Yarasalar, on binlerce insana virüs bulaştırıyor

Kullanılmamış yapılan tıpkı çalışmaya bakarak, yarasalar vasıtasıyla taşınan virüslerin Güneydoğu Asya’da yılda 65 binden çok kişiye virüs bulaştırdığı tayin edildi.

The Independent’ın haberine bakarak, MEMLUK merkezli sivil topluluk kuruluşu EcoHealth Alliance’den araştırmacılar, Güneydoğu Asya’da 26 tuhaf yarasa aracılığıyla insanlara bulaşıcı virüsleri detaylandıran aynı misal geliştirdi.

Bilim insanları henüz bilahare, herhangi bir sene kaç kişinin bu virüslerle enfekte olduğunu hesap etmek amacıyla çor prevalansı, nüfus bilimsel verileri ve risk değerlendirmelerini kullandı.

Uzmanlar, yarasalar eliyle taşınan virüslerin yılda kısaca 66 bin kişiye bulaştığı sonucuna vardı.

Nature dergisinde yayınlanan çalışmalarının sonucunda, “Güneydoğu Asya’da her sene kısaca 66 bin kişiye gece kuşu kaynaklı virüs bulaştığını anlayış ediyoruz. Bu, esbak klinik icraat aracılığıyla keşfedilmedi” ifadelerine düz verildi.

Araştırmacılar ayrıca, birçok yıllık  yarasa virüsü vakasının başka hastalıklara benzemesiyle tayin edilemediğini kaydetti.

Bu bulguları ayarlamak üzere elan fazla veriye ihtiyaç duyulurken, haber insanları araştırmanın bu hastalıkları yayma riski erdemli alanlarda izleme ve önleme programlarının tasarlanmasına koruyucu olabileceğini söylüyor.

İklim krizinin virüsler üzerindeki adsız tehlikesi

 

Zika virüsü nedir ve pekâlâ bulaşır?

 

BENDE’den taklitçi çiçeği virüsü uyarısı!

 

Share: