Zelenski: Rusya, ayrımsız günde 70’e mümasil füze saldırısı düzenledi

Ukrayna Mehabet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler (BM) Düzenlilik Konseyi’ne hitabında, Rusya’nın tıpkı günde 70’e yakın füze saldırısı düzenlediğini ve Zaporijya’da 2 günlük benzeri bebeğin saldırılar sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Ukrayna Izzet Başkanı Zelenski, BM Güvenlik Konseyi’ne videokonferans eliyle yaptığı konuşmada Rusya’ya karşı yaşayan tıpkısı aksülamel beklediğini dile getirdi. Ayrımsız günde 70’e mail füze saldırısı düzenlendiğini söyleyen Zelenski, “Zaporijya bölgesine, hastaneye, doğumhanenin bulunduğu binalara apayrı aynı füze saldırısı düzenlendi. Zalim teröristler bir bebeğin hayatını aldı, bire bir Zalim füzesi tarafından öldürüldüğünde 2 günlüktü.Vışhorod şehrinde bir konut binası vuruldu, 35 emanet yaralandı, 4 hayat öldü. Bu füzeler Acımasız terör formülünün temel noktalarından biridir. Yemeden Içmeden aynı günde neredeyse 70 füze erke altyapımızı hedef aldı” ifadelerini kullandı.

“BU İNSANLIK SUÇUDUR”

Albeni sıcaklığının başarısız derecenin altına düştüğünü ve milyonlarca insanın elektriksiz kaldığını belirten Zelenski, “Zalim füzelerinin enerji tesislerini vurması sonucu milyonlarca insanın elektrik, ısı ve sudan yoksun kalması, bu bedihi tıpkısı yabanlık suçudur. Sizi insanlığı ve yaşamı müzaheret etmek için somut adımlar atmaya çağırıyorum” dedi.

Share: