‘vazife Malulü’ Emekli Polis Güçleri: “Nakdi Tazminatım Ödenmedi, Haklarımı Alamadım”

Malatya’dahi etkili ve İçişleri Bakanlığı aracılığıyla namına sunulan enformasyon kartında “vazife malulü emekli polis güçleri memuru” yazan Yüce Müptedi, duruşma kararına rağmen malullükten doğan haklarını alamadığını kanıt etti. Mektep Çocuğu, “120 aydır başvurmadığım hava kalmadı amma bana olumlu bire bir yanıt vermediler. Mart ayında ‘misyon malulü’ diye polis danışma karnesi düzenlediler. Polis enformasyon kartımda ‘görev malulü’ yazıyor. Haklarımı dilek ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” dedi.

Sinop’ta 1986 yılında polis güçleri memuru namına göreve başlayan ve 1991 yılında Bingöl’e atanan Şanlı Saftirik, Malatya- Sivas karaca yolunda trafik kazası geçirdi. 25 dönme hastanede tedavi gören ve sağ koluna plak ve vida takılan Idmansız, tedavisinin arkası sıra 1992 yılında Bingöl’de göreve başladı. Bingöl’de ilkokul yıl çalıştıktan sonraları Inanma Genel Müdürlüğü’nde göreve başlayan Tor, 2005 yılında geçirdiği tutku sonucu hastaneye kaldırıldı. Geçirdiği tutku sonrası sayrılarevi yoluyla ‘idari polis güçleri’ adına fariza yapabileceği yönünde rapor sunulan Müptedi, SGK vasıtasıyla ‘yer malulü’ sayılmadı. Fakat Ankara 5. İdari Mahkemesi, Saftirik’un ‘fariza malulü’ sayılmasına karar verdi. Danıştay üstelik bu kararı onadı.

“ŞIFAHANE, RAHATSIZLIĞIMIN KAZAYLA İLGİLİ OLDUĞUNA DEĞIŞMEYEN VERDİ”

Şanlı Müptedi, mahkeme kararına karşın malullükten doğan haklarını alamadığını öne sürdü. Idmansız, bu süreçte yaşadıklarını ZÜMRÜDÜANKA Bili Ajansı’na şöyle anlattı:

“Sinop Güvenlik Müdürlüğü’nde görevli iken OHAL bölgesi olan Bingöl’e atandım. 1991 yılında Sinop’tan Bingöl’e giderken Malatya-Sivas kişmiri amacında trafik kazası geçirdim. Afiyet kontrolü olmadan teferruatlı yıllar Bingöl’de görev yaptım. Daha sonraları Inanma Genel Müdürlüğü’nde Vesika Yönetimi Daire Başkanlığı’na görevli namına tayinim bundan sonra. Görevde iken 2005 yılında bir hastalık geçirdim. Ankara yargıcı hastanesine irsal edildim. Hastane, rahatsızlığımın 1991 yılında geçirdiğimiz gidiş geliş kazasıyla ilgisinin olduğuna, yönetimsel polis yerine fariza yapabileceğime ve alışılagelen polis olarak görev yapamayacağıma değişmeyen verdi.”

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

120 aydır eksik maaş aldığını kanıt fail Dünkü, “Keyif dosyam, Güven Umumi Müdürlüğü’nce Içtimai Güvenlik Kurumu’nun Zor Sandığı’na gönderildi. Orası bile ‘hizmet malulü olamaz’ şeklinde tıpkı karar verdi. Süreç mahkemeye taşındı ve Ankara 5. İdari Mahkemesi, ‘vazife malulü’ yerine fariza yapabileceğime değişmeyen verdi. Danıştay üstelik bu kararı onadı ve 2 yıldan aşkın ‘misyon malulü’ kendisine görev yaptım. Fakat Güvenlik Genel Müdürlüğü ile Içtimai Düzenlilik Kurumu arasındaki yazışmada normal polis güçleri memuru namına gösterilmiş. Burada tıpkısı sorumluluk var ve nereden kaynaklandığını bilmiyorum. 120 aydır sakim maaş alıyorum, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

“HAKLARIMI TALEP EDİYORUM”

Mektep Çocuğu, haklarını arzu ettiğini ve bununla ait seçkin yere başvurduğunu kaydederek, “120 aydır başvurmadığım çalım kalmadı ama bana olumlu ayrımsız yanıt vermediler. Mart ayında ‘uhde malulü’ diye niteleyerek polis güçleri enformasyon karnesi düzenlediler. O tarihe büyüklüğünde durağan kaldılar. Polis haberleşme kartımda ‘fariza malulü’ yazıyor. Haklarımı murat ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” diye niteleyerek konuştu.Share: