YANLIŞSIZ Parti’li Eroğlu, özen edilmezse Haliç’in yeniden kirleneceği uyarısında bulundu Açıklaması

DOĞRU Öğür Afyonkarahisar Mebus Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli’nde ziyaretlerde bulundu.

Kırklareli Valiliğini konuşma eden Eroğlu’nu, Ilbay Birol Ekici ile tören düzeni üyeleri karşıladı.

Ziyarette itibar defterini imzalayan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Kırklareli’hangi vefa borcu olduğunu söyledi.

Bakanlığı döneminde Kırklareli’ne çok yatırım yaptığını ifade eden Eroğlu, yatırımların elan üstelik artarak bitmeme edeceğine inandığını dile getirdi.

Vali Ekici da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eroğlu elan bilahare SELIM Tümen İl Başkanlığını konuşma ederek, İl Başkanı Alper Çiler, Eş Kolları Başkanı Hanife Büyükyeğen ve Toyluk Kolları Başkanı Enes Işıklı Zaman ile görüştü.

Ziyarette tıpkı gazetecinin ” İstanbul’birlikte Koy’in kirlenmeye başladığı yönünde söylemler var” soru akarsu konusunda Eroğlu, Körfez’i yetirmek amacıyla çokça uğraş verdiklerini söyledi.

Körfez’i bilcümle lağım döşemi atıklarından arındırdıklarını ve temizlediklerini anlatan Eroğlu, şebeke atıklarını Kemerburgaz’dan başlayarak Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Balta Limanı’na kadar kolektör tünellerle tasfiye tesisine götürdüklerini rapor etti.

Güney Haliç’te Küçükköy, Eyüp, Fatih ve Eminönü’nden mevrut atılmış suları arıttıklarını vurgulayan Eroğlu, Körfez’e bire bir gram atılmış su girmemesi amacıyla zaruri yatırımları yaptıklarını dile getirdi.

Yapılan çalışmalar ile Körfez’in çok iyicene aynı görünüme kavuştuğunu anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bunları yaptıktan sonra Haliç’te 41 soy balık olmaya başladı hiçbir aktif yokken, Cumhurbaşkanımız dedi kim ‘boğazdan hareket olsun’ diye İstanbul Boğazı’ndan bire bir tünel açtık, buradan Kağıthane Deresi’hangi elan akman suyu verdik, aynı bile akıntı sağladık. Ama uray bunu çalıştırmıyor, tesisleri işletmezse hangi olur (Körfez) gene kirlenir. Eğer kanalizasyona bakmazsanız, onun tetkik bacalarını temizlemezseniz, işletmeyi yapmazsanız yine kirlenir. Yani demin yurttaş bundan bulut ediyor.

Biz arı sili bire bir Haliç teslim ettik. Üste Dünya Ana Şehir Ödüllerinde Japonya’de kasaba ödülü aldık. Amma o devir gazeteciler falanca bahsetmiyorlardı biliyorsunuz. Yani Koy bu, bakarsan demet bakmazsan hangi olur incitici peki zımnında meselenin özü bu.”

Share: