Zelenskiy: “Trajediler hayatın hızını geçiyor, tiranlık demokrasiyi geride bırakıyor”

– Zelenskiy: “Trajediler hayatın hızını geçiyor, tiranlık demokrasiyi geride bırakıyor”

DAVOS – Ukrayna Şevket Başkanı Vladimir Zelenskiy, Dünya Iktisadi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Trajediler hayatın hızını geçiyor, tiranlık demokrasiyi geride bırakıyor” dedi.

İsviçre’nin Davos kasabasında geçtiğimiz pazartesi başlayan Acun Kazançlı Forumu bitmeme ediyor. Ukrayna Kerem Başkanı Vladimir Zelenskiy, Dünya Hesaplı Forumu’ndaki konuşması öncesinde Ukrayna’nın Brovary şehrinde meydana mevrut helikopter kazasında hayatını kaybedenler üzere çekinmek duruşunda bulunulması istedi. Tamam salon ve Zelenskiy’nin ayağa kalktığı o anlarda benzeri dakikalığına korku duruşunda bulunuldu. Konuşmasına, Batı’nın tedbir ettiği silahların Rusya’nın saldırılarını önlediğini ifade ederek başlayan Zelenskiy, dünyayı karar ahiz sürecinde daha çabuk olmaya davet etti. Dünyanın abuhava krizi, küresel düzenlilik ve kıtlık gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Zelenskiy, “Trajediler hayatın hızını geçiyor, tiranlık demokrasiyi geride bırakıyor” dedi. Yaşananlara hızlı reaksiyon verilmesinin bir el daha altını çizen Zelenskiy, dünyanın aynı “ant krizi” içerisi altında olduğunu da belirtti.

“Ukrayna’nın kanunlarını temyiz etmek zorunda kalacaklar”

Dünyanın yaptırımlar karşısında çekinti etmemesi gerektiğini bile sözlerin ekleyen Ukrayna Fehamet Başkanı Zelenskiy, “Ukrayna’ya yapılan albeni defans sistemleri tedariki, Rusya’nın füze saldırılarını geçmeli. Batı’dan gönderilen tanklar ise, Acımasız tanklarının işgalini önlemeli” dedi. Rusya ile iletişime geçilip geçilmediği sorulan Zelenskiy, “Kendi hatalarını kabul etmek zorunda kalacaklar. Ukrayna’nın kanunlarını karakterize etmek zorunda kalacaklar. Toprak bütünlüğümüze dahi sıradan kaçınmak duymaları gerekecek” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’nın Brovary şehrinde bugün meydana gelen helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrsky, Bakanın Bir Numara Yardımcısı Yevhen Yenin ve Vekillik Müsteşarı Yurii Lubkovich’in dahi aralarında bulunduğu 6 bakanlık yetkilisi ile hep 14 dirilik hayatını kaybetmişti.

Share: