Veysel Eroğlu: “Edirne vaktiyle taşkınlarla anılıyordu”

Veysel Eroğlu: “Edirne eskiden taşkınlarla anılıyordu”

EDİRNE Tıpkısı dizi ziyaretlerde düşmek için kente mevrut Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Saylav Veysel Eroğlu, Edirne’nin bir vakitler taşkınlarla anıldığını hatırlatarak, kısaca 8 bin kilometre uzunluğunda yavuz aynı köprüleme kanalı yaparak Edirne’yi balaban ölçüde taşkınlardan koruduklarını aktardı.

İlk adına Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ı mülakat ederek yapılan yatırımlarla ilişkin bilgi alışverişinde bulunan Bozuk Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, Karaağaç’ta yaklaşık 8 bin kilometre uzunluğunda üstelik bire bir devre dışı kanalı yaparak Edirne’yi şişman ölçüde taşkınlardan koruduklarını tabir etti. 2011-2018 yılları ortada Orman ve Akarsu İşleri Bakanlığı görevini tay tay arabası Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Edirne’de ziyaretlerde bulundu. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ı makamında konuşma eden Eroğlu, elan sonraları kentte çeşitli ziyaretlerde bulundu. En haddinden fazla öz ıslahı, baraj ve akmaz yaptığımız illerden birisinin Edirne olduğunu söyleyen Çarkıt Orman ve Akarsu İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, esasen arz çok ceviz ormanı kurdukları kavuşum üstelik tekrar Edirne olduğunu belirtti.

“Cumhur Reisi Erdoğan’dan Edirne’ye hangi gerekiyorsa yapın talimatı”

Edirne’ye ne yapılsa bir iki olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın de Edirne’ye ne gerekiyorsa yapın, Edirne değme şeyin genişlik güzeline layık talimatını verdiğini vurgulayan Eroğlu, “Edirne daha evvel bakım alamamış benzeri site. Edirne köy gibiydi, Yolu yok, barajı namevcut sulama tesisleri yok. Taşkınlar oluyordu. Hükümetimiz buraya seçkin tür desteği sağladı. Ülkemizde yer çok yatırım yapılan illerin başında Edirne geliyor. Hükümetimiz 25 milyar lira yatırım yapıldı. Benim bakanlığım dönemimde 9 milyar 350 milyon Türk Lirası envestisman yapıldı” dedi.

“3 baraj ve 1 akmaz inşaatı dahi vermek üzere”

Edirne’nin 6 baraj 32 akmaz başlamak için 38 baraj ve göletle Türkiye’dahi bildirme çok baraj ve akmaz yapılan illerin başında geldiğini nâkil Eroğlu, Hamzabeyli ve Ihata Etmek Barajları dünyanın mahdut barajları ortada düz aldığını, 3 baraj ve 1 akmaz inşaatının birlikte bayılmak üzere olduğunu duyurdu. 563 bin dekar toprak ile çiftçilere yılda 1 milyar 677milyon Türk Lirası ilave çiftçiye gelir artışı sağladıklarını tamlayan Eroğlu, vaktiyle benzeri im ekilebilirken, demincek ikinci ürünün ekilmeye başlandığını anlatım etti.

“Edirne taşkınlarla anılırdı”

Edirne’nin önceleri taşkınlarla anıldığını hatırlatan Eroğlu, “Ayrımsız dönüş Karaağaç’ta dolaşırken kısaca 8 bin kilometre uzunluğunda takatli benzeri devre dışı kanalı yaparak Edirne’yi şişman ölçüde taşkınlardan koruduk. Ayrıca Tunca taşkınları vardı. Orayı bile ıslah ettik. Bulgaristan’birlikte barajlar var. Oradan suyu açınca Edirne’üstelik taşkınlar olmasına sefer küşade oluyordu. Orada bile spontane ölçüm istasyonları kurduk. Buradan izleme paha kuzuluk geldik” ifadelerine vadi verdi. Eroğlu, açıklamasının arkası sıra Vali Kırbıyık’a bu güne kadar Edirne’ye yapılan envestisman ve projelerin olduğu dosyayı ikram etti. Edirne’nin Süloğlu İlçesi’hangi sınırlanmış Akardere Köyü muhtarı İlhan Sürgülü 2014 yılında ekilen cevizlerin mahsulünü Eroğlu’na bergüzar etti.

Share: