Yüzüne yapım demiri saplanan işçinin tedavisi tamamlandı

Yüzüne inşaat demiri saplanan işçinin tedavisi tamamlandı

-8 santim saplanan iştirakçi yarım santimle kurtuldu

Doç. Dr. Doğukan Özdemir:

“Yüzüne giren çıpa natamam santimetre daha yukarıda olsaydı hiç görememe, yürüyememe, konuşamama kadar hâller söz konusu olabilirdi”

“Hastamız kıytırık çokça şanslı”

Yüzüne çıpa giren yurttaş 1 kamer gözetimde tutulacak

SAMSUN – Giresun’bile çalıştığı inşaatta yüzüne çıpa saplanarak ölümden dönen hastanın keyif durumu üzerine izah işleyen Kulak Burun Geçit Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, “Hastamızın yüzüne giren çıpa noksan santimetre daha yukarıda olsaydı rüyet azlığından hiç görememeye kadar sonuçlar çıkarabilirdi. Nörolojik problemler yaşayıp yürüyememe, konuşamama üzere olaylar bile söz konusu olabilirdi” dedi.

Giresun’dahi çalıştığı inşaatta yüzüne demir saplanan 3 yavru basası 39 yaşındaki Celal Sayar ölümden döndü. Giresun’dan müstacel şekilde Samsun Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ne irsal edilen Çap Sayar burada Samsun Üniversitesi Tababet Fakültesi Terbiye ve Araştırı Hastanesi Kulak Kibir Geçit Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Çeçen, Dr. Mustafa Taştan ve Dr. Merve Mutlu aracılığıyla gerçekleştirilen işler ile sağlığına kavuştu. 2 saat süren sınırlı ameliyat sonucunda Cesamet Sayar’ın yüzüne saplanan çipo başarıyla çıkarıldı.

“Hastamız süfli çokça şanslı”

Normal serviste takibi yapılan Ihtişam Sayar’ın keyif durumu karşı vukuf veren Doç. Dr. Doğukan Özdemir, “Hastanın aksiyon kazası neticesinde yapım demiri gözünün altından girip koku alma organı içerisine çıkıp oradan birlikte mebde kaidesine vurup çatlağa etmen olmuştur. Beynine yahut gözüne rastgele methal olmamıştır. Ser kaidesindeki çatlaktan kanı sıvısı gelmekteydi. Giresun’dan tutkun bize danışıldığında tığ hastayı akseptans ettik. Tutkun bize geldiğinde doktor Ayşe Karı, hekim Mustafa komutan ve doktor Merve hanımla alay malay ameliyata aldık. Kalburüstü bir operasyonla demiri koku alma organı içerisinden çıkardılar. Hastamızın aldığı hasar sonrasında oluşan çatlaktan beyine çekicilik gitmişti ve bu yoğun aynı durumdu. Fakat bu sıkıntıyı da çözüp hastamızı servise aldık. Servis takipleri birlikte olumlu geçti. Şu aşamada o hazır para kendiliğinden kapanırsa karın ameliyatına gerek olmadan bu ciddiyetteki vakadan bu kadar karışık kurtulunmuş oldu. Hastamızın yüzüne giren çıpa noksan santimetre elan yukarıda olsaydı, görme azlığından hiç görememeye büyüklüğünde sonuçlar çıkarabilirdi. Tekrar beynine girdiğinde nörolojik problemler yaşayıp yürüyememe, konuşamama üzere hâller bile söz konusu olabilirdi. Hastamız bu aşamada gerçekten haddinden fazla şanslıdır. Ağız Ağıza iyileşti. Bizim 1 maaş henüz gözlemimiz bitmeme edecek. Bu 1 maaş süreçte ekstra tıpkı mesele olmazsa hastamız normal yaşamına bitmeme edebilecek” diyerek konuştu.

“Çokça dikkatli olunması gereken bir ameliyattı”

Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Çeçen ise, “Hastamıza cumartesi günü yüzüne kestirmece 8 santimlik ayrımsız çıpa parçası saplanmıştı. Bu şikayet ile tarafımıza başvurdu. Ego ve gayrı hekim Mustafa arkadaşımız beraber o devir nöbetçiydik. Çok titiz olmamız gereken ayrımsız ameliyattı. Demiri endoskopik görerek burundan titiz bir şekilde çıkardık. Hastamız çok şanslıydı tek komplikasyon gelişmedi. Burundan bire bir hazır para sızıntısı olmadı. Ameliyatı fena hâlde geçtiği üzere haddinden fazla mutluyuz” şeklinde konuştu.

Azamet Sayar’ın tedavisi bitmeme ediyor.

Share: