“YAŞLANMA KARŞITI UYGULAMALARDA SAĞLIK TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Ankara’birlikte kâin Nesiç Biyoteknoloji Istihsal Müdürü Bilirkişi Biyomühendis Erdal Erdoğan, gerçeklik hücrelerin birçok hastalığın tedavisinde kullanımı ile ilgili ilmî çalışmaları anlattı. Erdoğan, ” Türkiye, bu merkezle bedii alandaki ihtiyarlama karşıtı icraat başta kalkmak üzere hamur hücre tedavisinde Avrupa standartlarını yakalamış olacak. Bundan hakeza hücresel icraat üzere Avrupa’ya ve ayrıca uzak doğuya revan insanlarımız ülkemizde bu talebine cevap bulabilecek. Mikro dışından bu icraat için gelen kişilerle alay malay esenlik turizmine dahi önemli katkılar sağlanacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Doku Biyoteknoloji Üretim Müdürü Ehlivukuf Biyomühendis Erdal Erdoğan; tesislerinin, hem Türkiye İlaç Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) eliyle hem de Afiyet Hizmetleri Umumi Müdürlüğü’nün Zaman, Doku Organ Aktarımı Birimi yoluyla ayrı ayrı ruhsatlandırılmış, üs göze üretimi ve bire bir zamanda eskimemiş zürriyet bankacılığını eden GMP (Good Manufacturing Practis) musaddak Ankara’daki tek form olduğuna dikkat çekti.

‘KÖK HÜCRENİN KULLANIM ALANI YAYGIN’

Kök hücrenin birçok alanda kullanımı olduğuna dair bilimsel, klinik emek ve ampirik çalışmalar olduğunu belirten Erdoğan, “Kordon hatır ve poyra kordonundan elde edilen asıl hücrelerin; içki kanserinde, lösemilerde, romatoid artiritte, astımda, KOAH’ta, ALS’birlikte, MS’da, süreğen şeker ve his hastalıklarında, damar hastalıklarında, asap sistemi hastalıklarında, kakırdak hasarlarında, adale hastalıklarında ve yaşlanma karşıtı kendisine bile kullanımı ile ilgili mukavemetli haddinden fazla ilmî, klinik himmet ve görgül aplikasyon mevcuttur. Gün geçtikçe, nesiç mühendisliği alanındaki çalışmaların birlikte ilerlemesiyle sağlam çokça nevmit hastalıkta, cins hücrelerden ve gen tedavilerinden alınacak liyakatli klinik sonuçlarla birlikte bu soy hücresel uygulamaların rutin kullanma bulmasını düş ediyoruz” diyerek konuştu.

‘YALNIZCA GMP LABORATUVARLARINDA ÜRETİLEBİLİR’

Esenlik Bakanlığı’nın izni dışında yapılan ana hücre uygulamalarına karşı vatandaşları uyarıcı Erdoğan, sözlerine şöyle davam etti:

“Saf hakikat göze fakat bizim kabilinden GMP laboratuvarlarında üretilebilir, nitelik analizleri yapılır, Afiyet Bakanlığı’ndan hastalanmış başı cevaz alınır ve peşi sıra yayın sertifikası ile birlikte uygulama yapacak hekime gönderilir. Bunun dışında yapılan ya bile kaynak göze uygulamaları yerine lanse edilen uygulamaların nitelik analizleri yoktur ve elde edilen ürünler aynı hücre fraksiyonundan ibarettir. Bozulmamış gerçeklik göze namına kabul edilemez. Ayrıca Afiyet Bakanlığı’ndan müsaade almadan ve GMP laboratuvarında üretilmeyen tıpkı ana hücre uygulamasının hastalara yapılması da kanunen suç yapılanma etmektedir. Bu konuda halkımızdan tetik olmalarını, hücrenin üretildiği laboratuvarı sorgulamalarını ve şehadetname istemelerini tavsiye mektubu ederim.”

‘SAĞLIK TURİZMİNE KATKI SAĞLANACAK’

Türkiye’birlikte geçer not kap gençleştirme ürünlerinin az daha tamamının sıkı dışından geldiğini anlatım eden Erdoğan, “Bu merkezle gelişigüzel cilt kırışıklıklarının yanında cilt lekeleri, kırıcı izleri ve yaşlanmayla gelişigüzel gelen sair pahal kozmetik durumların giderilmesine destek olabilecek hücresel tıpkı nişane üretilmiş oluyor. Türkiye, bu merkezle estetik alandaki ihtiyarlama karşıtı icraat başta doğmak için köken göze tedavisinde dahi Avrupa standartlarını yakalamış olacak. Bundan hakeza hücresel uygulamalar için Avrupa’evet ve hatta ırak doğuya revan insanlarımız ülkemizde bu talebine cevap bulabilecek. Elverişsiz dışından bu çalışmalar üzere mevrut kişilerle birlikte afiyet turizmine de büyük katkılar sağlanacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, tesisin kuruluşuna ilgilendiren, “Tesisimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın geniş vizyonu, Afiyet Bakanlığımızın ilgilendiren ruhsatlandırma birimlerinin, biyomühendislik alanındaki yeni teknolojilerin ülkemizde da eklenmiş ayar yaratması, dünyada tasarruf bulmuş bu uygulamalara halkımızın da erişimini olanaklı kılmak üzere yapmış olduğu destekler sonrasında, görmüş geçirmiş ekibimizle gelişigüzel ruhsatlandırma süreçlerini 2 ayrı kurumdan tamamlayarak yüzdelik 100 yerli ve milli olarak faaliyete geçti. Çokça gücük süre içerisinde de yıllardır üzerine çalıştığımız allojenik fibroblast hücre uygulamasını, bakanlığımızın ve Keyif Hizmetleri Umumi Müdürlüğümüzün katkıları ile beğenilen, kozmetik alana kazandırdık” dedi.

Pek çok uygulamanın ithal adına geldiğine ve ülkeye yılda bilyon dolar seviyesinde akan zahir getirdiğine dikkat calip Erdoğan, “Şu anda ithal olarak mevrut ve ülkemize yılda bilyon dolar seviyesinde cari belirtik getiren minimum invaziv enjeksiyonel kip haddinden fazla uygulamaların yerine allojenik fibroblast uygulaması yapılmakta ve beniz tuhaf sonuçların elde edildiği hoşgörüsüz bildirimlerini hekimlerimizden almaktayız. Bu haddinden fazla çekicilik verici. Çünkü hem ülkemizin aynı değeri haline dönüşüyor hem bile insanımız sentetik ve tıpkı icraat hesabına hücresel uygulamalar ile taleplerine karşılık buluyor. Bu tıpkı zamanda sağlık turizmi açısından birlikte bölgede reis olma hedefinde olan ülkemizi beğenilen alanda daha zinde hale getiriyor” ifadelerini kullandı.Share: