Vekil Kasapoğlu: “Ankara Stadı bizim amacıyla prestij bir eserdir”

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “Biz iktidara geldiğimizde yurtlarda ranza oranı yüzde 92’ydi, şimdi ise yüzde 9,5.” dedi.

Kasapoğlu, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Kasapoğlu, müspet olan kül eleştirileri kademe aldıklarını ve tamamını vekâlet namına değerlendireceklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Doğruyu yansıtmayan, kurgu olan, ebat taşımayan, maatteessüf ağız ağıza iddiadan ibaret olan metin haddinden fazla anlatım bile işittik. Bu süreçte beher eleştiriyi elbette cevaplamayacağım. Gerçekten aslı astarı sıfır işlerin peşi sıra koşacak halimiz yok. İyi kanaat taşıdığını inandığım eleştiriye de muktezi cevabı ortaya kocayacağım. Gönlüm şurası istek ederdi, tenkit yapanların öneri ve projeyle burada olmaları, bize ışık tutmaları. Aykırılık anlayışı itibarıyla proje ortaya koyan tavrı geliştiremedik. Kızıl muhalefetten şunu üstelik beklerdim; İstanbul, İzmir, Ankara’dahi belediyecilik söz konusu. Burada geliştirilen gençlik projelerini, barınmayla ilişkin ortaya konan yaklaşımları bize eş yerine sunmanızı beklerdim. Maalesef bu anlamda daha çok ama çok meydanlık hatim etmemiz gerekecek.”

Kasapoğlu, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in bütçe banak kitapçığıyla ilişik eleştirisine ilişkin, “Aynı broşür gündeme geldi. Bittabi ego Sayın Şener’in DÜRÜST Tümen bütçelerini hem Umumi Kurulda hem bile ayrıksı ortamlarda anlattığı günleri bile çokça ongun hatırlıyorum. ‘Ah’ dedim, ‘nereden nereye’ dedim. Yalan dünyadır maalesef. Haddinden Fazla gani anlıyorum Sayın Şener, varoluşunuza yakışan huzursuzluğu görüyoruz. Derler kim ‘İnsan kendine bakar.’ Bizim ruhumuzu, zihnimizi alim bilir. Bilmeyen bile özlük gibi bilir. Takdiri tabii milletimiz yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Yurtlarda istek istikbal oranımız yüzde 97”

Vekâlet yurtları üzerinden yapılan eleştirilere birlikte yanıt veren Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 milyon öğrenci üzerinden Türkiye’de tahaffuz konusunu adisyon edenler var. Bize, ‘Rakamlarla gelmeyin.’ diyorsunuz. Rakamlarla gelmeyip ne yapalım? Biz yaptıklarımızı, ortaya koyduklarımızı tabii rakamlarla izah edeceğiz. 8 milyon öğrenciye, 8 milyon akak kapasitesi sağlanmasına müteveccih vesile, yaklaşım gerçekçi değil. 8 milyon öğrencinin yaklaşık yarısı engin okuyor. Sair yarısı örgün tahsil, 4 milyon öğrenci. Bunların yarısında ilavesi da tevakkuf ettiği şehirde okuyor, yani aileleriyle yaşıyor. 2022 yılında 850 bin 631 gencimiz örgün öğretimde darülfünun kazandı. Bu öğrencilerin 502 bini eğleşme ettiği şehirden ayrılarak okumaya gitti. Bu 502 bin öğrencinin 305 bin 80’i yurtlarımıza referans yaptı. Uzaklık sınıfları de hesaba kattığımızda 430 bin 176 gencimizin başvurusunu aldık. Enformatik sistemimiz mükemmel; torpilden, liyakatsizlikten bahsedilemez. 8 milyon yatak kapasitemiz olsaydı, 7 milyondan çok akak abes kalacaktı. Yurtlarda irade gelecek oranımız yüzdelik 97. Bu basit ayrımsız hisse senedi değil. Bu Türkiye’nin başarısı ve gururudur. İzmir, İstanbul ve Ankara’bile ihtiyat öğrencimiz kalmadı.”

İzmir’birlikte belediyeye ilişik tek yurdun bulunmadığının altını çizen Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“İzmir kaç yıldır sizde? Mesela İstanbul’da merhum Ayar Topbaş’ın yaptığı yurtları boyayıp hizmete aldınız. Bize somut örneklerle teklif sunun, tığ buna açığız. Bilgiyi, tecrübeyi bile paylaşmaya açığız. Doğrusu ‘yurtlarda ranza’ dediniz evet, tığ iktidara geldiğimizde ranza oranı yüzdelik 92’ydi, demin ise yüzde 9,5. Ancak süreci işlek bire bir süreç, biz bu sürecin dinamizmine uygun adına bire bir dümen anlayışı ortaya koyuyoruz. Gerektiğinde isticar, mübayaa yapıyoruz. Önemli olan o ihtiyacı en aceleci, sunu ameliye ve sunu konuşu şekilde halletmek. Rica kimi vakit beklediğimizin üstünde olur, o ahit bahsettiğim metotlar uygulanır. tek tıpkı altyapımız var.”

Kasapoğlu, yurtlardan fotoğraflar dahi göstererek, “Öğrencilerin beslenmesi için günde 50 milyon lira kaynak ayrılıyor. Bu işi iyi yapamayanlara takkadak müeyyide uygularız, denetimlerimiz var. İstanbul’da 20 bin kapasiteli inşaatımız üstelik bitmeme ediyor, mesafe böylecene de o de bitecektir. O eski döneme ilgilendiren yurtları kapatıp yaptığımız yere taşıyacağız. Çok modern yurtlarımız sunu güzeliyle İstanbul’birlikte olacak.” ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, yurtlarda yapılan sormaca sonucu gençlerin sevinme oranının yüzdelik 93 olduğunu de dile getirdi.

Spor Kaba But tartışmalarına dahi yanıt veren Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Diyorlar ki ‘4 milyar 500 milyon teklik reklam harcaması yapmışsınız.’ Spor Popo’nun gider şekli, reklam karşılığı ve bu reklam gazeteye, televizyona verilen reklam değil. Ardahan’dan Edirne’ye büyüklüğünde 6 bin 800 tesis var, reklamların gittiği yer bura. 4,5 milyarlık reklam nereye gitti? Atletizmden cimnastiğe, yüzmeden voleybola, basketbola büyüklüğünde 2021 yılında 68 federasyona 901 milyon liralık reklam giderimiz var. 143 milyon lira de saftirik ve hevesli spor kulüplerinin altyapısını güçlendirme ve terviç için harcandı. Bu bile esasen sizin hatalı algıladığınız reklam konusu. Esasına geliyorum, 3 bilyon 500 milyon liralık kamu gurur kuruluşlarına kuruluş yapımı… Devlette mahremiyet imkânsız.”

Sene başında burs, güven ücretlerini güncelleyeceklerini tamlayan Kasapoğlu, kredilerle ait para şişkinliği farkını kaldırarak bir devrimi ortaya koyduklarını, kanunlaşma sürecinin Mecliste bitmeme ettiğini aktardı.

Kasapoğlu, Türkiye’nin taze dostu bir mevki olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“ESIR’de tahsil ücreti kredisi var, tığ de öğrenim kredisi diye niteleyerek bir husus yok. Harçları tarihe gömdük. Üniversitedeki gençlerin harçlardan haberleri bile yok. Bu birlikte bir onurdur. 4 yıllık lisans eğitimi boyunca öğrenciler, ortalama namına İngiltere’de 68 bin, Norveç’te 44 bin, Hollanda’dahi 34 bin dolar emniyet kullanırken, Japonya, İsveç, KUL, Kanada, İsviçre ve Finlandiya’da 25 bin dolar cesaret kullanıyorlar. İngiltere’dahi sonuç 10 yılda lisans terbiye ücretleri 3 misline çıktı. Ücretsiz üniversite, para şişkinliği farkı olmadan faizsiz yüreklilik ve 81 ilde daraç sembolik ücretlerde. Böyle tıpkısı tabloyu tıpkı abra, kavrayış, fedakârlık anlayışı olmadan asla düz yazı edemezsiniz. 21 yıllık proses bu altyapının düz yazı sürecidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bürokrasiyi, vurdumduymaz mekanizmayı geride bırakan aynı süreç. ‘Türkiye Yüzyılı’nda çıtayı, standartları yükseltme gayesiyle yolumuza bitmeme edeceğiz.”

Bağımlılıkla uğraş

Bağımlılıklarla mücadele sporun yetişkin tıpkı alengir oynadığına belen eden Kasapoğlu, “Bağımlılık hepimizin savaş ettiği aynı bahis. Bu konudaki hassasiyetler amacıyla teşekkürname ederim. Yeni gelişen bağımlılık türleri üstelik var. Spor, bağımlılıkla mücadelede en mehabetli enstrümanlardan biri. O yüzden tesisleşme diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, sporu beş altı branştan ibaret görmediklerini vurgulayarak, ” Zeytinburnu’nda Avrupa’nın bildirme modern buz pistini açtık. 5 milyon kişiye pandemiye rağmen yüzme öğrettik. Bu ülkeden olimpiyatlarda, uluslararası arenada nice kudretli gençler yetiştireceğiz. Yekpare tabiiyet türleriyle mücadelede, spor altyapısı olmazsa olmazımız. İstanbul’dan Ardahan’a büyüklüğünde seçkin yerde yapı var. Bu tesisleri, kötülüklerle mücadelede antidot kendisine tabii değerlendireceğiz.” diye konuştu.

Kasapoğlu, hareketli sporcular zarfında kadınların oranının yüzdelik 43 olduğunu, bu oranı elan dahi artıracaklarını kaydetti.

“Ankara Stadı bizim amacıyla prestij bire bir eserdir”

Ankara’da Ulus’taki sakat 19 Mayıs Stadı’nın arazisinde yapımına başlanan yeni statla ilgilendiren üstelik bilgi veren Kasapoğlu, “Ankara Stadı bizim üzere saygınlık bir eserdir. İçindeki spor olanaklarıyla yaşayan tıpkısı biçim olacak. Ankara Spor Salonu ve budun bahçesiyle birleştiğinde dünyanın kat sayı merkezlerinden biri olacak. 2023’te iyicene tıpkı belirgi alacağız.” diyerek konuştu.

Hiçbir ahit seçim endeksli çalışmadıklarını vurgulayan Kasapoğlu, “21 yıldan beri işimiz, derdimiz soymak oldu. Tek şekilde üretmekten, nişane nesir etmekten hoşgörüsüz durmadık. Sayın Cumhurbaşkanımız diyor kim ‘İnsan ölür, kalır eseri.’ Bizim aslımız bu.” dedi.

Kasapoğlu, canlı işsizlikle savaşım ettiklerini ve bu anlamda Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığıyla yaptıkları çalışmanın birlikte meyvelerini vermeye başladığı belirtti.

Atletizm, jimnastik ve yüzme tesisleri yapmanın önemini vurgulayan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Haddinden Fazla mümasil zamanda yüzmede Türkiye’nin olimpiyat şampiyonunu göreceksiniz. Jimnastikte ve atletizmde da göreceksiniz. Türkiye çıktı kabuğunu kırmıştır. Dünyaya çıktı reis tıpkı Türkiye var. Sayın Cumhurbaşkanımızın tarım koridoruyla ilişkin misyonuna hanginiz hayran olanaksız. İşte Türkiye bu; diplomaside, masada, sahada kıvrak Türkiye var. Bu ülkenin gençleriyle, insanlarıyla 85 milyonuyla aynı ve bütün olacağız. Üniversiteler bizim arz koca paydaşlarımızdan biri. Rastgele gittiğim ilde üniversite ziyareti yapmaya çalışıyorum. Bağımlıkla uğraş anlamında üniversitelerimizi yüce paydaş yerine görüyorum. Bununla ilişik alay malay geliştirdiğimiz bağımlıkla savaşım enstrümanlarını sizlerle paylaşacağız. Bütçemiz 85 milyon özellikle almak amacıyla, çoluk çocuk ve sporcularımız üzere kıvrak olsun.”

Görüşmelerin peşi sıra Toyluk ve Spor Bakanlığının 2023 yılı bütçesi akseptans edildi.

Share: