Yüzlerce yaşama zeybek oynadı

30 Ağustos Zafer Bayramı amacıyla Bodrum’un Turgutreis Mahallesi’nde Bodrum Belediyesi yoluyla planlı kabadayı ve sarhoş gösterisine yüzlerce gönül katıldı.

Balaban Taarruz’un sene dönümü kutlamaları çerçevesinde Bodrum Umum Oyunları Bilgisizlik Spor Derneği’nin öncülüğünde Bodrum Belediyesi destekleriyle 29 Ağustos akşamı Turgutreis Atatürk Meydanı’nda ahali oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Meydandaki şişko el oyunları gösterisine, Bodrum Belediye Reisi Ahmet Aras ile alay malay yüzlerce Cumhuriyet Altını sevdalısı katıldı. Gösteri, izleyiciler yoluyla büyük zevk topladı.

Atatürk Meydanı’na gelerek vatandaşların bayramını kutlayan Komutan Aras, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı topraklar olan Afyon ve Kütahya’ya gittiğini ve Harp Okulu mezunu olarak haddinden fazla farklı duygularla orada bulunduğunu söyledi. Şehitlere şükran ve gönül borcu borçlu olduğumuzu söyleyen Başkan Aras, “Sizlerin ve çocuklarımızın yardımıyla Türkiye Cumhuriyeti bilcümle var olacak” diye tam katılımcılara teşekkürlerini sundu.

30 Ağustos 1922’dahi Dumlupınar’dahi Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Nazik Taarruz’u anmak ve o muhteşem günü coşkuyla kutlamak için eyyam öncesinden hazırlıklar yapıldı. Degaje yüzlerce hayat marifetiyle hep ayrımsız ağızdan İzmir Marşı söylenirken “Yaşa Mustafa Kemal Ağır Hoşnutluk” sesleri yankılandı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras üstelik katılımcıların arasında dolaşarak marşa haremlik etti.

Resmi kutlamalar başladı

Özgürlük ve bağımsızlığın nişanı, destani mücadelenin 100. yılı zımnında bugün sabahleyin saatlerinde resmi merasim düzenlendi. Bodrum Kaymakamlığı yoluyla planlı ve Bodrum Belediye Meydanı’ndan gerçekleşen çelenk genişlik programına, Muğla SELIM Tümen Mebus Güç Çıpa, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Garnizon Komutan Vekili Esmer Uçman Binbaşı Namuslu Ramazan Akkaş, Bodrum Şehremini Ahmet Aras, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Faruk Çağ, Bodrum Periferi Güvenlik Karakol Komutanı Binbaşı Koray Sarih, gaziler, siyasi parti başkanları, ofis amirleri, manşet kuvvetleri amirleri, sivil cemiyet örgütleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk heykeline çelenk sunulmasının arkası sıra utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün fehva ve önemini tamlayan istişare yapılmasıyla sona ermiş çelenk yer program, Ilçe makamında tebriklerin kabulü ile devam etti.

Fener alayı ve konserler

30 Ağustos akşamı kutlamalar, Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunda eş anlı yerine gerçekleşecek konserlerle devam edecek. Saat 20.00’de gerçekleştirilecek olan Askı Alayı Yürüyüşü Bodrum Milta Yat Limanı önünden başlayarak Bodrum Şehremaneti Meydanı’nda sonuç bulacak. Saat 20.30’da Bodrum Şehremaneti Meydanı’ndaki Manga konseri ile Karaova Mahallesi Cumhuriyet Meydanı’ndaki Bodrum Site Orkestrası Konserine bile katılımın ağır sıklet olması bekleniyor. – MUĞLA

Share: