“Zelzele Yadigâr, Çök Künde Tutun ve Tahliye” tatbikatı

Konya, Karaman ve Afyonkarahisar’üstelik, Yüreklilik ve Yurtlar (KYK) İl Müdürlüğüne ilişkin öğrenci yurtlarında “Hareket Anı, Çök Rabıta Tutun ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Yüreklilik ve Yurtlar (KYK) Umumi Müdürlüğü aksiyon birliğinde talih genelinde senkronik gerçekleştirilen tatbikat kapsamında, Konya’daki KYK yurtlarında sirenlerin çalmasının arkası sıra görevliler ve öğrenciler “çök, dubara ve tutun” uygulaması yaptı.

Tatbikatta, sirenlerin peşi sıra yurtta artan öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, kapanca ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonraları yegâne koridor halinde yurttan çıkarak bahçedeki içtima alanında aynı araya geldi.

Merkez Selçuki ilçesindeki Mesnevi Kız Mektepli Yurdu’nda yapılan tatbikata, Vali Vahdettin Özkan, İl Inanma Müdürü Engin Diri, Toyluk Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Delice, bazen STK’ların temsilcileri ile çalım müdürleri de katıldı.

Ilbay Özkan, tatbikatın peşi sıra yurdun konferans salonunda yaptığı açıklamada, bu asıl organizasyonların hayat kalitesini arttırdığını ve geleceğe güvenle bakılmasını sağladığını söyledi.

Afet planlarının riskleri azalttığını anlatım eden Özkan, “Bire Bir afetin olması halinde riskleri hafifletmek amacıyla öncelikle bilinçlendirme ve eğitim bilimi faaliyetleri zaruri. Bu akşam da bunu yürütme ettik. Ego facia ve risklerden ırak bire bir ati talep ediyorum.” diye konuştu.

Share: