kilogram istavrit aldım. Şu dakika balık yemenin tam sezonu. Ayda benzeri kat dahi olsa balık yeriz. Fiyatlar gayet alışılagelen, hangi çok pahalı ne çokça berduş mevsimine bakarak mebzul fiyatlar” dedi.

Göktürk’ten balık almaya geldiğini ifade eden vatandaş Manzume Gül, “1.5 kilogram istavrit aldım 110 lira para verdim. Ailem istavriti haddinden fazla seviyor onun üzere aldım. Göktürk’ten buraya balık kabul etmek amacıyla geldim” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: