Akşener: “Reisicumhur Adayı Olmadığıma Pişman Değilim”

İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı adayı olmadığıma pişman değilim. Samimiyetimin anlaşılması amacıyla bazen şeyleri istemiyorum. Feragatte bulunmam gerekiyordu, bulundum. Buraya adayım etmek bölüm konusu değil. ‘Kadın ayrımsız madde istemiyor buraya benzeri bakmak lazım’ desinler istiyorum” diyerek konuştu.

İYİ Fırka Genel Başkanı Akşener, bugün Umum TV’üstelik İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Meral Akşener, şunları söyledi:

“İYİ Kİ İYİ PARTİ’Yİ IHDAS İRADESİNİ, CESARETİNİ GÖSTERMİŞİZ”

(İYİ Fırka’nin kuruluş yıldönümü) Haddinden Fazla aceleci geçti. Bire Bir tarafıyla başarılı geçti, benzeri tarafıyla çokça mücadeleli geçti, hoşur hem fiziksel hem psişik yorucu geçti. Günün böylecene 5 yıl önceye döndüğümüzde mebzul kim bu yolculuğa çıkmışız, gani kim İYİ Tümen’yi ihdas iradesini, cesaretini göstermişiz. Ayrımsız öz değişti, gelişigüzel madde değişti ülkemizde, İYİ Parti kuruldu, 2018 seçimlerine parti olarak katıldık, benzeri numara oluşmuştu, gittim Sayın Kılıçdaroğlu’ndan 15 saylav talep ettim, kendisi buna hiç sektirmeden ‘evet’ dedi, 15 arkadaşımızın bize katılmasıyla grup kurmuş olduk, bunun neticesinde bize YSK hem teşkilatlarınızı tamamladınız hem de grubunuz var diyerek seçime giriş hakkı verdi. O 15 mebus arkadaşımızı birer demokrasi kahramanı adına partilerine dümbelek döndüler.

“13’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI DOĞRUSU BİZİM MASANIN ÖNERDİĞİ KİŞİ OLACAK İNANCIMIN CUMHUR İTTİFAKI TARAFINDA DAHI KABUL EDİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR”

Bu gösteri, benim gidip yalnız seçime ahzetmek amacıyla götürdüğüm teklife Sayın Kılıçdaroğlu’nun evet demesi, 15 milletvekilinin bize gelip yine bir el erki eylemi olarak partilerine dönmesi, onlardan seçkin yarar sağlamamamız Türkiye’birlikte alışılmamış tıpkı şeyi getirdi. O de demokrasi üzere omuz omuza gelebilmeyi. Cumhur ittifakı kurulmuştu, esasen biricik başımıza ihtimal girecektik ama demokrasiye müteveccih bu şekilci üstüne biz CHP ile ayrımsız sistemin içinde ittifak yaptık, Demokrat Fırka bizim listemizden girdi, Ongunluk Partisi hem CHP listelerinden hem ayrı yerine girdi.  4 siyasal parti Millet İttifakı’nı kurduk. Akıbet itibariyle Topluluk İttifakı çoğunluğunu kaybetti. Bugün biz alay malay mevrut siyasal partilerin çalışmalarının konuşulması yerine ‘adayınız kimdir’ âdeta yavru ayaklarını yere vurur evet, topluluk ittifakı mensupları bunu yapıyorsa o antlaşma 13’üncü Reisicumhur zaten bizim masanın önerdiği birey olacak inancımın topluluk ittifakı tarafında bile akseptans edildiğini gösteriyor.

(İYİ Tümen kurulmasaydı): Bugün bu ucube bütün oturmuş olurdu, partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin değişeceğine dayalı temas beklenti olmazdı arasında. Meclis aritmetiği alelacayip olacaktı. Gördük kim farklılıklar zenginliktir, enerjiye yüklemek mümkündür, müştereklerimiz bile esasında çoktur. O dönme o gösteri ham olsaydı bugün Gelecek Partisi ve REÇETE Partisi’nin o masada olması ihtimal türlü olmayacaktı.

“SEÇKIN ALANDA KRİZ VAR ŞU ANDA”

Dış politikadan ekonomiye, yandaş kayırmadan gençlere söylenen gösterişli sözlere, kadınların saldırı, taciz, kötek, cani gibi temas kalem pislikle alın kaşıya kaldığı benzeri sistemde, azıcık kafasını kaldırdığında şahsen bu ülkenin Cumhurbaşkanı vasıtasıyla ‘sürtük’ dendiği, günce hayattan maaş sisteme, yurtdışı ilişkilerinden içeriye dayalı gelişigüzel alanda kriz var şu anda. Düşünün biz düşman kuvvetler olarak bizzat Sayın Erdoğan marifetiyle düşkünlük, illet ne kadar kötü alay varsa değme nev iftiranın, hakaretin yapıldığı bir komütatör, üste etnik aidiyetler üzerinden kutuplaştırılıp ayrımsız birlikte oralara hakaretler yağdırılıp, inançlar üzerinden aynı dile karşılık…

“3,5 YAŞINDA KUCAĞINIZA ALDIĞINIZDA KEMİKLERİ SAYILAN FÜRU, ASTIM HASTASI FÜRU, KAPAĞI YAMUK BUZDOLAPLARI…”

Tarımda yaşananlar, ekonomide kendine has rüyada görüp ertesi zaman hayata geçirilen kararlar, üretimin metrukiyet edilmesi, tıpkı avuç yandaşın korunması, beş mahiye, on maaşlı ne yaptığı belirsiz danışmanlar ve o kısır evlerine girdiğinde ayağımı yere bastığımda ayağımın altı ıslanıyor, rutubetten. 3,5 yaşında kucağınıza aldığınızda kemikleri sayılan dallar, astım hastası ayrintilar, kapağı yamuk buzdolapları, zarfında takkadak mercimek çorbası ve soğan, tek öz namevcut. Tıpkı eve girdim, Cenabıhak tanık doğruyu söylüyorum, Sincan’da bire bir ocak, buzdolabın kapağını tıpkı açtım hoppadak hoşaf vardı. Bütün bunlara baktığınızda benzeri tarafta uçan zenginleşen, arabalarla, el yapımı ayakkabılarla, teknelerde verilen pozlar, inanılmaz tıpkı sağlık…

(Krizden zahir çıkılacak?): Tıpkısı üretimi öne koyacağız. Temas alanda; sanayide, tarımda, teknolojide üretimi hakeza yapacağız. Etraflıca ayrımsız kalkınma kararını öne koyacağız. Üretim, buna mecbur istihdam, kayırmanın sonuç bulduğu, liyakatin öne geldiği, şeffaflığın nasıl gerçekleştirildiği, yargının bağımsız, tarafsız ve külhanbeyi olduğu, hukukun üstünlüğünün kabullenildiği, Şekil Bankası’nın mutlak olduğu, nakız edilmiş kuruların baştan diriltme edildiği, söz gelişi müsteşarlık makamının kaybının Türkiye’ye maliyeti haddinden fazla yüksektir, Ihtişam Planlama Teşkilatı’nın kapatılmasının maliyeti çokça yüksektir, bunların ihya edildiği, yanlışlıkların önüne geçecek bir sistemin, tatlılıkla çok kısa sürede bu düzelir. Türkiye’nin imkanları var. Aut politikada realist, usçu benzeri bakış açısı ortaya koyduğunuzda Suriye, Irak bu birinci derecedeki sınırdaşlarımızla ortaya çıkan 7 trilyon dolarlık ayrımsız imkan var. AB’yi, Türki dünyasını, Mısır’a, Libya’evet kadar o hinterlandı ortaya koyduğunuzda 21 trilyon dolar, neden cidal ediyoruz kardeşim? Bizim Suriye’nin içişlerine karışmamızın bedeli kimine göre 5,5 milyon, kimine bakarak 6 milyon, rakamın bilinmediği ayrımsız sığınmacı problemi ile cebin karşıyayız. Sayıların değiştiği benzeri bütün ekip Türkiye’ye geldi. Bunun çok problemi var. Tığ kapılara açarak buna faktör oldu. Gündüz Feneri insan buraya geldi. Buna değer ora üstelik YPG’nin ayrımsız nevi PKK’nın eline önceki oldu.

“SENDE BİR ERGEN KRİZİ VAR, BOZUKSUN, TÜKENIK ANLADIK”

2019’dahi Sayın Erdoğan’a demiştim kim, ‘Sende aynı ergen krizi var, bozuksun, tamam anladık’ zira ilişkileri ferdî kabul ediyor, Türkiye eşittir benim diyor, devlet benimdir diyor, bütün bunlar Putin ile ilişkilerine yansıyor, bütün liderlerle olan ilişkilere yansıyor. ‘Beni sever, bayrı dostum’ böyle benzeri şey namevcut uluslararası ilişkilerde.

(Eşi Ahiret Yolculuğu Fail 3 Çocuklu 2023 Anneye Ev Tahsisi): Mantık akla yatkın 300 bin liralık ocak. Ama 3 yavru kusurlu. 1 ya da 2 çocuklu olan kadına münasebet namevcut. Burada ayrımsız dalga var. Seçime dayalı benzeri dalavere var. 3 çocuklu kadınların sayısı az anlaşılan. Vay ‘patronun sözü yere düşmesi’ 3 yavru ve üstüne var derseniz siz çokça şişman ayrımcılık evet. İster tıpkı 1 çocuklu lüzum 3 çocuklu hep kadınlara bu yardımın yapılması geçişsiz.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU BİR HELALLEŞME YOLCULUĞUNA ÇIKTI ORADA BIRLIKTE BÜYÜK BİR SAYGIM VAR”

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgili tutumuna söyleyecek bire bir sözüm yok. Sayın Kılıçdaroğlu tıpkısı helalleşme yolculuğuna çıktı orada üstelik nazik bire bir saygım var. bazen ego birlikte kendimi bazen şeyleri hatırlatmakta vazifeli hissediyorum. Benim politik yolculuğum, ilk defa politikaya ego DYP’üstelik başladım, o süreçlerle ilişik namına yapılan her tip kavisli işlerin karşısında durdum, dayanıklı çokça bedeller de ödedik. Bu söve ortamında bu helalleşme yolculuğuna haddinden fazla nazik saygım var. Dediğim üzere ego da ayrıksı şeyleri uyarmak durumundayım. Bu ülkede Rize Belediye Başkanı bakış açısı sürecinden döndü dedi kim; ‘Boş yere sağ açıklık yapmayın kardeşim, demokratik süreçlere ihtiyaç bulunmayan. Bizler Karadeniz erkekleri rastgele seferinde ayrımsız Kürt kadını alalım, ikinci herif yerine bu meseleyi çözelim.’ O günlerde ben bu gök kubbeyi yıkmaya çalıştım yegâne başıma.

“ATATÜRK’ÜN ANASINA OLAMAZ AĞIRLIKTA SÖZLER SÖYLENDİ, YAHU KİM BUNLA İLGİLİ HESAPLAŞACAK”

Sonraları hiçbir molekül olmadı bu arkadaşa. Benim ihtimal kadınlarla ait algıda seçiciliğim var bilemiyorum. Samsun İl Başkan Yardımcısı dedi ki; ‘Başı açık eş utanmaz eve eş ya kiralıktır evet satılık.’ Buna da zıpladım ego. Bunlarla ilişik kim helalleşecek bu ülkede. Atatürk’ün anasına olmayacak ağırlıkta sözler söylendi, yahu kim bunla ilişkin hesaplaşacak?

“BİZ SİYASETÇİLER AKILLICA TUTUMU ALAMADIK, KENDİMİ DAHI KATARAK SÖYLÜYORUM”

Başörtüsü dağılmış bire bir konu, bunun hukuki benzeri altyapısının olması olmaması meselesi değil. Başörtüsü meselesi o günlerde askeriyenin ortaya koyduğu ve askerin itiraz ettiği tıpkı konuydu. Tığ siyasetçiler akıllıcasına tutumu alamadık, kendimi da katarak söylüyorum. İmam dil cambazı liseleriyle ilgilendiren ürkmüştü askeriye, sonradan REFAH-SEFER düştü, ESAS-DEFA imdi ve o zaman biz şayet Meclis’e yemeden içmeden mortocu dil cambazı liselerini getirseydik eğitimle ilgili bugün eğitimin ortaya koyduğu bu maskaralık on paralık olmayacaktı. O zaman ne yaptık? 5 zait 3’ü okunabilen koyduk, kıvrak yaptığınız devir ortaokul sona kadar ilkokul okutuyorsunuz çocuklara apayrı bire bir okula mürur imkanı namevcut. Lisanı bitirdiniz, sanatı bitirdiniz, zanaatı bitirdiniz. Hangi amacıyla? İmam dil cambazı liselerini mesture benzeri biçimde bloke etmek amacıyla, üniversitelere girmeleri engel olmak için, bu sahtekarlıktı, bu netlikle söylüyorum.

Sonraları bu arkadaşlar geldi. Bunlar üstelik benzeri esas süresince bu defa temas yeri imam hatip yapabilmek üzere aynı noktaya getirdiler. Şu anda yetişek cumhuriyetin başardığı genişlik nazik sonuçtur. Şu an iki yaşama karşılıklı duruyoruz. Bunu cumhuriyet başardı. Benim 2,5 yaşımdaki torunum Ayda, 7 yaşındaki torunum Leopar benim imkanlarıma, sizin imkanlarınıza topluluk değil, o vesile eşitliğine sahip değil, parası varsa okutulan tıpkı Türkiye haline döndü. Bilcümle derdim şu bulutlu yaraları yeniden yapmak hesabına kanayan yaralara çağrıştırmak durumdayız.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU’NUN BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA TUTUMUNU BİLİYORUZ AMMA ŞİMDİ GELİNEN NOKTADA BENCE LAZIM YOKTU”

Ego gocunmak duyuyorum tabii Sayın Kılıçdaroğlu’na amma bugün anayasaya konulmayı tartışıyoruz. Başörtüsü çerçevesinde baştan bire bir kavgayı tartışıyoruz. Başörtüsü meselesinin çok ilginç bire bir yönü olmuştu. Başörtülü kadınların Divan’e girebilmesi amacıyla benzeri akıntı yapılacak. Sayın Cemil Çiçek beni aradı, ‘Sen yönetir misin’ dedi, ‘Hay hay’ dedim, sonradan ben Sayın Kılıçdaroğlu’nu aradım, ‘Hakeza aynı boyut var, elbet tıpkısı seyahat yapabiliriz, bu durumda?’ Bakın bu netlikle söyleyeyim, Sedir’te mebus kadınların başörtülü biçimde Divan’e girmesinin benim yönettiğim o oturumda gerçekleştiği ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun dahi bu konudaki tutumunun fevkalade yapıcı olduğunu yüz kere söyledim, tıpkısı birlikte buradan söylemiş olayım. Sayın Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü konusunda tutumunu biliyoruz ama deminden gelinen noktada bence gerek yoktu.

(Türkiye’dahi başörtüsü sorunu var mı?): Şu anda yok, kadınlar beyninde hiç yoktu adamlar girdi devreye, bu işte hep siyasal çapraz rant çıkarılmaya çalışıldı. Şu anda sistem başörtüsünden korkan da başı alarga nefret fail da bütün o günkü yanlışlıkların, insanlara çektirdiği acıları gördü ve pişman. Nedeniyle askerinden büyük sermayesine, ‘laik’ kesimden ‘dindar’ kesime bu farklılıkların, hanay tarzlarının haddinden fazla kocaman olduğuna ve buna gocunmak duyulması gerektiğine insanlar yetinme etti.

“ONUN (REFERANDUM) YERİNE SANDIK GELSİN”

Sayın Erdoğan seçimi kaybedeceğini gördü, her bir manevi konuya, abstre algılama iki marifetiyle sarılıyor. Anayasalar bu Divan’te gayrimümkün zira gidiyor, seçime eskimiş 8 ay, 7 kamer tıpkısı proses var. Böyle durumlarda anayasalar bire bir vaattir. 2010’birlikte aklına gelmemiş Sayın Erdoğan’ın, 2017’da de aklına gelmemiş şu anda aklına geldi. Derhal seçim kararı alsınlar ve bu vaatle gitsinler, seçimi kazanırlarsa adına getirirler. Onun (plebisit) hesabına sandık gelsin.

(İYİ Tümen’ye katılan adlar): İYİ Öğür yurttaş gözetiminde bati ayrımsız teveccühle yüz yüze, bu partinin büyümesi lazım. Biz kurumsallaşmaya, sürekli hale getirmeye çalışıyoruz. Bu ülkenin yetiştirdiği çokça kıymetli insanlar var. Bu insanların tecrübelerini, bilgilerini partimizle değerlendirmeleri üzere görüşmeler yapıyorum. Tıpkı kısmı vukuf ve birikimlerini dile getiriyorlar. Bu görüşmelere bitmeme ediyoruz, arkadaşlarımızın partimize kattıkları güçle kuvvetlenerek yolumuza devam ediyoruz.

Aynı dayanım abidesidir (Turhan Çömez), Ergenekon ve Balyoz künde davalarında bu ülkeyi terk etmek zorunda bırakılan, sokaklarda yatıp doktorluk diplomasını yeniden düz, tıpkı direnç abidesi, zinde forma benzeri mücadele eden birinden bahsediyoruz.

“İKNA ETTİM”

( Ahmet Eşref Fakıbaba’nın partiye katılması): Ortak dostlarımız var bizim Sayın Bakanımızla, ego esprili yaklaşmayı severim. Ayrımsız dönme telefon açtım bu görüşmeyi muktedir olmak amacıyla amma o evden bilgi sahibiyim. Gaziantepli eşi, çokça güzel bire bir yumurtalı çiğköfte yaptığına dayalı aynı bilgim vardı. Aradım dedim ki; ‘Sayın Bakanım ben buralarda böyle yalnız başına, gariban geziyorum hangi olursunuz ego hanımefendiden şöyle tıpkı molekül dilek ediyorum’ dedim, öyle başladı. Ondan sonra üstelik gittik. Sonra kandırma ettim.

Akşener, Küçükkaya’nın “Başka kimler var” sorusuna; “Bakacağız duruma, gayrimümkün mı bakacağız, var” yanıtını verdi. Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

“DAHA ÇOK ÜSTELIK KATKIDA BULUNABİLECEK İNSANLARIN AKADEMİDEN, İŞ DÜNYASINDAN GÖRÜŞÜYORUM”

“Elden AK Parti’den bahsetmiyorum, ben Türkiye’nin oylumlu katkıda bulunmuş zinde buğulu ve daha çok birlikte katkıda bulunabilecek insanların akademiden, hareket dünyasından görüşüyorum. Benzeri Sayın Bakanıma yaptığım gibi gidiyorum, eşlerden istiyorum şayet erkekse karşımdaki, gelinlerden istiyorum.

” TOGG’U BİZ ELZEM BİR İŞ ADINA GÖRÜYORUZ AMA GEÇ KALDIK HENÜZ HEMEN YAPILMASI GEREKİRDİ”

(TOGG törenine davet): İptal edemeyeceğim ilkin yapılmış tıpkı programım var. Tığ bu tuhaf davetlere kesin partimizi sahne fail arka düzey bire bir arkadaşımızı göndeririz. Benim durumuma ayrımsız yere gittiğim ahit vekalet fail Sayın Koray Aydın’ı görevlendirdik, o gidecek. TOGG’u tığ elzem aynı gelişim olarak görüyoruz ama geç kaldık elan hemencecik yapılması gerekirdi.

“MASA SÜREKLİ YERINE ÜRETİYOR”

(Seçimler): Masayı saye deri dediler, sürdürülmesini himmet et dediler, ego dedim ki Kurnaz Umumi Komutanlığı’na çevirdiniz beni dedim gülüştük. Halk ittifakının masasıyla altılı ganyan masa evet da benim deyimimle kuma düşünce platformu olan bu tümce, biz rasyoneliz, topluluk ittifakı çok hissi, tek öğür üzere amma bizimki farklılıklara içtinap etmek duyan, müşterekleri öne çıkaran, birbirine güvenen ayrımsız masa orası. Masa daim olarak üretiyor. Biz bu altı genel komutan ve onların partilerinin oluşturdukları değişik komisyonlar eş çalışmalar yapıyor.

“KUMA ADAY, BIR TANE NAMZET, KAZANACAK NAMZET”

(Cumhurbaşkanı Adayı): İlginç olanı şu, Sayın Erdoğan haddinden fazla düşkünlük ediyorsa şipşak seçim kararını alsın, biz üstelik üç dönüş içerisinde açıklayalım. Eş aday, bir tane namzet, kazanacak namzet. Sayın Kılıçdaroğlu açıkladı, yüzdelik 100 katılıyorum; eksiksiz olacak, kutuplaştırmayacak, celal deneyimi olacak, müfrit mümteni, şeb rüya görüp onları devrisi dönme hayata geçirmeye çalışmayacak. Bu ülkeyi yeniden demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, liyakate, devleti ciddiyete, şeffaflığın önemine kani aynı arkadaşımız olacak. ve bile kazanacak.

“SERENCAM SEÇİM, VEKIL SİSTEMİ KONUŞACAĞIMIZ SON SEÇİM”

Sonuç seçme, saylav sistemi konuşacağımız sonuç intihap. Bu seçimde tığ güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi vaat ederek bunun arkasında altı siyasal parti, ihtimal az buçuk elan genişler onu ben bilmiyorum, kapatmadığım için söylüyorum, nedeniyle bu masayı kuran Sayın Kılıçdaroğlu, hepimizi davet eden kendisi, bu masanın Reisicumhur adayını seçeceğini bile car eden kendisi, zımnında tığ da buna olumlu baktık evet dedik. Demincek biz, bu seçimde parlamenter sisteme geçişi söyleyeceğiz, bu seçimi tığ kazandığımızda demokrasinin, hukukunun üstünlüğünün, ekonomide kayırmanın bittiği, liyakatin, yargının bağımsızlığının, basının mutlak olduğu benzeri sistemi biz kuracağız diyoruz. Deminden kaybettik… Tanrı kayırma, bire bir henüz bu konuşulmayacak.

“SAYIN ERDOĞAN’IN BILE SON SEÇİMİ OLACAK”

Sayın Erdoğan’ın dahi serencam seçimi olacak. Özellikle SELIM Partili arkadaşlarımı bu konuda bilgilendirmek isterim imdi onun serencam seçimi bir henüz aday kaçinan, olamayacak. Demincek da problemli üstelik haydi oldu… Sonra bu hesap üzerinden burada de dişini sıka sıka duran bire bir herif kalabalığı olacak.

“CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMADIĞIMA PİŞMAN DEĞİLİM”

Cumhurbaşkanı adayı olmadığıma pişman değilim. Samimiyetimin anlaşılması amacıyla ara sıra şeyleri istemiyorum. Feragatte bulunmam gerekiyordu, bulundum. Buraya adayım almak bölüm konusu değil. ‘Kadın bir madde istemiyor buraya bire bir okşamak lazım’ desinler istiyorum.

“MUHALEFETİ TEMSİL EDEN ONLARA KOKU ALDIRAN KURUMLARIN KAPATILMASI SORUN”

(RTÜK’ün Tele 1’e verdiği ukubet, İYİ Fırka’nin RTÜK üyeliği): Eyvah. İstibdat yasası artık. 3 kadro sükût hepten bu yasayı koydum. Muhalefeti oyun fail onlara içki aldıran kurumların kapatılması sevgili. Fakıbaba milletvekilliğinden da istifa ederek ayrıldı. Ocumak duyduğum ayrımsız hareket. Bizim iki Gup Başkanvekilimiz Sayın Şentop’a bire bir abece yazdılar. Bakalım hangi olacak. Hususiyet, demokratlık onu gösteriyor. ‘Bu bizim hakkımız’ adına getirilecek.

(EYT): EYT üzerine faaliyet yaptık. Erte görüşeceğiz. Konuyu gündemde tutulmasını apotr oluyoruz. ‘Seçime giderken Erdoğan bunu yapar mı’ üzere ayrımsız talepleri de var, destek olacağız. 3600’ü dahi içine koyalım. AKP çözmezse tığ çözeceğiz.”

Share: