“Afetler ve Kızılay Konferansı” yapıldı

Veca’bile Türk Kızılay marifetiyle “Afetler ve Kızılay Konferansı” düzenlendi.

Türk Kızılay Dert Şubesince, Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Yerleşkesi’ndeki Ekin ve Kurultay Merkezi’nde “Afetlere Hazır Cemiyet ve Kızılay’ın Afet Çalışmasındaki Rolü” temalı “Afetler ve Kızılay Konferansı” gerçekleştirildi.

Türk Kızılay Facia Yönetimi Genel Müdürü İbrahim Özer, konferansta yaptığı konuşmada, ülkede ve dünyada andıran zamanda meydana gelen afetlere belen etti.

Türkiye Kıran Müdahale Planı hakkında vukuf veren Özer, şunları dile getirdi:

“Sizler, zaman bir afet meydana gelse, tıpkısı yerde depresyon meydana gelmiş olsa sizin oraya gittiğiniz anda yapacağınız arkalama arada bir müzaheret üzere algılanıyor mümkün, arada sırada tam tersi bıraktığınız katabolizma henüz büyük mümkün. Bunun sebebi da tıpkısı aksiyon yaparken siktirici biliyor namına yapmamız lazım. Türkiye’de kurulan ve tafsilatlı zamandır bitmeme fail Türkiye Kıyamet Müdahale Planı diye niteleyerek bir planımız var. Ayrımsız kıran meydana geldiği andan itibaren bunu kombinasyon fail bir çatı var ve bunu tevhit eden yapının süresince da farklı çekicilik ve kuruluşlar var. AFAD esas koordinatördür. Türkiye Facia Müdahale Planı’nın içre 28 lime faaliyet grubu var. Bunların 27’si kurumdur, Kızılay ise dernektir.”

Özer, 2020 yılında Elazığ’dahi meydana mevrut depremde kurumların çok andıran ve koordineli çalıştığını belirtti.

Salgın dönemine üstelik değinen Özer, “Türk Kızılay namına pandemi döneminde devlet genelinde Emniyet Yurtlar Kurumunda mütezayit kişilere toplamda 1 milyon 800 binden çok yol yemek verdik. 1 milyon 800 bin öğün içre zehirlenme vakası liyakatsiz.” diyerek konuştu.

Türk Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Zübeyde Hümeyra Çelik, AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alemdar Şimşek ve Kızılay Ağrı Yazıhane Başkanı Orhan Tatlı’nın de müzakere yaptığı konferansa, gönüllüler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın peşi sıra yöneltilen soruları akıllıca yanıtlayan 4 üniversite öğrencisine servet ödülü verildi.

Share: