Yıkılan okulun bahçesi geceleri alkoliklerin mekanı oldu

Yıkılan okulun bahçesi geceleri alkoliklerin mekanı oldu

3 sene ilk yıkılan okullarını ansız istiyorlar

Mahalle sakinleri: “Çocuklarımızı güvenle hariç bırakıp oyun oynatamıyoruz”

DÜZCE Düzce’nin ilk yapılan okullarından birisi olan Işık İlkokulu’nun yıkımı ile gelişigüzel kazı alanına dönen meslek bahçesi alkoliklerin mekanı haline geldi. Ekol bahçesinde yaşanan ahlak dışı olaylara dahi isyan eden çıkmaz sakinleri, okullarının baştan yapılması amacıyla çağrıda bulunurken, dallar ise tekrardan okullarına kavuşacakları günü bekliyor.

Düzce merkeze sınırlı Öz Mahallesi Yunus Emre Sokak’ta 1963 yılında yapılan ve dönemin geçmiş ilkokulları ortada kayran alan Işık İlkokulu 3 yıl ilk kilolu hasarlı olması cihetiyle yıkıldı. Hesabına ise eskimemiş meslek yapılması planlanıyordu. Fakat aradan sabık 3 sene zarfında meslek inşaatı ayrımsız soy başlamadı. Dahi hafriyat alanına dönen meslek bahçesi de adeta alkoliklerin uğrak mekanı oldu. ahlak dışı olayların da yaşandığı çıkmaz sakinlerini karmakarışık ediyor. Sokakta kâin ve okulun bahçesini oyun alanı yerine kullanan ayrıntılar ise etanol şişelerinin arasında baziçe ihanet etmek zorunda kalıyor. Şikayetçi olan sokak sakinleri sorunun biran önce çözüme kavuşmasını ve yıkılan okullarının adına baştan okul yapılmasını istiyor.

“Başımız burada yaşanan ahlaksızlıklar zımnında belaya girecek”

Mahalle sakini Zeki Kapankaya, okullarını geri istediklerini belirterek, “Burası 1963’da yapılan Düzce’nin yer çarkıt okullardan biri olan Işık İlkokulu. 3 yıl oldu bizim okulumuz yıkıldı. Burada eğitim gören çocukları ise aldılar Yunus Emre İlkokulu’na yerleştirdiler. Işık İlkokulu öğrencileriyle alay malay karıştırdılar. Şu anda aileler burada balaban sıklet çekiyor. Burada oturan kişiler Yunus Emre Okulu’na çocuklarını götürmeye çalışıyor. Işık ilkokulu ise bizim 60-70 senelik okulumuz. Yıkılalı 3 yıl oldu. İstenmeyen herhangi bir molekül burada. Biz burada başımıza gelişim almayalım, buraya okulumuzu ansız istiyoruz. Burası çarşının göbeğinde Çay Mahallesinin göbeğinde ama tarla oldu. Yetkililere sesleniyoruz burası ekol apayrı ayrımsız şey değil. Yetişek verilecek düzlük. Tanımadığımız kişiler okul dediğimiz bahçeye giriyorlar. Tığ okulumuzu istiyoruz, ekol istiyoruz. Nerede meslek? Asayiş kulübesi var camlarını kırdılar, kapıda çıpa başlık vardı bundan sonra namevcut” dedi.

“Çocuklarımızı güvenle dışarı bırakıp baziçe oynatamıyoruz”

Çay Mahallesi sakinlerinden Tuğba Erdi, kendisinin bu mahallede oturduğunu ve çocuğunun 2. sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, “Okulumuz yıkıldıktan sonraları Yunus Emre Okuluna gidiyoruz. Işık İlkokulumuzun bu halde olmasından dolayı mağduruz. Burada aileler yaşıyor, çocuklarımız burada mahalle içinde bostan içerisinde makul olmayan şeyler oluyor. Çocuklarımızı güvenle dışarı bırakıp oyun oynatamıyoruz. Çocuklarımız dışarıya çıkarken rahatsız oluyor. Ağaçların altlarına bakacak olursanız üzücü niyetlerle kullanıldığını göreceksiniz. Falsolu şeyler yapılıyor ve bununda önüne geçilemiyor. Sunu azından okulun tıpkı başlangıcının olması de buranın bir düzen içerisine alınmasını sağlar” diye konuştu.

“Ekol bahçesine yakışmayan durumlarla karşılaşıyoruz”

Bölgenin tehlikesiz olmadığını ve buraya tekrardan meslek yapılmasını isteyen Ay Işığı Enerjik, “Ben burada yaşıyorum, buranın gündüzü ayrı gecesi ayrı, okulumuzun bahçesi çok kötü. Madde kullananlar oluyor polisi çağırıyoruz geliyorlar amma devrisi dönme esasen tıpkısı oluyor. Çocuklarımızın burada refahlı oynayamıyorlar temelli peşlerinde geziyoruz. Biran evvel okulumuzun yapılmasını istiyoruz bura çok zehir durumda şu anda” şeklinde konuştu.

“Okulun bahçesine giremiyoruz, korkuyoruz”

Çocuklarda okulunun biran önceki yapılmasını isteyerek, “Burada geliyorlar ispirto alıyorlar, biberli yakıyorlar okulun bahçesine giremiyoruz korkuyoruz. Buraya okul olsun okulumuzu istiyoruz. Güvenli olsun istiyoruz” ifadelerine düzlük verdiler.Share: