Arazi çözümleme cihazı çiftçiye erdemli verim sağlayacak

Yerey analiz cihazı çiftçiye faziletkâr mahsul sağlayacak

YOZGAT – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Sayısal Arazi Analiz Cihazı sebebiyle toprağın PH’ı, sıcaklığı, bitkinin ihtiyaç duyduğu koskocaman ve güçlükle besin elementleri, uygulanacak basılmış çeşidi ve miktarı tarlada tayin edilerek çiftçilerin topraktan efdal verim elde etmelerini sağlayacak.

Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla Ölçülü Küçük Asya Kalkınma Ajansı hibe destekli hazırlanan proje çerçevesinde Sorgun Tarım Odasına, Sayısal Yer Çözümleme Cihazı kazandırıldı. Aygıt ile Sorgun çiftçisi, yer analizi yaptırabilecek ve bu sayede hem çiftçinin maliyeti düşecek hem bile erdemli ürün ve kazanç elde edecek.

Toprak analizi üzere daha ilk 2 hafta kadar muntazır çiftçiler, cihaz sayesinde 5 zaman kadar kısa tıpkısı sürede numunelerin raporlarına ulaşabilecekler.

Tüm tarlaların analizi yapılacak

Sorgun Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık, kaza genelindeki birlik tarlaların yer analizini yapacaklarını söyleyerek, “Köylerimizin henüz nitelikli ürün almaları, hangi gübreleri kullanacakları, toprağın değerlerini, çalma, azot üzere gayrı umum elementlerin ne kadar yarım yamalak, ne büyüklüğünde aşkın olduğunu tayin yazar Sorgun genelindeki bütün tarlalarımızın tahlilini yapmayı planlıyoruz. Aldığımız bu maşa sonuç teknoloji ürünü. Mühendise veya apayrı benzeri kişiye lazım yok, 3-5 zaman içerisinde tahlil sonuçlarımızı alıyoruz. Toprağın değerlerini üç analog halinde bize sunuyor. 8 kabil elementin süresince nelerin nakıs, nelerin fazla olduğunu hepsini bize çabucak veriyor” dedi.

Henüz akilane sonuçlar elde edilecek

Sorgun Tarım Odasında işyar Tarım Mühendisi Gül Menekşe Altan ise, ilçede akıbet zamanlarda haddinden fazla çok yer analizi ve toprakta kâin elementler, gübreleme ihtiyacıyla ilgilendiren çokça fazla talebin geldiğini belirterek, “Öncelikle çiftçimizin toprağının analizi yaptığımızda toprakta ne gibi elementler ve eksiklikleri karşı hikmet sahibi olacağız. Henüz akla yatkın tıpkı gübreleme sonucu elde edeceğiz. Bu cihaz sayesinde çiftçimizin elan akıllıca yönlendirileceğini düşünüyoruz. Hem zamandan artırım hem kalite kriterleri olarak çokça iyi ayrımsız zait sağladı. Ayrıca maliyetleri ile üstelik bittabi ki çiftçimizin rüşvet elde edeceğini düşünüyoruz. Sayı Farkı bildirme gelişmemiş süren çözümleme laboratuvarlarına yani henüz geçmiş Ekincilik Odalarında yapılan veya özel yapılan laboratuvarlarda arz mail tarihe 3 dönem veriyorlardı. Sonuçların elde edilmesi ve realizasyon edilmesi bu büyüklüğünde de özellikli bire bir akıbet vermiyordu. Maşa ile 5 zaman gibi gelişmemiş benzeri süre bile gerçeğe çok çokça mail bir serencam elde edebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Kalite dahi ürün bile artacak

Büyüktaşlık köyü çiftçilerinden Recep Aslan dahi cihazın kendilerine sağladığı faydalardan bahsederek, “Henüz ilkin alışılagelmiş atadan, dededen gördüğümüz şekilde toprağın tabanına 15 kilogram üstüne 15 kilogram şeklinde matbu atıyorduk. Amma bu analizi yapınca deminden gördük denemesini yaptılar. Diyor ki tabana 13 kilo basılmış atabilirsin konusunda 5 kilogram atabilirsin. Bu bizim maliyetlerimizi düşürecek ve verimliliğimizi birlikte arttıracak. Önceden bu raporu almak üzere ayrımsız kamer bekliyorduk. Şu anda 5 dakikada bize raporumuzu veriyorlar. Tığ de ona göre uygulamamızı yapıyoruz. Lüzum arazide durumunda yapılıyor gerekse toprağı alıyoruz araziden getirip Kültür Odasında üstelik uygulayabiliyor. Bu cihaz çiftçiyi rahatlattı, dediğim kabil sunu azından maliyetlerimizi düşürme konusunda çok müfit oldu” ifadelerine meydan verdi.

Share: