Vekil Yanık:  YADES’in kapsamını uzun uzadıya 6 projeye henüz bindi vereceğiz

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, “Yaşlı Bindi Programı’nın (YADES) kapsamını uzun uzadıya Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye daha destek vereceğiz. Yıpranmamış projeler için 3 milyon TL gerçeklik aktarımı yapacağız. Böylelikle belediyeler marifetiyle yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız soy tutarı toplamda 39 milyona ulaşacak” dedi.

Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kükremek Yanık, ‘1 Ilk Teşrin Acun Yaşlılar Günü’ nedeniyle mukayyet açıklama yaptı. Vekil Üzüntülü, Türk toplumunda yaşlıların yerinin ayrı olduğunu vurguladı. Türk karı yapısında yaşlılara büyük değer verildiğini belirten Yanık, yaşlıların güzeşte ile zaman beyninde köprü kurduğuna meni etti. Vekil Acılı, “Familya bağlarımızın ve sosyal değerlerimizin korunmasında, yaşlılarımızın haddinden fazla iri rolü olduğunun farkındayız. Biz birlikte yaşlılarımızın toplumsal avlu bağlarının güçlendirilmesi ve torunlar arası dayanışmanın desteklenmesi amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YADES KAPSAMINDA 111 BİN YAŞLIYA BINDI VERİLDİ’Hizmete ihtiyaç duyan yaşlılara yaşadıkları mekanlarda muktezi bakım ve desteklerin sunulması amacıyla hayata geçirilen YADES ile ilgili bilgelik veren Vekil Yanık, şunları söyledi: “YADES’i 65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının yapılması ve psikososyal destek sağlanması için 2016’dan bu yana yürütüyoruz. Yaşlılarımızın yaşamlarını zat evlerinde, ailelerinin yanında sürdürebilmeleri amacıyla evcil yönetimlerin ‘Evde Hizmet’ ve ‘Gündüz Bakım Hizmetleri’ projelerini destekliyoruz. Yaşlanma üzerine farkındalık yaratmayı amaçlayan YADES projelerine maddesel destek sağlıyoruz. Bu doğrultuda bugüne büyüklüğünde 31 belediyeye, 55 YADES projesi amacıyla hep 36 milyon TL finansman desteği sağladık. 76 bin 497 hanede, 111 bin 559 yaşlımıza ulaşarak evde hizmet, psikososyal bindi ve kültürel cümbüş hizmetleri sunduk. YADES’in kapsamını genişleterek; Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Osmaniye illerinden 6 projeye elan bindi vereceğiz. Kullanılmamış yürütülecek projeler üzere 3 milyon TL soy aktarımı yapacağız. Böylece belediyeler eliyle yürütülecek 61 YADES projesine aktardığımız hakikat tutarı, toplamda 39 milyona ulaşacak.”BAKANLIKTAN AÇIKLAMA Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ise, Bakanlık aracılığıyla 2016’dan bu yana Sakarya, Kayseri, Trabzon, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Antalya, Gaziantep, Malatya, Kalabalık, Samsun, Kocaeli, Diyarbakır, Erzurum, Balıkesir, Konya, Mardin, Adıyaman, Dert, Bingöl, Hakkari, Rize, Isparta, Osmaniye, Niğde, Van, Bayburt, İstanbul ve Yozgat almak amacıyla 28 ildeki 31 belediyenin YADES projeleri destekleniyor. HUZUREVLERİNDE YAŞLILAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

1 Teşrinievvel Dünya Yaşlılar Günü zımnında huzurevlerinde yaşlıların uyumlu ant geçirerek moral depolamaları üzere hafta süresince etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda İstanbul Etiler Yaşlılar Yurdu’nde 30 Eylül’birlikte Ağır Bingöl konseri düzenlenecek. Nazır Çokluk Kederli da huzurevi sakinleriyle konseri izleyecek. Çamlıca Prof. Dr. Fahrettin Ahi- Nilüfer Gökay Yaşlılar Yurdu Buğulanmış Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinleriyle 1 Ekim’birlikte benzeri araya gelecek olan Icra Vekili Kederli, 5 Teşrinievvel’da bile Ankara Seyranbağları Yaşlılar Yurdu Nemli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinleriyle buluşacak. Programda Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından, Kore gazileri Selçuk Fidegül ve Şanlı Cengiz Türkoğul’a ‘Barış Madalyası’ arz edilecek. Nezaret ve Turkcell teşrikimesai ile huzurevlerinde bakım altında kâin yaşlıların sayısal okuryazarlığını geliştirmek amacıyla planlı ‘Dijital Ilkbahar Projesi’ kapsamında ise Çokluk Acılı’ın katılımıyla 6 Ekim’üstelik Osmaniye Samimi Huzurevi’nde ‘Dijital Ilkbahar Odası’nın açılışı gerçekleştirilecek. Bakan Kederli, 7 Ekim’de Mersin’da Yatısız Bakım ve Faal Yaşam Merkezi’nin açılışını yapacak.

Share: