Yazarlardan pusula fuarına övgü: “Arz bol fuarlardan bir tanesi”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi marifetiyle anadan görme kuzuluk getirilen ve herhangi bir yıl sakil ilgi gören Kayseri Kitap Fuarı’na gelen üdeba, Kayseri Kitap Fuarı’nın yol uğrağı yerleri ve genişlik mebzul fuarlardan biri olduğunu vurgulayarak, 5. Kayseri Pusula Fuarı’nı düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından planlı 3 milyonu aşkın mektup, 300’ün üzerinde yazar ve yayınevinin okurlar ile buluştuğu 5. Kayseri Mektup Fuarı, 8 haset geride bıraktı. Bu sürede 500 binden çok ziyaretçiyi ağırlayan 5. Kayseri Kitap Fuarı, güzeşte süre içinde adeta ziyaretçi akınına uğradı. 7’den 70’e herkesin bağ gösterdiği fuarda kitapseverler sevdikleri saz şairi ve yazarlarla buluşmanın mutluluğunu yaşadı. Talih genelinde hemen lahzada gelişigüzel alanda benzer, alemdar ve öncü adına gösterilen Büyükşehir Belediyesi, 5. Kayseri Kitap Fuarı’na gelen yazarlardan cümle ayar aldı. Kayseri Kitap Fuarı’na gelen üdeba kitap fuarını haddinden fazla beğendiklerini ve bu emekleri üzere Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürname ettiklerini dile getirdi. Kayseri’da okurlarıyla mülaki Edip Hatice Kübra Tongar, Türkiye’deki ayrıksı fuarlara gittiğini ve genişlik gür fuarlardan birisinin Kayseri’üstelik olduğunu rapor ederek, şöyle konuştu;

“Eksiksiz Türkiye’deki fuarlara giden edip namına, söyleyeceğim; yer gür fuarlardan ayrımsız tanesi. Seçme sene davet ettiklerinde elimden geldiğince Kayseri’da olmam lazım diye niteleyerek izlence yapıyorum. Hafta içindeyiz şu dakika hafta içi olmasına karşın içerisi zinde zaman. Genelde hafta sonları iyidir fuarlar amma hafta arası olmasına karşın haddinden fazla haraketli, çokça adamakıllı. Bu da bu iyiliğin, bu kalitenin karşılığı diye düşünüyorum. Bu işin bire bir boyutu. Özge boyutu dahi insanların kültüre ayırdığı ant, kitaba ayırdığı ahit bütçe, hep bunlar o kadar nadir ki. Yani bunu görüyor gelmek ülkem yerine beni gururlandırıyor. Hem bile geleceğe dayalı elan umutla bakmama kurgu oluyor.”

Yazar Bestami Yazgan birlikte 5. Kayseri Mektup Fuarı’nda sevenleriyle buluştu. Bestami Yazgan, fuar ile ilişik yaptığı açıklamada, “Acun bire bir dikme olsa çiçeği insanlar olurdu. Bilgi dikme olsa çiçeği betik olurdu” diye, “Bu mektup fuarında dünyanın iki adamakıllı çiçeği tıpkısı araya gelmiş. Ne bahtiyar bize kim çiçek bahçesinde gezmek bizlere yıldız oldu. İnsanoğlu yaratıldığından bu yana ölümsüzlüğün çaresini aramıştır. Ama bulamamıştır. İnsanoğlu yazıyı ve kitabı bularak kalıcılık amacında iri tıpkı girişim atmıştır. Tezkere fuarı süresince okuyucular 10 binlerce kitaba ulaşacaklar. Onlarda ölümsüzlüğün ucundan tutmuş olacaklar. Bu güzelce mektup fuarı üzere Büyükşehir Belediyesi’ne ve pusula fuarında emeğe güzeşte herkese teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Araştırmacı, yazar Abdurrahman Etraflı ise Kayseri Tezkere Fuarı’nın kitabevi ve tezkere zenginliği kalitesi açısından haddinden fazla zengin bire bir fuar olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bugün öğlenden itibaren o büyüklüğünde adamakıllı gençler var ki burada. Kitabın olduğu yerde taayyün etmek, kitabın kokusunun olduğu havayı teneffüs etmek birlikte insanın gönlüne iyice gelir. Ömrüne bereket verir. Onun için fuar çok iyice. Dizaynı bile çokça iyice reşit. İkinci nöbet geliyorum Kayseri’ye. Kayseri Betik Fuarı bizim bundan sonra uğrak yerimiz oldu. Ama burada dostlarla ayrımsız araya gelmek, okurlarla tıpkı araya katılmak çok domuzuna bire bir şey.”

Teferruatlı, bu organizasyonların önemine belen ederek, “Bu organizasyonları düzenlemek görgüsüz değil. Hele özellikle böyle sayısal bir çağda. Israrla kitabın birlikte durmaya boğuşmak hasis önemli ayrımsız vakfe. Organizasyonu gerçekleştiren başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ve organizasyonları fail emeğe sabık herkese çokça teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 5. Kayseri Tezkere Fuarı 23 Ilk Teşrin Ahzüita gününe kadar ünlü yazarları kitapseverlerle buluşturmaya bitmeme edecek. Bu çerçevede 21 Ekim’bile Nurullah Tüvana, Beyhan Budak, 21-22 Teşrinievvel’üstelik Zekeriya Efiloğlu, 22 Ilk Teşrin’de Nihat Hatipoğlu, Sinan Baran, Bilal Sami Gökdemir ve 23 Ilk Teşrin’dahi İlber Ortaylı, Serhat Yabancı, Ahmet Şimşirgil ve Ahmet Turgut kitapseverlerle aynı araya ati. – KAYSERİ

Share: