Adnan Menderes Müzesi’nin köprüleri tarihe götürüyor

Adnan Menderes Müzesi’nin köprüleri tarihe götürüyor

Menderes’in yaptırdığı 67 almanak güreşçi köprüsü, hikayesiyle üstelik ilgi çekiyor

AYDIN – Birisi Milattan Ilk 2. yüzyılda Romalılar, ötekisi merhum Başbakan Adnan Menderes yoluyla 1955 yılında Çine Çayı üstünde yapılan iki güreşçi köprüsü, geçmişin izlerini günümüze taşıyor.

Rahmetlik Başbakan Adnan Menderes’in eşinin çeyizlerinin sallarla taşındığı bilinen Çine Çayı üzerindeki köprü Adnan Menderes Demokratlık Müzesi’ne ve Koçarlıya bağlantıyı sağlarken 67 yıldan bu yana hizmet veriyor. Türkiye’nin altın dönemini yaşadığı yıllarda nahiye halkının ulaşımda yaşadığı zorlukları, dönemin Başbakanı Menderes yaptırdığı güreşçi köprüsü ile giderirken, günümüzde vatandaşlar bir köprüyü kullanarak Menderes yerine yaptırılan müzeyi da görme imkanı buluyor. Çine Çayı üstünde kâin Roma döneminde M.Ö. 2’inci yüzyılda yaptırıldığı düşünülen ve DSİ marifetiyle restorasyonu yapılan köprü ise müzeyi gezen vatandaşların, anılarını biriktirdiği yerlerden birisi yerine tarihin izlerini günümüze taşıyor.

Aydın’ın eli nimetli topraklarının mehabetli birey damarlarından olan ve eskiden taşkınların yaşandığı Çine Çayı üstüne, 1955 yılında Adnan Menderes aracılığıyla yaptırılan Çiftlikburnu Köprüsü, hikayesiyle bile dikkat çekiyor. Günümüzde dahi canlı namına kullanılmaya bitmeme fail köprü, Adnan Menderes Müzesi’nin tamamlanması ile gelişigüzel cazibesini artırırken, bölge halkının güreşçi köprüsü yapılmadan evvel ulaşımı sallar ile sağladığı biliniyor.

Eski Başvekil Adnan Menders’in memleketi Koçarlı’nın Çakırbeyli Mahallesi’ndeki çiftliğine geldiği esnada yaşanan taşkınlar ve sal ile ulaşımın zorluğu cihetiyle yaptırdığı köprü, havza halkı yerine takdir toplarken, Menderes’in eşi Berin Menderes’in dahi çeyizlerinin o dönemlerde sallar ile karşıya geçirildiği biliniyor.

Çiftlikburnu Köprüsü’nün benzeri zamanda Adnan Menderes Müzesi’nin bütününü oluşturan parçalardan olduğunu rapor fail Adnan Menderes Müzesi Uzman Rehberlerinden Bircan Kayacan; “Adnan Menderes Müzemizin ayrımsız hikayesi var ve müzemiz rastgele devir söylediğimiz üzere ruhu olan tıpkısı müze. Bu hikaye içerisinde kâffesi oluşturan parçalardan bir tanesi birlikte Çiftlikburnu Köprüsü’dür. 1955 yılında Adnan Menderes yoluyla bizzat yaptırılan köprü yerine bilinmektedir. Vilayet tarafından da köprümüz tescilli güreşçi köprüsü adına kayda geçti. Henüz öncesinde burada şişman taşkınların olduğu, baskın felaketlerinin olduğu bilinir. Civar halkı de bunu anlatır. Antrparantez sallar ile buradan geçitler olduğu söylenmektedir. Yazboz Tahtası sallar yapıldığı bilinmektedir ve Adnan Menderes’in birlikte eşinin çeyizlerinin ilk defa buradan sallarla geçirildiğini biliyoruz” dedi.

Share: