Yeşilin tonları arasındaki Döngel Şelalesi ziyaretçilerini serinletiyor

Kahramanmaraş’ta sıcak havadan bunalıp ferahlamak isteyenler, Onikişubat ilçesindeki Muşmula Şelalesi ve çevresindeki ensesi kalın florayı yeğleme ediyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Döngel Mahallesi’nde vadi düz şelale, dikme kökleri arasından dökülen sevimsiz suyu ve serin havasıyla domestik ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu.

Başta Kahramanaraş tutmak üzere Gaziantep, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay ve Osmaniye’den şelaleyi görmeye gelenler, çınar ve meşe ağaçları ortada su üstüne müesses çardaklarda piknik yapıyor.

Ziyaretçilerine natür yürüyüşü, alpinizm, foto safari kadar haddinden fazla sayıda imkanı birlikte yanı sıra sunan şelaleyi gezenler, reviş sonrasında suya girerek serinliyor.

Döngel Şelalesi ve mesire alanının işletmeciliğini yapan Mehmet Küpeli, AA muhabirine, şelalenin dağdan mevrut sularla beslendiğini dile getirdi.

Zaman boyunca 20 bin hayat konuşma ediyor

Muşmula Şelalesi’nin havası, doğası ve erinçli ortamıyla ziyaretçilerini çektiğini dile getiren Küpe Çiçeği, “Genellikle Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye Adana ve Kayseri illerinden ziyaretçilerimiz geliyor. Zaman boyunca 20 bin kişinin ülfet ettiğini biliyoruz. Gurbetçi insanların bundan sonra tercih ettiğini görüyoruz.” dedi.

Şelalenin genellikle yaz mevsimlerinde tercih esilidğini vurgulayan Küpe Çiçeği, “Aşina sıcaklar başladığı ahit sabahleyin 5-8 beyninde burası dolar. Çardaklarımızın topu topu doludur. Kahramanmaraş’ın iyicene yeğleme edilecek yerlerinden tıpkı tanesidir. Genellikle yoğunluğumuz münasebet günleri. hafta arası az buçuk asude tamam. 70 çardağımız var, çardakların bütünü hafta sonu doludur. İnsanlara alaçık yetiştiremiyoruz. Bazıları yer bulamadıkları amacıyla mankafa dönme yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Serinlemek üzere site dışından geliyorlar

Sıcak açıktan bunalan ve genişlemek için ailesi ve akrabalarıyla alay malay Gaziantep’ten Muşmula Şelalesi’ne mevrut Ökkeş Şahbudak, Şelalenin etkileyici ayrımsız görselliğinin olduğunu belirterek, “Gaziantep 41-42 basamak. Ego daha ilkin burayı biliyorum. Gayet domuzuna tıpkısı düz, herkese tavsiye ederim. Buraya akşamdan geceden geliyorlarmış. Bilseydik biz de gelirdik. Akrabalarımdan ilk kez gelenler vardı onlar birlikte memnun kaldılar.” diye niteleyerek konuştu.

Gaziantep’ten gelen Hasan Döner dahi sıcaklıktan bunaldıklarını dile getirdi.

Ailesiyle sevinçli bir mesafe geçirdiğini dile getiren Döner Kebap, “Benden evvel koca ve eniştemler gelmişti. Cıvıl Cıvıl tamam ve yetişemeyiz diye niteleyerek sabahın erken saatlerinde geldik. Antep’te suyun içinde tıpkısı vadi olmadığı için çocuklarımızla az buçuk ayaklarımızı suyun içerisine sokup geçenek geçireceğiz. Evde üstelik sıcakta otur, otur sıkıldık. Çocuklarım istedi onun amacıyla geldik.” ifadelerini kullandı.

Kent merkezinden mevrut Minnettarlık Aslankaya üstelik şelalenin serinleten havasının kendilerine bol geldiğini belirterek “Sıcaklardan bunaldık saf tıpkısı çekicilik alalım dedik. Haddinden Fazla güzelce, baya serin. Hareketli ve dizge burada. Herkese kaynak ederim. Ailemle beraber geldim.” dedi.Share: