Yozgat’taki Meslek Liselerinde Depremzedeler İçin Soba Üretiliyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’taki ilkokul patika lisesinde, hareket bölgesinde evsiz artan depremzedeler için kurulan çadırların ısıtılabilmesi üzere soba üretilmeye başlandı. Yozgat İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yusuf Edip, “Ilkokul okulumuzda, abuhava şartları zımnında soba ihtiyacı olduğundan etraf soba üretimi yapılmaktadır. Üretilen sobalar, depremzedelere ulaştırılmak amacıyla, valiliğimiz ve AFAD eş güdüm merkezi ile omuz omuza halinde yer kısa sürede tamamlayıp gönderilecektir” dedi.

Yozgat İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yusuf Kalem, deprem bölgesine 62 idareci, sarıklı ve personel gönderdiklerini, devlet genelinde ise ilkokul meslek lisesinin atölyelerinde meslek idarecileri, öğretmen ve personel aracılığıyla gönüllü adına yer sarsıntısı bölgesindeki çadırlarda kullanılmak için soba imalatının yapıldığını söyledi.

“BİRÇOK GIDA MALZEMESİ GÖNDERİLDİ”

Yusuf Kalem Erbabı, şöyle konuştu:

“Proses içerisinde, önce günden itibaren Milli Eğitim Müdürlüğü’müzde, farklı illerimizde olduğu kabilinden bakanlığımız eliyle kurulmuş olan arama-kurtarma birimindeki ekiplerimizi yola çıkardık ve Hatay iline gönderdik. Fatih Mesleki ve Maharet Anadolu Lisemiz ve başka pansiyonlarımızda hazırlanmış olan kumanyalar ile tıpkı şekilde Fatih Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisemizde mücehhez rol ekmekleri depremzedelerimize ulaştırdık. Hoca arkadaşlarımızın, eğitim bilimi camiamızın, depremde ihtiyaç mahsus, o bölgede gerekseme mahsus azık malzemesi olsun, arık gıda olsun değişik malzeme ve ruba ihtiyaçlarını realizasyon noktasında nazik gayret ve özveriyle çalıştık. Milli Eğitim Bilimi Bakanı’mızdan bizlere ihtiyaca binaen gönderilen talimatlar doğrusunda herhangi bir türlü gayreti gösterdik ve çıktı göstermeye bitmeme edeceğiz.”

“200 DEVAM SOBA DEPREM BÖLGESİNE ULAŞTIRILMIŞ OLACAK”

Deprem bölgesindeki vatandaşlar için oba ve gaflet tulumu ihtiyacının üstelik söz konusu olduğunu nâkil Kalem, bunun için üstelik çalışmaların bitmeme ettiğini bildirdi. Soba imalatı yapılan okulların atölyelerini gezip sonuç boyut üzerine hikmet alan Kalem, şöyle konuştu:

“Zaman ortamında bulunduğumuz okulumuzla beraber ilkokul okulumuzda ise iklim şartları dolayısıyla soba ihtiyacı olduğundan kıran soba üretimi yapılmaktadır. Üretilen sobalar, depremzedelere ulaştırılmak üzere, valiliğimiz ve AFAD koordinasyon merkezi ile alay malay halinde yer gücük sürede tamamlayıp gönderilecektir. Mesai veren, himmet fail bütün arkadaşlara, umum milletimize, eğitim bilimi camiamıza teşekkür ediyorum. Tamamlanmak amacıyla, hafta başında inşallah hepsi harcama. Beş çingi okulumuzda üretiliyor, memleket genelinde herhangi bir okulumuzda 40 sunum, zir fevk 200 çingi soba zelzele bölgesine ulaştırılmış olacak. İhtiyaca binaen yine bakanlığımız ile eşgüdüm içerisinde çalıştığımız için ihtiyaç olduğu devir gene üretime başlanıp bitmeme edilecektir.”

Share: