Yürek koleksiyoneri…Satrançta dünyanın şampiyonu oldu, teklif yağıyor

11 yaşındaki satranç dahisi Bursalı Yağız Kaan, bugüne kadar elde ettiği 75 madalya ve 40 yürek ile Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) yoluyla sunulan Dünyanın Yeryüzü Zihayat Uluslararası Ustası unvanını kazandı. Esmer’a özellikle Almanya başlamak amacıyla dünyanın önde mevrut ülkelerinden teklif yağarken, ailesi bunların hepsine teşekkür etti.

Dünyanın En Zihayat Uluslararası Ateş Parçası’sı (KITAP) unvanına sahip satranç oyuncusu Kara Kaan Erdoğmuş’un ailesi, “Almanya Satranç Federasyonu Esmer’a ülkesi hesabına yarışması üzere teklifte bulundu. Vatandaşlık hakkından tutun, okuyacağı okul da ayarlandı. Ancak tığ Türkiye Satranç Federasyonu’ndan bindi bekliyoruz. Çünkü arsıulusal turnuvalarda İstiklal Marşı’mızın çalınmasını istiyoruz” dedi.

Bursa Nilüfer İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü Hususi Tedris Kurumları Yazıhane Müdürü Selahattin Erdoğmuş ve ihtişam memuru Gülsüm Erdoğmuş’un iki çocuğundan biri olan 11 yaşındaki Yağız Kaan, Bursa Saadettin Türkün Ortaokulu’nda 6’ncı derslik öğrencisi. Anaokulunda başladığı satrançta önce iri başarısı 2019 Avrupa Gözyaşı Grupları Şampiyonası’nda 8 yaş birinciliğiydi. Sonraları başarılar arka arkaya geldi. 11 yaşında dünyanın genişlik canlı Arsıulusal Becerikli’sı (IZ) unvanını aldı.

Hedefi ‘Büyük Uz’lık

Arsıulusal Satranç Federasyonu (FIDE) marifetiyle verilen IM unvanını alabilmesinde bu zamana kadar kazandığı 75 madalya ve 40 kupanın katkısı nazik oldu. Karaca Kaan’ın şimdiki hedefi dünyanın yer genç ‘balaban yırtıkça’sı koyulmak. Şayet bunu başarırsa zaman 31 yaşında olan Norveçli Acun Şampiyonu Magnus Carlsen’in 13,5 yaşındayken ulaştığı bu unvana ondan üstelik elan erken sahip olacak.

“Bizim marşımız çalsın”

Baba Selahattin ve temel Gülsüm Erdoğmuş, Karaca Kaan’ın acun tarihinde kırılması edisyon aynı rekora imdi yaklaştığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Oğlumuzun rekorunu ilave potansiyeli var. Bunun için 1 yıldan az bire bir sürede uluslararası büyük turnuvalara katılması gerekiyor. Görevli tıpkısı eş namına yetersiz dışındaki turnuvalara katılmak bizim amacıyla ağır giranbaha. Bu konuda Türkiye Satranç Federasyonu’ndan lüzumlu desteği bekliyoruz. Almanya Satranç Federasyonu Esmer’a ülkesi adına yarışması üzere teklifte bulundu. Bu teklifte vatandaşlık hakkından tutun da okuyacağı ekol birlikte ayarlanmış. Ama ailesi olarak biz Kara’ın elan önceki bir nice kez olduğu kabil uluslararası turnuvalarda İstiklal Marşı’nı çaldırmasını istiyoruz.”

TSF’den cevap geldi: Kişmiri’a müstelzim desteğe hazırız

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, ailenin çağrısına şu sözlerle yanıt verdi: “Kara’ı turnuvalara göndereceğiz. Aralıkta Barcelona’da tıpkısı turnuvaya katılacak. Yağız’ın başarıları arttıkça farklı ülkelerden gelen tekâlif olması normal. Bu ülkelerin tekliflerine karşı bizim üstelik bol imkanları sunmamız gerekiyor. Bunu sağlarsak tek sporcumuz bambaşka ülkeye gitmez.”

Arsıulusal mahir nedir?

Satrançta FIDE tarafından belirlenen sırasıyla CM, FM, NIŞANE, GM kısaltmasıyla bildik 4 ayrımlı şöhret var. Bu unvanlar Satranç oyuncusunun müsabakalarda topladığı Elo ismi sunulan puanlara göre veriliyor. Uluslararası Idareci girmek üzere 2 bin 400 nokta ve 3 norm gerekiyor. – BURSA

Share: