Yılın geçmiş yarısında 75 otel amacıyla 7,6 milyar teklik heveslendirme başvurusu

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Aile-Haziran 2022 dönemine ilgilendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Envestisman Motivasyon Belgeleri” verilerinden hareketle hazırladığı raporun sonuçlarını paylaştı.

Buna göre, Kovid-19 döneminde zayıflayan otel yatırımları tekrar yükselişe geçti.

Yılın ilk yarısında otel yatırımları, yatırımcıların genişlik aşkın deste gösterdiği alanlardan biri oldu. bahis konusu dönemde bütün envestisman değeri 7 milyar 553 milyon TL olan toplanmış 14 bin 413 yataklı 75 otel projesi üzere isteklendirme başvurusu yapıldı.

İlk yarıda motivasyon belgesi başvurularının akçasal tutarı aynı esbak yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 640 artarken, proje sayısı yüzdelik 39, yatak kapasitesi yüzde 76 yükseliş gösterdi.

30 kullanılmamış ilde otel yatırımı başvurusu

İlk yarıda 30 ilde bakir projeler planlandı. Yeni yatırımlarda İstanbul ve Muğla 9’ar projeyle geçmiş 2 sırayı alırken, Antalya 8 projeyle 3’üncü oldu. Onları 6 yatırımla Çanakkale, 4 projeyle İzmir izlem etti. Kars, Edirne, Nevşehir ve Ankara’dahi 3’er, Kültürlü’dahi 2 otel yatırımı üzere motivasyon başvurusu yapıldı.

Salgın öncesinde Karadeniz’birlikte yaşanan envestisman artışının yavaşlaması dikkati çekerken, Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu kentlerinde de yatırımlar yavaşladı.

İlk 6 ayda heveslendirme belgesi düz oteller içerisinde sığa itibarıyla 11 otelde 5 bin 702 yatakla 5 zahir oteller evvel tam meydan aldı. Otel sayısında ise arz aşkın başvuru 26 projeyle 3 açıkça oteller için oldu.

Rum’ya ekstra teşvik önerisi

Açıklamada konuya ilgili değerlendirmeleri düzlük kayran TÜROB Başkanı Müberra Eresin, yılın ilk yarısında otel yatırımlarında ağır ayrımsız kalın kafalı dönüşün başladığını belirterek, Antalya ve İstanbul kadar turizm merkezlerinin bibi bildirme fazla envestisman talebi alan yerler olmasının esasta çokça tercih ettikleri aynı uzanım olmadığını bildirdi.

Turizmin sürdürülebilirliği açısından yatırımların parçalanmamış Küçük Asya’ya yayılması gerektiği vurgulayan Eresin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerekirse Rum’dahi yapılan yatırımlar üzere henüz üstelik aşkın, ekstra teşvikler verilmesi gerektiği inancındayız. Teşviklere, kullanılmamış yatırımlar üzere Anadolu’de; yenileme ve renovasyon üzere ise İstanbul ve Antalya üzere illerimizde ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz.

Antrparantez, Firez ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Afyonkarahisar, Antalya, Işıklı, Bursa, Denizli, Erzincan, Hatay, İzmir, Kars, Sazak, Muğla, Niğde, Ordu, Trabzon, Yalova ve Nevşehir illerinde mevcut hep 50 amme taşınmazının bu sene içerisinde ‘Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Için Yönetmelik’ hükümlerine akıllıca adına girişimcilere tahsis edilmesiyle turizm yatırımlarının mehabetli oranda artmasını bekliyoruz.”

Dünyanın sunma ilginç otel konseptleri

 

Antalya’daki otellerde yersiz vadi bulunmayan

 

Share: