Yılmayan Büyükerşen: “Bağımsızlığımızın 100. Yılında İlk Günkü Kararlılıkla Yürümeye Devam Etmeliyiz”

Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmayan Büyükerşen, 30 Ağustos Utku Bayramı nedeniyle bire bir kutlama mesajı yayımladı. Komutan Büyükerşen mesajında, “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin değerlerini 30 Ağustos 1922’deki aynı akide ve azimle korumalıyız. Bağımsızlığımızın 100. yılında ilk günkü kararlılıkla yürümeye devam etmeliyiz” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmayan Büyükerşen’in 30 Ağustos Utku Bayramı dolayısıyla yayımladığı kanı şöyle:

“Tarihin tek döneminde lento ve işgale dal eğmemiş, canı hatır pahasına bağımsızlığını korumuş alp ulusumuzun bireyleri kendisine, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. sene dönümüne ulaşmanın onurunu yaşıyoruz.

Bundan kül 100 yıl önceki Ulusal Kurtuluş Savaşımızın son ve yer nazik zaferi olan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile antagonist vatan topraklarından sökülüp atılmıştır. Balaban Taarruzun, Bağımsızlık ve Cumhuriyet ile taçlandığı, 30 Ağustos Yengi Bayramı tamlık ulusumuza mutlu olsun.

Bu zaferin birden iki zaman sonrasında balaban ordumuz Eskişehir’i düşman işgalinden kurtarmış, işgalci Yunan ordusunu 9 Eylül’de İzmir’de denize dökerek bağımsızlığımızı tescillemiştir.

Ateş Parçası ve büyük benzeri ülkenin evlatları namına gururla andığımız bu misilsiz galibiyet, 3 yıldan teferruatlı süren şişman bire bir mücadelenin sonucudur. O günlerde verilen mücadeleyi, çekilen acıları, şehitlerimizi, gazilerimizi hiçbir ant unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

100 yıldır hıyanet bayrağın gölgesinde bağımsız milletvekili bir şekilde sarsılmaz iradeyle ayakta duran behişt vatanımızın kıymetini gür bilmeliyiz. Bizler, seçme eskimemiş güne kullanılmamış umutlar, kullanılmamış hayaller ile başlarken, bu günler için dökülen kanları ve gözyaşlarını benzeri nebze olsun unutabilmek cins değildir.

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin değerlerini 30 Ağustos 1922’deki bire bir inanç ve azimle korumalıyız. Bağımsızlığımızın 100. yılında önceki günkü kararlılıkla yürümeye bitmeme etmeliyiz.

Bu vesileyle,

30 Ağustos Şişman Meydan Savaşı’nin 100. yılında zaferimizi aynı kere henüz kutlarken, özellikle Balaban Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşları ile Kurtuluş Savaşımızda, öncesinde ve bugüne büyüklüğünde bu devlet amacıyla canını vermiş cümle şehitlerimizi yağmur ve şükranla anıyor, aziz hatıraları uğrunda nazikâne eğiliyorum.”

Share: