Vekil Dönmez’den ‘Akkuyu’ açıklaması

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Küçük Asya Ajansı Editör Masası’nda gündeme ait soruları yanıtladı.

Bakan Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“Akdeniz’de 45-60 günce süremiz var. Bu sürede sondajımızı tamamlayacağız. Sezme bulursak milletimizle müjdeyi paylaşacağız.

(Akkuyu NGS) Proje takviminde aynı aksamaya izin edemeyiz.

Karadeniz’in 2200 metre altında ayrımsız erke üssü kuruyoruz. 120 kilometrelik dip bahir boru mefruşat işlemi tamamladı. 50 kilometrelik hane kaldı.

(Doğalgaz sevkiyatı) Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğunda tabii gazda herhangi bir bastırık yaşanmayacağını ferah ferah söyleyebilirim.

(Saf gazda ruble ile ticaret) Bu bahis liderler arasında dahi konfirmasyon edildi. Transferlerde Türk Lirası’nı de konuşuyoruz.

Bugün itibarıyla Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi’nde doluluk oranımız yüzdelik 87. Hedefimiz eylülde tamamını katmak. Tuz gölü depolama tesisimiz ağız ağıza dolu.

Hayatiyet ve natürel gazda destekleme devam ediyor. Destek miktarı bu yılın evvel yarısında geçtiğimiz yılın 2 katından daha fazla seyrediyor.

Elektrikte kurulu gücümüz 101 bin megavata ulaştı. Bunun yüzde 54’ü yenilenebilir kaynaklardan geliyor.

1-2 kamer ortamında YEKA GES 5 düzenlenecek. 1200 megavatlık bire bir kapasiteyi yarışmaya sunmuş olacağız.

Erke ithalat tutarı 100 bilyon dolara gidiyor. Kontrollü ve yalın kat tedbirlerle yüzde 10 artırım sağlayabiliriz. Bu dahi 10 milyar dolar cebimizde kalacak demektir.

Vatandaşlarımıza destek adına ısı yalıtımı kredisi 50 bin liraya büyüklüğünde, 60 kamer vade ve 0,99 ürem oranıyla sunuluyor.”

Erdoğan, Akkuyu Nükleer Alçak Santrali’ni müzakere etti

 

Share: