ATO Meclisi sarsıntı gündemiyle alışılmamış toplandı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclisi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra yapılan çalışmaları ve artık atılacak adımları kıymetlendirmek amacıyla olağanüstü toplandı.

Odadan yapılan açıklamaya göre, ATO Meclisinin yabansı toplantısında, gestalt üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen zelzele sonrası gelişmeler değerlendirildi.

ATO Sedir Üyesi birlikte olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, koordineli benzeri şekilde yürütülen yardımların bölgeye sunu kebir bindi olduğunu bildirdi.

Türkiye’deki basar ve borsaların şişman tıpkısı mücahede içinde müzaheret malzemesi toplamaya devam ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Geçmiş akşam bakımından 160 tır materyal yola artık. Yardımları bilinçli kendisine fora etmek lazım. Ne gerekiyorsa gerekseme listesine göre atmak gerekiyor. Anne imtihanımız bu proses geçtikten sonra başlayacak. Ulus namına dayanışmaya ihtiyacımız olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Üyelerimiz depremin arkası sıra teyakkuza geçti”

Yağmur dahi Deprem Arkalama Masası kurduklarını, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ankara Valiliği, TOBB, ATO Meclisi ve yarkurul üyeleriyle ATO üyelerinin münferiden ve ortaklaşa yaptığı yardımlara ait bilgelik verdi.

ATO üyelerinin zelzele bölgesine müzaheret için aheste talebi olduğunu vurgulayan Yağmur, şunları kaydetti:

“Böyle aynı afetin yaraları fakat birlik ve beraberlikle sarılır. Gözümüz, kulağımız, yüreğimiz sarsıntı bölgesinde. Aklımız henüz neler yapabileceğimizde. Divan ve yarkurul üyelerimiz depremin çabukça peşi sıra teyakkuza geçti. Bugün da yabansı toplandık. Gücümüzü birleştirerek yaraları hep alay malay yok etmek istiyoruz.”

Arkalama seferberliği

Açıklamada, ATO’nun hareket bölgesine müteveccih çalışmaları ezcümle şöyle sıralandı:

“ATO, Malatya ve Kahramanmaraş’a 2 bin metrekarelik, zarfında ısıtma, tavzih sistemleri ile jeneratörleri kâin çadırlar kuracak.

Ankara’bile mevcut otellerin akak kapasitelerinin yüzde 5’i sarsıntı bölgesinden ati vatandaşlar üzere ayrıldı. Kestirmece 4 bini bulan bu odaların yanı sıra misafirhane ve yurtlarla alay malay kısaca 8 bin göz depremzede vatandaşlara tahsis edilecek.

Sarsıntı bölgesinden ati vatandaşlar amacıyla ücretsiz adına hayırseverler yoluyla tahsis edilen evler, esasen hayırseverler aracılığıyla tefriş edilecek.

Depremden etkilenen Kahramanmaraş, İskenderun, Hatay, Malatya, Adana, Gaziantep, Diyarbakır ve Adıyaman’de canlı mutfaklar kurularak yunak kemirmek dağıtımlarına başlandı. Günce hep 20 bin kişiye hizmet verebilen oynak mutfaklar ihtiyacı olan bölgelere akım ederek depremden etkilenen vatandaşlara hizmet vermeyi sürdürüyor.

Bölgenin ihtiyacı amacıyla iki tanker akaryakıt ile 60 jeneratör gönderildi.

Çok sayıda ayrışık gelişim makinesi, beton etkileyici ve çipo stoper üstelik bölgeye ulaştırıldı.

Çağa maması, süt, çağa bezi, azık malzemesi, akarsu, akak, hemayar, battaniye, ısıtıcı, tepe, mont, başmak, giysi eşyası, hijyen malzemelerinin meydan aldığı 16 tır bölgeye gönderildi.”

Yardımların peyderpey bölgeye gönderilmeye devam ettiği belirtilirken hazırlanan gıda ve gerekseme malzemelerini haiz arkalama tırı dahi uğurlandı.

Share: