Vekil Soylu Denklik ve Destek AFAD Gönüllüleri Sertifika Tasdik Töreni’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye bugün afetlerle mücadelede ve farklı konularda 23 sene esbak Türkiye değildir. Afet konusunda yerimizde saymadık, alelacayip boyuta geldik.” dedi.

Vekil Aristokrat, Kıran ve Ivedi Genişlik Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) Yeşilköy’de düzenlenen “Denklik ve Bindi AFAD Gönüllüleri Şehadetname Doğrulama Töreni”hangi katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan programda “Depremin İlk 6 Saati” adlı gelişmemiş film izletildi.

Nazır Aristokrat, programda yaptığı konuşmada 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak o çağ neler yaşadıklarını anlattı.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller ile geçmiş Avcılar’a elan bilahare Yalova’ya geçtiklerini aktaran Soylu, insanların etrafta “Kimse var mı?” diyerek bağırdığını, yerlerde binlerce cesedin bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin o periyot yaşadığı ızdırap olaylardan ibret çıkardığını dile getiren Soylu, afet öncesi, hatıra ve sonrasında yapılacaklara dayalı eğitimlerin verildiğini, kentsel dönüşümlerin yapıldığını aktardı.

Soylu, sonuç 2,5 yılda Giresun Dereli’birlikte yeğin afeti, İzmir’bile yer sarsıntısı, Van Başkale’bile zelzele ve çığ felaketi, Rize ve Artvin’da başat, Antalya ve Muğla’birlikte orman yangınları üzere büyük afetlerin yaşandığını hatırlattı.

Dünyada ve Türkiye’birlikte kıran yaşanması durumunun arttığına bel fail Soylu, bununla ilişik çok kısık çalışmalar yürüttüklerini belirterek şunları söyledi:

“23 yıl önceki karşı karşıya kaldığımız hadise, bize doğrusu kırıcı amma çalıştırıcı oldu. Bunu bugün kapasitesini sürekli yükselten tıpkı tabloyla karşı karşıya olduğumuzu göstermek istiyorum. Ne afetle hangi natamam görüyorsak, onu tahsis etmek üzere iri çaba gösteriyoruz. AFAD kıvrak uygulamamız var. Şayet enkazın altında birisi kalırsa ve bu uygulamayı indirmişse taharri-istirdat ekiplerimiz ona bayındır bir şekilde ulaşabilir. Sarsıntı olduğu andan itibaren, evden bittabi çıkacağı ve hangi toplanma alanına gidebileceğini gösteriyor. Şevket Mütalaa Sistemi, Garp Karadeniz’de Bakanlığımız, Hava Bilgisi, AFAD uyardığı üzere insanlar tedbir aldılar. Selden ufuk fert kaybımız olmadı. Vakit Kaybetmeden selden çevre olmadı amma 2 duygusal kaybımız oldu. Maddesel kaybımız da bire bir önceki yağmura göre henüz aşkın yağmasına karşın henüz bir iki oldu.”

Aristokrat, alınan bazı tedbirlere bile değinerek ” İstanbul’de 1300 meslek yapıldı ve bunların birçoğu yeni yapıldı, birçoğu sarsıntı güçlendirilmesi içeresinde oldu. Binlerce amme binası yenilendi. Tespit edilen hele sarsıntı anında katabolizma olabileceği tehlikesi haiz binaların balaban tıpkı bölümü tahliye edildi ve yıkıldı. Ama bu tespitler bibi bitmeme etmektedir.” dedi.

Türkiye’nin afet yönetiminde AFAD kadar ayrımsız kurumu kurduğunu, yetenek ve eksperlik oluşturduğunu rapor fail Aristokrat, facia yönetimine karşı ciddi planlar yapılarak çabuk ve hareketli müdahale kapasitesi oluşturularak Türkiye’nin kıran yönetiminde dünyadaki genişlik başarılı ülkelerden biri haline geldiğini anlattı.

Soylu, Türkiye’nin, dünyanın sunu fena hâlde ama tıpkısı zamanda kıyamet riski genişlik faziletkâr topraklarında bulunduğuna, tropikal fırtınalar ve etkin volkanlar dışında dünya genelinde görülen 31 tür tabii afetin az daha tamamına alın risk altında olduğuna dikkati çekti.

2021 yılında tahminî 300 fırtına yaşandığını, 2019’üstelik hortum afeti sayısının ilk kez 20’nin üzerine çıktığını, 2020 ve 2021’de esbak 10 yılın toplam sayısı büyüklüğünde 10 kum fırtınası yaşandığını, 2020’de 13 çığ, 2019’dahi 30’un üstünde toprak kayması kaydedildiğini anlatan Aristokrat şöyle devam etti:

“Türkiye bugün afetlerle mücadelede ve değişik konularda 23 sene eski Türkiye değildir. Kıyamet üstüne yerimizde saymadık, alelacayip boyuta geldik. Almanya’daki Ruhr Üniversitesinin hazırladığı acun riziko raporuna göre, Türkiye’nin katıksız afetlere maruz kalma seviyesi 11,81’den 12.57’ye yükselmiştir. Yani saf afete maruz kalma riskimiz yükseldi. Buna fiyat ülkemizin saf afetlerle başa çıkma ve afet sonrasında ahenk mizan kapasitesini anlatım eden ‘Güvenlik Açığı’ başlığında Türkiye’nin oranı 45,57’den 40,65’e düştü, yani ılımlı seviyeden düşük seviyeye indi.”

Bakan Aristokrat, ekimde ulusal ve arsıulusal çapta çok balaban bir tatbikat gerçekleştirileceğini bildirdi.

Soylu, muhtemel ayrımsız depreme hazırlık üzerine şu önerilerde bulundu:

“Biz depremi unutabiliriz ama hareket bizi unutmaz. Hep bilimsel veriler, andıran nazik ayrımsız depremi bel ediyor. Binalarımızın sağlamlık durumuna iyimser bakmayalım, oluruna bırakmayalım. Özlük tatbikatlarımızı yapalım. Çök-fent-tutun üç koca sahn kurtarma aracı prensip. Depremin önce 3 saatinde arabalarımızdan ve telefon hatlarından ırak duralım, genel ağ üzerinden haberleşelim.”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da konuşmasına, 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Eşsiz konumu ve zengin kültürel mirasıyla kadim İstanbul’un tıpkısı dünya metropolü olduğunu fakat bu kenti muntazır riskler dahi olduğuna işaret fail Yerlikaya, “Deli Dolu kırık hattı üstünde yükselen şehrimiz 17 milyonu aşkın dallı güllü nüfusuyla giderek hareket riskiyle çöz içe. İstanbul’un yaşayabileceği beklenen farklı riskler beyninde pahal yağışlar, hararet, acul kentleşme, kesintili göç, uran ve bahir kazalarına tutkun afat dahi var. 5,8’lik Silivri depremi bizler üzere tıpkısı milattır. Afetlere tedarik yılı kapsamında it canlı çokça eğitim bilimi, tatbikat ve tanıtım programları gerçekleştirdik.” diyerek konuştu.

Yerlikaya, depreme alın uygun ve devir içi eğitimler verildiğini, 5 bin 334 tatbikat yapıldığını söyledi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise gönüllülere yönelik şehadetname programı hakkında bilgi vererek “Akredite ettiğimiz ekip sayısı 59’a ve uzuv sayısı 1580’e ulaşıyor. Eğitimine devam eden ve sertifika almaya türe kazanan grup sayımız şu anda 47. Tıpkısı zamanda bizim amacıyla çokça majör olan AFAD gönüllülerimizle ilişkin zaman İstanbul’un 23 ilçesinden 507 gönüllümüzün kimlik kartını vereceğiz, onlar de bizim ekibimize karışma oluyorlar.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra AFAD gönüllüleri Aristokrat’nun elinden sertifikalarını aldı.Share: