Vekil Kirişci, Kahramanmaraş’ta biber hasadına katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Nezaret adına site tarımına önem verdiklerini belirterek, “Burada gerek açıkta üretim gerekse acayip altı serada istihsal teşviklerimiz ortada olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize seçkin cins destekler sonuna büyüklüğünde gerçekleştirme edilecektir.” dedi.

Vekil Kirişci, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde biber hasadına katıldı. Biber hasadı bile fail Kirişci, işçilerle kardeş kardeş etti.

Üreticilerin sunma bahtiyar günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Kirişci, illerin gerekseme mahsus azık maddelerini tezyit üstüne tıpkı egemenlik ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Kirişci, ürünlerin tazeliğinin kaybolmaması, geri hizmet maliyetlerinin azaltılması, istihsal yapılması ve ürünlerin katettiği yolu kısaltıp susturucu emisyonunu azaltmanın oylumlu olduğunu aktararak şöyle bitmeme etti:

“Şehir tarımına Vekâlet yerine ehemmiyet veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada ister açıkta üretim gerekse örtü şeş serada istihsal teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize gelişigüzel çeşit destekler sonuna büyüklüğünde realizasyon edilecektir. Buradaki hassaslık gösterdiğimiz, önceliğimiz bap, şayet jeotermal varsa bu bizim üzere geçmiş sırada düz algı. Çünkü jeotermalle biz yılın neredeyse 11 kocaoğlan üretim yapabilme imkanımız olacaktır. Tığ bunun ilkini İzmir Dikili’üstelik temelini attık orada bir tavhane OSB düz yazı ediyoruz. Daha bilahare Nevşehir Kozaklı üzere muktezi belgeleri, olurları verdik, imzaladık ve geçtiğimiz günlerde Veca Diyadin’birlikte eksiklik 35 dereceyi gören tıpkısı yerde jeotermalle ısıtılan seraların anne atma törenine katıldık. İnşallah bütün Türkiye genelinde olduğu üzere Kahramanmaraşımız’birlikte da özellikle jeotermal olan bölgeler karışma doğmak için tuhaf şeş yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız.”

“Hassasiyetimizi sürdürüyoruz”

Nazır Kirişci, çocukluk yıllarındaki biber kurutma yönteminin geride kaldığını, oldukça hijyen kurallarına ilgi edilmesi gerektiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Banko tığ gıda güvenilirliği adına bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Ekincilik üretiyor amma gıdaya dönüştürülürken arada bir sanayi var. Biberle ilgili sanayide ayrımsız süreduran yetenek olduğunu biliyorum bu konularda bile ya bizim üretimi artırıyor olmamız lazım veya bu alanda zindelik gösterenleri, üretim yapanları değiştiriyor ve dönüştürüyor olmamız lazım. Hakeza tıpkı riskin olduğunu birlikte izah etmek istiyorum. Memleketimiz zat adıyla mezkûr bu pir biberle ilgilendiren da inşallah biberin rastgele türlüsünü yetiştiren bire bir ülke yerine anılacak.”

Bakan Kirişci henüz sonra Kahramanmaraş Tecim Borsasını ziyaret etti.

Share: