Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişinin 103. Sene Dönümü Kutlandı

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Kırşehir’e gelişlerinin 103. öğün dönümü, planlı törenlerle kutlandı.

24 Çatlak 2022 cumartesi haset önceki merasim, Cacabey Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Uray Başbuğ Vekili Osman Uçar’ın, kent protokolüyle birlikte katıldığı törende Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu.

Cacabey Meydanı’ndaki törenin peşi sıra ise Kılıçlı Köprüsü’nden başlayıp Atatürk’ün Kırşehir’de karşılandığı düzlük olan Gazi Parkına kadar bitmeme eden alay yürüyüşü düzenlendi.

Gazi Parkı’nda efe ve Kırşehir yöresi el oyunları gösterisi ile başlayan izlence, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün, Kırşehirli Çoluk Çocuk Derneği Yadigâr Defteri’ne yazdığı dayanıklı ile Kırşehirli gençlerin Atatürk’e cevabının okunmasının peşi sıra Neşet Ertaş Hars ve Müzakere Merkezi’nde bitmeme etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu ve sinevizyon gösterisinin izlendiği programda mütekellim Şehremaneti Başbuğ Vekili Osman Uçar, şunları söyledi:

“Celil Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki Düzen Heyeti üyeleri, milli uğraş ruhunu cümle Rum’ya ulaştırmak için Ankara’ya giderken, defa güzergahı üstünde olan illerde birlikte temaslarını sürdürmüşler ve bu bağlamda 24 Boşluk 1919 tarihinde birlikte Kırşehir’e gelmişlerdir.

Bundan 103 yıl geçmiş, Atatürk ve arkadaşlarının Kırşehir’e geleceğini bili düz Kırşehirlilerin, onları cümbüş ile karşıladıkları ruz sayfalarında kayda geçmiştir.

Anadolu topraklarının emperyalistler eliyle nehiy edilmesi sonucunda, biçarelik duygusunun adeta benzeri suratsız kabil çöktüğü o tahakküm şartlarda, Anadolu’ya ayrımsız ruz üzere doğan Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması sonucu başlayan istiklal mücadelesi ile arkası sıra yapılan Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar doğrultusunda, aralarında ilimiz Kırşehir’in bile bulunduğu Küçük Asya halkı, Onun önderliğinde işgallere alın benbenci direnişi desteklemiştir.

Küçük Asya halkının kontak ve muadele ruhunu perçinleştirmek, dayanma ve kurtuluş ruhunu kamu Anadolu’ya yansıtmak amacıyla, Kurtuluş Mücadelesine liderlik fail Astronomi-i Temsiliye Başkanı Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve arkadaşları, kongreler sürecinin ardından Rum’da karargah adına seçtikleri Ankara’ya geçe 24 Çatlak 1919 tarihinde Kırşehir’e uğramışlardır.

Soğuk benzeri şita günü Kırşehir’üstelik Kılıçlı Köprüsü mevkiinde, çoğu gençlerden oluşan azimli ve mutekit Kırşehir halkı, Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Gök Bilimi-i Temsiliye Üyelerini karşılayıp, Milli Savaş kahramanlarını adeta bağırlarına basmış, Halas ve Kuruluş yolundan asla vazgeçmeyeceklerini bildirmişlerdir.

Kırşehirliler yerine, o zor şartlar altında nazik aynı denge göstererek Küçük Asya Halkına önderlik eden, gestalt niteliğinde bir Halas Mücadelesi sonucunda ülkemizi bağımsızlığa kavuşturan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın onurunu 103 yıldır yaşıyoruz.

Celil Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün çizdiği yoldan ve Cumhuriyet değerlerinden katiyen vazgeçmeyeceğimizi, bundan birlik 103 yıl önceki Kılıçlı Köprüsü’nde kâin gençlerin azim ve kararlılığıyla tıpkısı misil daha bildiriyor; ilkin Celil Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk tevessül etmek için bilcümle zırh arkadaşları ve aziz şehitlerimizi ürkmek ve minnetle anıyorum.”

Şiirlerin okunduğu program, Devir Öğretmeni Esas Recai Baran tarafından sunulan “Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişi ve Kırşehir’in Milli Mücadeleye Katkısı” mevzulu konuşma ile sona erdi.

Share: