Abdurrahman Tutdere’den İktidara Davet: “İsrafı Durdurun. Milletin Parasını Millete Aktarın”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bakanlığa sınırlanmış birimler üzere kiralanan taşınmazlara son 5 yılda verilen icar miktarıyla ilişik soru önergesine verdiği yanıta “Ayrımsız taraftan tasarruf genelgeleri yayınlayacaksınız, bire bir taraftan bu milletin milyonlarını ‘kira’ bedelleri kendisine ödeyeceksiniz” diye tepki gösterdi. Tutdere, iktidara “İsrafı durdurun. Milletin parasını, millete aktarın” çağrısı yaptı.

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bakanlığa bağlı birimler için kiralanan taşınmazlarla ilgilendiren istifham önergesine verdiği yanıta ilgilendiren açıklama yaptı. Tutdere, şöyle konuştu:

“DOĞRU PARTİ’NİN ÇELİŞKİLER ZİNCİRİNİN BİR HALKASI DAHA BU SORUYA CEVABIMIZDA ORTAYA ÇIKTI”

“AK Parti iktidarının, sarayın; ‘İtibardan artırım olmaz’ anlayışının kamunun en üst tepesinden bildirme aşağısına kadar bulaşma etmiş olduğunu görmekteyiz. Icra Vekili’a sorduk gelen karşılık bizi şaşırtmadı. Mevrut cevaba baktığımızda bu milletin parasının, milyonlarının ‘kira’ adı altında değişik yerlere ödendiğini görmekteyiz. Tıpkı taraftan avarelik, bire bir taraftan yetersizlik, tıpkısı taraftan geçinemeyen milyonlar; emekliler, asgari ücretliler, tıpkısı taraftan ‘icar’ adı altında başka insanlara peşkeş çekilmesi. Ayrımsız taraftan artırım genelgeleri yayınlayacaksınız, aynı taraftan bu milletin milyonlarını ‘kira’ bedelleri kendisine ödeyeceksiniz.

“MİLLETİN PARASINI MİLLETE AKTARIN”

İşte DÜRÜST Öğür’nin çelişkiler zincirinin bir halkası elan bu soruya cevabımızda ortaya daha çok. ve tığ buradan iktidara davet yapıyoruz: İsrafı durdurun. Milletin parasını, milletin kaynaklarını; millete aktarın’ diyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Tutdere, Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği istifham önergesinde bakanlığa kapalı birimlerin lojman, bağlantı bürosu, yönetsel ve bakım binası olarak bağışlamak için kiraladığı taşınmazlara ilkokul yılda harcanan miktarları sormuştu. Bakan Dönmez, soru önergesine verdiği yanıtta; 2018-2022 döneminde ödenen icar miktarlarıyla ilişik şu bilgileri verdi:

” Beyaz Zehir Sondaj ve Taharri Umumi Müdürlüğü’nün iki sayı binası üzere bütün 653 bin 656 TL, TEİAŞ Genel Müdürlüğü’nün iki skor binası amacıyla bütün 807 bin 191 TL, EPDK’nin bire bir nüsha binası için 10 milyon 125 bin 539 TL, BOTAŞ’ın 10 adet lojman ve birlik bürosu amacıyla 2 milyon 273 bin TL icar ödemesi yapılmıştır.”

Yanıtta; Nükleer Aranjman Kurumu’nun devraldığı binalarla ait dahi “Nükleer Aranjman Kurumu vasıtasıyla mülkiyeti Azamet Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü’ne ilişik emlak ve üzerindeki binalar 165 milyon 22 bin TL, mülkiyeti Karayolları Umumi Müdürlüğü’ne ilişkin iki gayrimenkul 3 milyon 298 bin TL bedelle devralınmıştır” bilgisi saha aldı.Share: